Συγκεντρωτικές καταστάσεις

diceman · 4 · 16709

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Για όσους έχουν κάνει πρόσφατα έναρξη επαγγέλματος και πιθανόν να μην το γνωρίζουν, από τις 25/09 αρχίζουν να λήγουν οι προθεσμίες (ανάλογα με το καταληκτικό ψηφίο του ΑΦΜ σας) για την υποβολή της Συγκεντρωτικής Κατάστασης Τιμολογίων Πελατών-Προμηθευτών.

Και δυο σημαντικές λεπτομέρειες:

1) Η υποβολή της ΣΚΤΠΠ γίνεται μόνο μέσω Διαδικτύου (από τον ιστότοπο του e-KBΣ), η δε συμπλήρωσή της με τη χρήση ειδικού λογισμικού.

2) Στη συγκεντρωτική κατάσταση συμπεριλαμβάνονται μόνο τιμολόγια αγοράς και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών με καθαρή αξία από 300,00 ευρώ και άνω.

Δείτε και https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=4500.0
« Last Edit: 14 Jan, 2008, 15:40:07 by wings »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Να και οι προθεσμίες αναλυτικά [αντιγράφω από το in.gr]:

Υπενθυμίζεται πως για τις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών – προμηθευτών και πιστωτικών υπολοίπων, ισχύουν οι εξής ημερομηνίες :

- έως την 30ή Σεπτεμβρίου για τους υπόχρεους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει στο 1, 2, 3

- έως την 7η Οκτωβρίου για τους υπόχρεους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει στο 4, 5, 6

- έως την 14η Οκτωβρίου για τους υπόχρεους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει στο 7, 8, 9

- έως την 21η Οκτωβρίου για τους υπόχρεους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει στο 0.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies



hope71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 117
    • Gender:Female
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί! Η άλλη μου αγάπη...
2) Στη συγκεντρωτική κατάσταση συμπεριλαμβάνονται μόνο τιμολόγια αγοράς και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών με καθαρή αξία από 300,00 ευρώ και άνω.

Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

Ερώτηση:

Εάν τα τιμολόγιά μου είναι όλα μικρότερα των 300 + 1 € (καθαρή αξία) τότε δεν υποβάλω καθόλου συγκεντρωτική κατάσταση πελατών – προμηθευτών;

Επιπρόσθετα, τι ισχύει για τις αποδείξεις του δημοσίου (π.χ. ΟΤΕ, ΔΕΗ, κ.λ.π.); Τις δηλώνουμε ή όχι;


Ευχαριστώ
« Last Edit: 14 Jan, 2008, 14:39:19 by hope71 »


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Επιπρόσθετα, τι ισχύει για τις αποδείξεις του δημοσίου (π.χ. ΟΤΕ, ΔΕΗ, κ.λ.π.); Τις δηλώνουμε ή όχι;

Απ' ό,τι ξέρω, όχι.



 

Search Tools