Συζητήσεις για την ποίηση, τη Θεσσαλονίκη, την ποίηση της Θεσσαλονίκης... και άλλα πολλά

banned · 317 · 52579

banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Ήδη συγκλονισμένος, να επισημάνω και ένα ακόμη συνταρακτικό νέο δεδομένο. Να γράφεις και να απαντάς μετά εσύ η ίδια στον εαυτό σου. Από τώρα και στο εξής, ποιος έχει ανάγκη τους αναγνώστες;

Όταν είσαι έτοιμη για κείνο το φούντο, έχε υπόψη σου ότι προτιμώ να κάνεις "πλαααατς" και όχι "πλιτς" (άκου "ηλιοπότης" !).


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σου κάνει καλύτερο κλικ (τι έκφραση!!!) το «ηλιοφάγος»;

Κοντολογίς, θες να φουντάρω για να ησυχάσετε από μένα; Υπάρχει, βρε, καλύτερος αναγνώστης από μένα; Όχι, πες...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male

Ο Τόλης το έθεσε σωστά. Όλα σχεδόν τα τραγούδια ασχολούνται με τους καημούς της ζωής, ιδίως τους ερωτικούς νταλγκάδες. Η ζωή αρχίζει με κλάμα και τελειώνει με πόνο. Ενδιάμεσα στιγμές χαράς μέσα σε μια θάλασσα δακρύων. Παρηγοριά των φτωχών ο έρωτας και η φιλία, με πιθανά κερατώματα και πισώπλατα "φιλικά μαχαιρώματα". Αφιερώνω το παρακάτω στίχους στις ευαίσθητες ψυχές του φόρουμ.

 
Τίτλος: ΑΠΟΝΗ ΖΩΗ  
Συνθέτης: Σταύρος Ξαρχάκος  
Στιχουργός: Λευτέρης Παπαδόπουλος  
    
Άπονη ζωή
μας πέταξες στου δρόμου την άκρη
μας αδίκησες
ούτε μια στιγμή
δεν είπες να μας διώξεις το δάκρυ
μας κυνήγησες

Το κρίμα μας βαρύ
μας γέννησες φτωχούς
με τη καρδιά πικρή
γεμάτη στεναγμούς

Άπονη ζωή
δε θέλαμε παλάτια κι αστέρια
να μας χάριζες
μια μπουκιά ψωμί
για μας τα ορφανά περιστέρια
να χαλάλιζες

Μας έδειρε ο βοριάς
μας πήρε η βροχή
το αίμα της καρδιάς
γιατί είμαστε φτωχοί  


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Θωμά μου, ακόμα στη Χαλκιδική είσαι και το γλεντάς; Πολύ στην ωδική και την ορθοφωνία μού το έχεις γυρίσει τις τελευταίες μέρες. :-))) Αλλά, συνεχώς πετυχαίνεις τα αγαπημένα μου τραγούδια ένα προς ένα. Εύγε!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Σου κάνει καλύτερο κλικ (τι έκφραση!!!) το «ηλιοφάγος»;

Κοντολογίς, θες να φουντάρω για να ησυχάσετε από μένα; Υπάρχει, βρε, καλύτερος αναγνώστης από μένα; Όχι, πες...
Να φουντάρεις αποκλείεται, βεβαίως. Την αγαπάς τη ζωή σου. Αν το αποφασίσεις, όμως, καλύτερα να μιμηθείς την Woolf πηγαίνοντας σε κάποιο ειδυλλιακό ποταμάκι και όχι στο μολυσμένο Θερμαϊκό.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Θωμά μου, ακόμα στη Χαλκιδική είσαι και το γλεντάς; Πολύ στην ωδική και την ορθοφωνία μού το έχεις γυρίσει τις τελευταίες μέρες. :-))) Αλλά, συνεχώς πετυχαίνεις τα αγαπημένα μου τραγούδια ένα προς ένα. Εύγε!
Δυστυχώς, είμαι εγκλωβισμένος στη Θεσσαλονίκη. Επειδή μου αρέσουν τα απρογραμμάτιστα (ως γνήσιος Έλλην) τι θα έλεγες για μια βόλτα στην παραλία (εγώ θα είμαι προς τη μεριά της θάλασσας για ευνόητους λόγους, μετά από αυτά που είπες για φουντάρισμα) ή θερινό σινεμά ή παγωτό στην Αριστοτέλους ή στο Ζύθο στα Λαδάδικα ή στο Ντορέ, απόψε, οσονούπω. Ο Τόλης είναι ευπρόσδεκτος και πας πικραμένος και πάσα πικραμένη.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Θωμά μου, πρέπει να παραδώσω αρχεία γύρω στα μεσάνυχτα οπότε για σήμερα μου είναι αδύνατο. Από αύριο, όποτε πεις. Οι υπόλοιποι να πάτε και να πιείτε κάτι παραπάνω και για μένα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
'Ααααααχ ! Άπονη ζωή και κακούργα κενωνία !

