Ίδρυση μεταφραστικής εταιρείας στο εξωτερικό

maximiliane

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Καλησπέρα,
θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος από εσάς.
Ξεκινώ ως μεταφραστής και είμαι στη διαδικασία ίδρυσης ατομικής επιχείρησης. Ως ελεύθερος επαγγελματίας από ότι κατάλαβα χρειάζεται υποχρεωτικά να κόβεις απόδειξη με μπλοκάκι (αν δεν σε καλύπτει ο τίτλος κτήσης, σε περίπτωση δηλαδή που ξεπερνάς τα 4.000Ε τον χρόνο) συνεπώς να είσαι γραμμένος στο τεβε κλπ.

Στην αναζήτησή μου σχετικά με αυτό έπεσα πάνω σε σελίδες που ανέφεραν διάφορα σχετικά με σύσταση επιχείρησης παροχής υπηρεσιών με έδρα το εξωτερικό.
Προφανώς ο καταλληλότερος να μου απαντήσει θα είναι ο λογιστής αλλά επειδή από ότι κατάλαβα υπάρχει πολύ σκοτάδι στον τομέα αυτό ρωτάω και εδώ σε περίπτωση που κάποιος το έχει κάνει ή ξέρει κάτι.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό είναι νόμιμο. Το παρουσιάζουν ως νόμιμο , εύκολο κλπ. Και αναρωτιέμαι αν ,καθώς όπως λένε είναι νόμιμο, γιατί δεν το κάνει κάθε επαγγελματίας προκειμένου να γλυτώσει το τεβε κλπ;

Υπάρχει κάτι που δεν λένε για αυτό; Προφανώς θα ήθελα όλα να είναι νόμιμα από το πρώτο μου ευρώ.
Θα εκτιμούσα πολύ μία απάντηση αν γνωρίζει κάποιος.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Last Edit: 28 Mar, 2016, 13:53:43 by spiros »


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Δύσκολο θέμα. Ο καταλληλότερος για να σου απαντήσει, σίγουρα δεν είναι ο λογιστής. Ο έλληνας λογιστής θα σου πει μόνον για το ελληνικό φορολογικό σύστημα. Ο λογιστής της αλλοδαπής θα σου πει για το εκεί φορολογικό σύστημα. Κατά τη γνώμη μου, τις πρώτες βασικές πληροφορίες θα στις δώσει κάποιος συνάδελφος που έχει κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Οπότε, σε πρώτη φάση, πες μας για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι, μήπως μπορούμε να σε φέρουμε σε επαφή.

Translation is the art of failure – Umberto Eco



evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Και ως παθούσα, να γράψω και μια σύντομη απάντηση για την ίδρυση εταιρείας στην Αγγλία.

Τα βήματα για ίδρυση εταιρείας LTD για Non-UK residents είναι τα εξής:

1) Επιλέγεις την online εταιρεία που θα σου ιδρύσει τη δική σου εταιρεία (π.χ. www.rapidformations.co.uk).

2) Με περίπου 200 λίρες+ΦΠΑ σε 3 ώρες ιδρύεις την εταιρεία σου. (Προσοχή πού θα ιδρυθεί η εταιρεία: αγγλία ή σκωτία; γιατί θα διέπεται από διαφ. δίκαιο).

3) Σε 2 εργάσιμες λαμβάνεις στο σπίτι σου με κούριερ τα επίσημα έγγραφα ίδρυσης της εταιρείας σου (Certificate of Incorporation, Shares Certificate, Articles of Association, κ.λπ.).

4) Σε ένα μήνα περίπου έχεις πάρει και το αγγλικό ΑΦΜ σου.

5) Χρειάζεσαι οπωσδήποτε έναν άγγλο λογιστή. Το μηνιαίο κόστος των λογιστών για μικρές εταιρείες ξεκινά από 140 GBP/μήνα, αλλά τα κάνει όλα και συμφέρει!

6) Χρειάζεσαι έναν εταιρικό τραπεζικό λογαριασμό. Δυστυχώς, πρέπει να κάνεις ένα γρήγορο ταξιδάκι στο Λονδίνο με διαβατήριο και εταιρικά χαρτιά για να τον ανοίξεις.
Πολλές τράπεζες, όπως π.χ. η Barclays λέει ότι ανοίγει λογαριασμό σε Non-UK residents, αλλά στην πράξη όταν πήγαμε εμείς, μας έδιωξαν. Γιατί μιλούν για personal account,  ενώ εσύ θες business account. H HSCB πάντως στην Αγγλία είναι σούπερ. Επιβεβαιωμένο από μας, σου ανοίγει τραπεζικό λογαριασμό χωρίς να κατοικείς εκεί. Και εάν έχεις και λογαριασμό στην Ελλάδα, η μεταφορά χρημάτων εντός ίδιας τράπεζας είναι δωρεάν.

7) Τέλος!

Σημειώσεις:
1) Ο εταιρικός φόρος στην Αγγλία είναι 20% επί των κερδών.
2) Όταν έχεις μικρή επιχείρηση και τα ετήσια έσοδά σου είναι κάτω από 82.000 GBP, τότε το εταιρικό ΑΦΜ είναι προαιρετικό.
3) Στέλνεις κάθε μήνα σε PDF όλα τα έσοδα/έξοδα σου στον λογιστή σου και αυτός τα περνάει και σε ενημερώνει πότε είναι να πληρώσεις το ΦΠΑ, αν υπάρχει.

Good luck!

« Last Edit: 15 Feb, 2016, 15:57:00 by evdoxia »
Translation is the art of failure – Umberto Eco


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Είναι νόμιμο;
Φυσικά και είναι νόμιμο να ανοίξεις εταιρεία στο εξωτερικό. Μπορείς να είσαι μέτοχος σε όσες εταιρείες θες. Η τσέπου σου να αντέχει...

Είναι εύκολο;
Πανεύκολο. Με 300 ευρώ έφτιαξες τώρα αμέσως μια εταιρεία σχεδόν όπου θες.

Γιατί δεν το κάνει κάθε ελ. επαγγελματίας;

α) Μην μπερδεύεις την ίδρυση εταιρείας στο εξωτερικό με τον ελ. επαγγελματία στο εξωτερικό.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Αν ιδρύσεις μια εταιρεία στην Κύπρο, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις και το ΤΕΒΕ της Κύπρου. Είναι προαιρετικό και το πληρώνεις επιπλέον αν θες.

β) Μπορείς να έχεις μια εταιρεία όπου θες, αλλά τα χρήματα που θα παίρνεις από την εταιρεία σου και θα τα φέρνεις στην Ελλαδίτσα για να τα φας, θα φορολογούνται και εκεί αλλά και στην Ελλάδα, ως μέρισμα.

γ) Δεν εμπιστεύονται όλοι εύκολα έναν αλλοδαπό λογιστή να τους χειρίζεται τις υποθέσεις τους από μακριά.

« Last Edit: 15 Feb, 2016, 16:22:09 by evdoxia »
Translation is the art of failure – Umberto Eco



maximiliane

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου!
Συνεπώς θα μπορούσα να επιλέξω να πληρώσω και το αντίστοιχο τέβε για να έχω και σύνταξη από αυτό το κράτος;
Βασικά και  εμένα η Αγγλία με ενδιαφέρει και αυτό κοιτάω γιατί Κύπρο ,που μου πρότειναν, δεν θα ήθελα.
Να φανταστώ ότι αφού αυτοχαρακτηρίστηκες "παθούσα", δεν είναι κάτι που συμφέρει ε;
Φοβάμαι και εγώ πολύ να εμπιστευτώ κάποιον για να τα χειρίζεται οπότε δεν με βλέπω να γλυτώνω το τεβε!!!


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Ανάλογα με τη χώρα που θα επιλέξεις, ισχύει και το αντίστοιχο σύστημα. Το ελληνικό ΤΕΒΕ περιλαμβάνει 2 κλάδους: υγεία & σύνταξη.

Στην Αγγλία για παράδειγμα, ο κλάδος υγείας δεν έχει καμία σχέση με την εταιρεία σου και το εκεί ΤΕΒΕ. Δεν μπορείς να έχεις κάλυψη στον κλάδο υγείας (NHS) εάν δεν είσαι κάτοικος Αγγλίας.

Ο κλάδος σύνταξης είναι το κλασικό PAYE (Pay As You Earn) αλλά και αυτό νομίζω δεν μπορείς να το έχεις ως Non-UK resident, γιατί για να το αποκτήσεις πρέπει να έχεις National Insurance Number και για να έχεις National Insurance Number πρέπει να κατοικείς εδώ και να περάσεις από interview.

«Παθούσα» έγραψα γιατί τα πέρασα όλα αυτά που σου γράφω μαζί με τον άντρα μου πριν μερικούς μήνες. Όλα καλά όμως!

Η καλύτερη περίπτωση εταιρείας στο εξωτερικό αλλά να κατοικείς Ελλάδα, κατά τη γνώμη μου, είναι για παλιούς μεταφραστές που έχουν ήδη συμπληρώσει 15-20 χρόνια ΤΕΒΕ. Τραβάνε ένα ξεγυρισμένο κλείσιμο στην Ελλάδα, απαλλάσσονται από το καταπληκτικό ΤΕΒΕ και κρατούν μια βαρβάτη ιδιωτική ασφάλιση για να τους καλύπτει τα πάντα, ίσως και ένα συνταξιοδοτικό αν υπάρχει οικ. ευχέρεια.
« Last Edit: 15 Feb, 2016, 16:35:47 by evdoxia »
Translation is the art of failure – Umberto Eco


maximiliane

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Η ίδρυση εταιρείας στο εξωτερικό δεν είναι το ίδιο με τον ελεύθερο επαγγελματία στο εξωτερικό από τη στιγμή που μιλάμε για ατομική επιχείρηση μετάφρασης; Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω σωστά;

Βασικά τώρα που το καλοσκέφτομαι δεν ξέρω αν πραγματικά συμφέρει πάντως από την άποψη ότι φορολογείσαι διπλή φορά δηλαδή και στη χώρα της εταιρείας σου αλλά και στην Ελλάδα μετά. Γλυτώνεις λογικά τις εισφορές που από ότι διαβάζω πληρώνουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά αν τα βάλεις κάτω δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει π.χ. δεδομένου ότι αφού δεν έχεις τεβε θα πρέπει να κάνεις μία ιδιωτική που θα έχει και αυτή ένα άλφα κόστος.
Αφού γνωρίζεις καλά το θέμα από ότι κατάλαβα , τί θα με συμβούλευες;


maximiliane

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Ναι μιλάω μόνο για Αγγλία.
Για την Εθνική Υπηρεσία Υγείας το γνώριζα αλλά όχι και για το αντίστοιχο τεβε.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Συνεπώς μάλλον συμφέρει να κάνεις εδώ μία έναρξη γιατί από ότι υπολογίζω πάνω κάτω τα ίδια θα πληρώνεις συν του ότι θα γλυτώσεις και από την περίπτωση κάποιου επιτήδειου ή άσχετου λογιστή.


maximiliane

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Φαντάζομαι πάντως πως αφού δεν προχωρήσατε σε κάτι τέτοιο κάποιος λόγος θα υπήρχε.
Άρα εγώ που μόλις μπαίνω στο χώρο καλύτερα είναι να το κοιτάξω για εδώ από ότι καταλαβαίνω και σε 20 χρόνια από τώρα, καλά να 'μαστε, βλέπουμε!!
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο σας.


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Αν μιλάς για Αγγλία, τότε η Αγγλία θα σε φορολογήσει με 20% στα κέρδη σου, και με 5% στα χρήματα που θα στείλεις Ελλάδα.
Η Ελλάδα θα σε φορολογήσει με 5% για τα χρήματα που θα φέρεις μέσα στη χώρα απ' την Αγγλία.
Άρα, 20% + 5% = 5% = 30% το οποίο σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το 58% που θα σε φορολογήσει η Ελλάδα τώρα.

Άρα, συμφέρει και με το παραπάνω!

* Τα ποσοστά στα γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν ζω στην Ελλάδα πια, οπότε δεν γνωρίζω πόσο φορολογείται το εισερχόμενο μέρισμα εταιρειών. Αυτό θα το δεις στη Διακρατική Σύμβαση για την Αποφυγή Διπλής Φορολογίας που έχει υπογραφεί μεταξύ Ελλάδας και Ηνωμένου Βασιλείου, το 1965. Υπάρχει ονλάιν διαθέσιμη.
Translation is the art of failure – Umberto Eco


maximiliane

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Δεν ήξερα ότι μιλάμε για τόσα πολλά. 58%; Και επανέρχομαι στην ερώτησή μου γιατί το έχω φοβηθεί πολύ.
Αφού συμφέρει και με το παραπάνω γιατί δεν το προτιμούν όλοι;
Γιατί προτιμά κάποιος να πληρώνει 58% και δεν προτιμά να πληρώνει 30% κάνοντας μία σύσταση εταιρείας παροχής υπηρεσιών στην Αγγλία;
Για τα μερίσματα μου είπαν ότι,για Αγγλία, είναι 10% προς το παρόν. Για άλλες χώρες δεν γνωρίζω γιατί μόνο για Αγγλία ρώτησα.
« Last Edit: 15 Feb, 2016, 16:43:19 by maximiliane »


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Η ίδρυση εταιρείας στο εξωτερικό δεν είναι το ίδιο με τον ελεύθερο επαγγελματία στο εξωτερικό από τη στιγμή που μιλάμε για ατομική επιχείρηση μετάφρασης; Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω σωστά;

Μπορεί να έχω μια εταιρεία πληροφορικής μαζί με την ξαδέλφη μου στην Αγγλία, αλλά εγώ να ζω στην Ελλάδα και να πλέκω. Αυτό με κάνει μέτοχο, αλλά όχι ελ. επαγγελματία.
Μπορεί όμως να έχω μια εταιρεία πληροφορικής στην Αγγλία μόνη μου και να εργάζομαι σε αυτήν, οπότε για τον Άγγλο είμαι μέτοχος σε εταιρεία και όχι ελ. επαγγελματίας (sole trader) αφού υπάρχει στο όνομά μου μια LTD.

Κατάλαβες τη διαφορά;
Translation is the art of failure – Umberto Eco


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Φαντάζομαι πάντως πως αφού δεν προχωρήσατε σε κάτι τέτοιο κάποιος λόγος θα υπήρχε.

Καλέ πώς δεν προχωρήσαμε;;; Μια χαρά ιδρύσαμε την εταιρεία μας στην Αγγλία από την Ελλάδα!
Translation is the art of failure – Umberto Eco


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Αφού συμφέρει και με το παραπάνω γιατί δεν το προτιμούν όλοι;
Γιατί προτιμά κάποιος να πληρώνει 58% και δεν προτιμά να πληρώνει 30% κάνοντας μία σύσταση εταιρείας παροχής υπηρεσιών στην Αγγλία;

Πρώτον, γιατί δεν είναι εύκολο για τον καθένα να πεταχτεί στην Αγγλία να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό. Κοστίζει το ταξίδι!
Δεύτερον, γιατί δεν νιώθουν όλοι άνετα με τη σκέψη ότι θα τους ανήκει μια οντότητα σε μια άλλη χώρα που θα τη διαχειρίζεται ένας ξένος λογιστής.
Τρίτον, γιατί δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι τι θα πληρώσουν εδώ!
Τέταρτον, γιατί πολλοί από εμάς δουλεύουν «αλλιώς» άρα δεν τίθεται θέμα φόρου γι' αυτούς.

Θες κι άλλα;
« Last Edit: 15 Feb, 2016, 16:50:03 by evdoxia »
Translation is the art of failure – Umberto Eco


maximiliane

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Πολύ ωραία τότε,άρα οι εντυπώσεις ποιές ήταν; Θετικές γενικότερα; Είναι τόσο εύκολο όσο λένε; Το κάνατε με μία από αυτές τις εταιρείες που αναλαμβάνουν την σύσταση; Και με ασφάλιση τί κάνετε;

Νομίζω πως κατάλαβα αλλά εγώ ας πούμε ελεύθερος επαγγελματίας θα είμαι απλώς θα ιδρύσω εταιρεία παροχής υπηρεσιών γιατί θέλω να βγάζω και αποδείξεις για βιβλία κλπ. Ισχύει κάτι άλλο για αυτήν την περίπτωση;
Λεπτομερειακά , θα έχω μία εταιρεία παροχής υπηρεσιών στην Αγγλία και εγώ θα είμαι το μόνο άτομο που θα εργάζεται σε αυτήν. Ελεύθερος επαγγελματίας δεν είσαι όπως και στην Ελλάδα;


 

Search Tools