Πάντως, Θωμά, έχουμε ένα σοβαρότατο θέμα εδώ. Με τη Βίκυ φυσικά, ποιον άλλον;
Βίκη μου, πρέπει να εξετάσεις σοβαρά αυτή την προοπτική του φουνταρίσματος. Πλααααααααατς !!
Εσύ που είσαι αλτρουίστρια, σκέψου πόσους ανθρώπους θα κάνεις ευτυχισμένους.

1. 'Οσους δεν γουστάρουν την ποίηση και την ανθολογία σου.
2. Τους ελάχιστους έστω που δεν γουστάρουν εσένα.
3. Τους περιπατητές της παραλίας που θα τους προσφέρεις θέαμα και θα τους σπάσεις τη ρουτίνα.
4. Τα κανάλια που θα σπεύσουν στον Θερμαϊκό για δακρύβρεκτο ρεπορτάζ μιας ώρας.
5. Τις εφημερίδες (που θα βρουν παλιές φωτογραφίες σου με μαγιό) και τα λοιπά media, μηδέ του Translatum εξαιρουμένου.
6. Τον Τσιτσάνη που επιτέλους θα πάψει να στριφογυρίζει στον τάφο του.
7. Ουουουουφ, εμένα.
8. Όλους τους λάτρες της ποίησης παγκοσμίως, οι οποίοι θα διαβάσουν τα ποιητικά αριστουργήματα που θα γράψω στη μνήμη σου.
9. Τον Ο.Α.Ν. (Οργανισμό Ανέλκυσης Ναυαγίων).

Υ.Γ. 1. Ρώτησες αν υπάρχει καλύτερος αναγνώστης από σένα; Ε, χμμμμ, γκουουχ, καλή είσαι, δεν λέω. Σκοντάφτεις εδώ κι εκεί αλλά λεξούλα-λεξούλα, το βγάζεις το ποιηματάκι.
Υ.Γ. 2. Άκου "ηλιοπότης" (ο σαπωνοποιός).
« Last Edit: 23 Aug, 2007, 19:33:35 by wings »


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Θωμά μου, πρέπει να παραδώσω αρχεία γύρω στα μεσάνυχτα οπότε για σήμερα μου είναι αδύνατο. Από αύριο, όποτε πεις. Οι υπόλοιποι να πάτε και να πιείτε κάτι παραπάνω και για μένα.

Χωρίς εσένα δε γίνεται τίποτε. Ίσως, ες αύριο τα σπουδαία!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση, Θωμά.

Τόλη, δεν θα πέσεις από αύριο στα χέρια μου; Θα σου εξηγήσω εγώ το... «ποίημα»!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Θωμά, έστω και καθυστερημένα, έστω και μετά τα μεσάνυχτα, ομολογώ την ενοχή μου. Εγώ την εξώθησα στα άκρα (της παραλίας), εγώ είμαι υπεύθυνος για τη σιωπή της (πλααατς), εγώ την έκανα να πει το ποίημα.

Βίκυ, ξαναγύρισε (από τον βυθό), και μη ξαναφουντάρεις ποτέ. Και, ιδίως, άνοιξε το φερμουάρ και μη σταματήσεις ποτέ να μιλάς (αναστεναγμοί κατά συρροήν). Πού μας αφήνεις μόνους (και έρημους); Ήδη η ανθολογία υποφέρει από ελαφρά κατάθλιψη. "Ηλιοπότης" είπες; Καταπληκτική λέξη. "Ηλιοφάγος" πρόσθεσες; Aκόμη καλύτερη. Αυτές οι λέξεις, το παραδέχομαι, είναι σκέτη πύηση.   

Θωμά, άναψε κανένα κεράκι (του Καβάφη), κάνε κι εσύ καμιά παράκληση (στις μούσες). Πρέπει να φέρουμε πίσω το κορίτσι μας. Χάσαμε εκείνο τον υπέροχο διαρκή βόμβο από την ομιλία της.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ λέω να πάτε να διαβάσετε κάνα ποίημα και να μη φλυαρείτε ασύστολα σε τούτο εδώ το νήμα. Άντε, σβέλταααααα...

Υπάρχουν ποιητές που έχουν όλες κι όλες 40 και 50 αναγνώσεις, ενώ εδώ με το κουτσομπολιό σας σε μια μέρα κάνατε 400 σχεδόν.

Άντε γιατί θα φουντάρω κανέναν από εσάς και μάλιστα μετά μουσικής.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools