μούσμουλο → loquat, medlar

F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Υπάρχουν δύο ειδών μούσμουλα στα ελληνικά. Στα αγγλικά όμως ο διαχωρισμός είναι σαφής:
Μούσμουλο Eriobotrya japonica= Loquat
http://www.edhat.com/site/tidbit.cfm?id=835

Μούσμουλο Mespilus germanica=medlar
http://www.sharnoffphotos.com/horticultural2.html
(μαζί με άλλα υπέροχα φυτά)

« Last Edit: 12 Oct, 2009, 18:14:27 by spiros »


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
thanx! Αρα τελικά το "μέσπωλες" (ωμέγα, όμικρον, ιδέα δεν έχω, δεν το έχω δει ποτέ γραπτό) είναι η ντόπια ονομασία (εδώ Κεφαλονιά)

btw, μανάβικο το κάναμε το φόρουμ! Πλάκα έχει...
ξέρετε τι θα ήταν η μαγκιά; Να βρίσκαμε άκρη με τα άγρια χόρτα (ή αγριολάχανα όπως τα λέμε εδώ) ΠΡΩΤΑ όλες οι περιοχές της Ελλάδας μεταξύ τους, και κατόπιν να εξηγήσουμε στους Άγγλους ότι π.χ. τρώμε...dandelions!



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female

Quote
dandelions
Το οποίο, btw, νομίζω πως είναι ίδιο με το taraxacus.
Αλλά έτσι είναι... Άλλοι τρώνε φύκια (με sushi) και άλλοι ρείκια και αρμυρίκια! Καθείς με τη βολή του!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Και νέσπολες στους Παξούς.

thanx! Αρα τελικά το "μέσπωλες" (ωμέγα, όμικρον, ιδέα δεν έχω, δεν το έχω δει ποτέ γραπτό) είναι η ντόπια ονομασία (εδώ Κεφαλονιά)



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Άρα τα (Ιόνια) νησιά "παίζουν" με το λατινικό Mespilus:)
Φυντάνι:
α) πολύ με τα ζαρζαβατικά ανακατεύεσαι...δεν έρχεσαι μια βόλτα από το ΤΕΙ Βιολογικής Γεωργίας εδώ στο Αργοστόλι;
(αυτή τη στιγμή διορθώνω τα γραπτά του Α' εξαμήνου στην πληροφορική...δυστυχώς, χάλι μαύρο...)
β) και καλά του σούσι, φύκι-ψάρι, υπάρχει μια κάποια συνάφεια...το παγωτό από...φασόλια, πως το βλέπεις;
(Ως "περίεργο" ον που είμαι, όταν είχα πάει Ιαπωνία διάλεξα από το ψυγείο της (ιαπωνικής) ΕΒΓΑ το πιο πράξενο παγωτό που είχαν-είχε και ωραίο χρώμα, μωβ, σαν μούρο ένα πράγμα, σε ξυλάκι-ε δεν τρωγόταν με τίποτα! Ήταν από φασόλια...όταν είπα σε μια γιαπωνεζούλα της ομάδας μας ότι το πέταξα, μου λέει "γιατί;;; αφού είναι το πιο ωραίο παγωτό!!!)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Καλά, αυτό το καινούριο μου nick μου αρέσει όλο και πιο πολύ! Αποδεικνύεται πολυδιάστατο, γιατί, ναι, μου αρέσει πολύ η ''φυσική/ φυτική ιστορία''! (Βιολογική γεωργία;;;; Sounds interesting indeed!) Από την άλλη, μου αρέσει πολύ και η παιδαγωγική και/ή ψυχολογία, αλλά κανένας δε ρωτάει για ψυχολογικά θέματα εδώ μέσα :-((((((( Όπως κα να' χει, φιντάνι ή φύτουλας, έχω να πω τα εξής για το παγωτό φασόλι:
1) Καλό το μωβάκι, αλλά σιμπιζάκι θα ήταν καλύτερο,  και
2) Μάλλον το φασόλι θα ήταν φασόλι σόγιας, το οποίο μπορεί από άποψη πολυακόρεστων να ήταν πιο υγιεινό από τα πλήρη γάλατα και τις κρέμες και τα αυγά (ή μήπως αβγά;), αλλά omg, ας ενημερώσει κάποιος την ιαπωνική ΕΒΓΑ ότι η βανίλια έχει πιο ωραία γεύση από τη σόγια!
Καλή συνέχεια στις διορθώσεις σου!


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Να προσθέσω ένα στοιχείο για τα μούσμουλα στη συζήτηση (για να είμαστε σχετικοί με το θέμα...), και να "ξεφύγω" και πάλι προκειμένου να απαντήσω στο Φυντάνι (που απ'οτι κατάλαβα, δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα να την αποκαλώ Φυντάνι αντί για F_idάνι)

Η μεσπωλιά ή μουσμουλιά (;;;) φυτρώνει πολύ εύκολα: πριν από κάποιες δεκαετίες τα ξαδέλφια μου ως πιτσιρίκια έτρωγαν μούσμουλα και "έφτυναν" τα κουκούτσια από το μπαλκόνι στον κήπο...ε μετά λίγο καιρό, έτρωγαν μούσμουλα δικής τους παραγωγής:)

Και τώρα η φλυαρία: στο Αργοστόλι υπάρχουν δυο τμήματα ΤΕΙ, το Βιολογικής Γεωργίας και το Δημοσίων Σχέσεων & Επικοινωνίας. Πέρυσι δίδασκα την Πληροφορική Ι (Εισαγωγή στους Η/Υ) και στα δυο. Βάζω στην εξεταστική του Σεπτεμβρη τα ίδια θέματα (multiple choice) και στα δυο. Τα θέματα ΔΕΝ διέρρευσαν από τη μια σχολή στην άλλη, αφού σημείωναν και παρέδιδαν απαντήσεις στην κόλλα των θεμάτων, εξάλλου οι δυο εξεταστικές έγιναν με διαφορά ενός Σαβ/κου. Ποσοστό επιτυχίας στο PR: 73%. Αντίστοιχο στο Organic Farming: 29%. Ο μέσος όρος "εισαγωγής" φοιτητών στο OF πέρυσι ήταν αρκετά κάτω από το 10, ενώ στο PR στη βάση ή πολύ κοντά στη βάση. Τα μέτρα της Μαριέττας για εισαγωγή σε ΤΕΙ-ΑΕΙ μπορεί να φαίνονται (και ίσως πρακτικά να είναι) σκληρά, αλλά όσοι διδάσκουν-ειδικά στην περιφέρεια-έχουν δει στην πράξη τα αποτελέσματα της "εκπτωσης" των βάσεων. Αυτά και πολλά άλλα έχω διαπιστώσει από τα 2 χρόνια μου ως ωρομίσθια στα ΤΕΙ...τώρα λοιπόν που διορίστηκα στη Δευτεροβάθμια, έχω ένα στόχο: να αποκτήσουν (τουλάχιστον από μένα) τις γνώσεις που όφειλαν να έχουν κρατώντας απολυτήριο Λυκείου (στο άλλο ΤΕΙ στο Ληξούρι-Τεχνολογίας Ήχου & Μουσικων Οργάνων-''ίδρωνα' ένα ολόκληρο εξάμηνο για να εμπεδώσουν γνώσεις Λυκείου, που αν εγώ στο Πολυτεχνείο τολμούσα να ρωτήσω τον καθηγητή, θα με πέταγε έξω από την τάξη). Ωστόσο μη νομίσεις κανείς ότι είμαι σκληρή-τα λατρεύω τα παιδιά:)
Αν υπάρχουν κάποιοι από σας που ασχολούνται με την εκπαίδευση, ας βάλουμε το λιθαράκι μας για να σταματήσει αυτή η "έκπτωση" στην παιδεία που βλέπουμε παντού...

Τέλος του λογιδρίου, θα προσπαθήσω άλλη φορά να μη ξεφεύγω:)

Καλή μέρα και καλή δουλειά σε όλους:-))))))


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Το παξινό "νέσπολες" είναι προφανές δάνειο από το ιταλικό
nespola, αφού κρατάει και το γένος των ιταλικών. Αντιδάνειο
σωστότερα, αφού το ιταλικό ανάγεται μέσω λατινικών στο
αρχαίο ελληνικό μέσπιλον.

Ο Ψυχάρης είχε υποστηρίξει ότι και το μούσμουλο είναι αντιδάνειο,
αφού η φωνητική εξέλιξη από μέσπιλον δεν του φαινόταν πιθανή,
γιαυτό πρότεινε τουρκική μεσολάβηση, ωστόσο μαρτυρούνται
τύποι όπως μέσπουλο.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εμένα μ' αρέσει που στην Κρήτη πήραμε τη nespola, προφανώς από την ενετική επιρροή, και την κάναμε δέσπολο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, τώρα μας φταίξανε οι Ενετοί κι όχι το στραβό σας το κεφάλι εκεί στην Κρήτη.:ΡΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


OLOITRENDY

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Και τώρα η φλυαρία: στο Αργοστόλι υπάρχουν δυο τμήματα ΤΕΙ, το Βιολογικής Γεωργίας και το Δημοσίων Σχέσεων & Επικοινωνίας. Πέρυσι δίδασκα την Πληροφορική Ι (Εισαγωγή στους Η/Υ) και στα δυο. Βάζω στην εξεταστική του Σεπτεμβρη τα ίδια θέματα (multiple choice) και στα δυο. Τα θέματα ΔΕΝ διέρρευσαν από τη μια σχολή στην άλλη, αφού σημείωναν και παρέδιδαν απαντήσεις στην κόλλα των θεμάτων, εξάλλου οι δυο εξεταστικές έγιναν με διαφορά ενός Σαβ/κου. Ποσοστό επιτυχίας στο PR: 73%. Αντίστοιχο στο Organic Farming: 29%. Ο μέσος όρος "εισαγωγής" φοιτητών στο OF πέρυσι ήταν αρκετά κάτω από το 10, ενώ στο PR στη βάση ή πολύ κοντά στη βάση. Τα μέτρα της Μαριέττας για εισαγωγή σε ΤΕΙ-ΑΕΙ μπορεί να φαίνονται (και ίσως πρακτικά να είναι) σκληρά, αλλά όσοι διδάσκουν-ειδικά στην περιφέρεια-έχουν δει στην πράξη τα αποτελέσματα της "εκπτωσης" των βάσεων. Αυτά και πολλά άλλα έχω διαπιστώσει από τα 2 χρόνια μου ως ωρομίσθια στα ΤΕΙ...τώρα λοιπόν που διορίστηκα στη Δευτεροβάθμια, έχω ένα στόχο: να αποκτήσουν (τουλάχιστον από μένα) τις γνώσεις που όφειλαν να έχουν κρατώντας απολυτήριο Λυκείου (στο άλλο ΤΕΙ στο Ληξούρι-Τεχνολογίας Ήχου & Μουσικων Οργάνων-''ίδρωνα' ένα ολόκληρο εξάμηνο για να εμπεδώσουν γνώσεις Λυκείου, που αν εγώ στο Πολυτεχνείο τολμούσα να ρωτήσω τον καθηγητή, θα με πέταγε έξω από την τάξη). Ωστόσο μη νομίσεις κανείς ότι είμαι σκληρή-τα λατρεύω τα παιδιά:)
Αν υπάρχουν κάποιοι από σας που ασχολούνται με την εκπαίδευση, ας βάλουμε το λιθαράκι μας για να σταματήσει αυτή η "έκπτωση" στην παιδεία που βλέπουμε παντού...


ΠΡΟς spaceoddity

καλο θα ηταν να μην δημοσιοποιητε τι κανατε εσεις οταν ησασταν στο πολυτεχνειο εκδιδωντας τα τυχον παραδειγματα με καθηγητες που ειχατε, ουτε να αφηνετε να υποβοσκει τυχον υποβιβασμος ως προς τις γνωσεις που εχουν εισπραξει οι φοιτητες καθοτι ετσι διακρινεται ελλειψη σεβασμου ως προς τους τελευταιους και προπαντων ως προς συναδελφους σας αφηνοντας να εννοηθει πως δεν κανουν καλα την δουλεια τους...με λιγα λογια μην βγαζετε την ουρα σας απεξω και μην κρινετε παιδια και καθηγητες δειχνωντας πως ειστε ανωτερη... εσεις ειστε υπευθηνοι κυριοι καθηγηταδες για την πορεια μας και αυτα που μας μεταβιβαζετε σε ενα μεγαλο βαθμο.

αυτα τα λιγα
ενας απο τους κακους φοιτητες της Κεφαλλονιας και ισως και δικος σας...

Υ.σ. συγνωμη για την ελλειψη τονισμων και τα συντακτικα-ορθγραφικα λαθη... δεν με διδαξαν στο σχολειο μα ουτε και στο τει...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour

nature

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 442
    • Gender:Female

και αυτά δεν τα ξέρω καθόλου

https://en.wikipedia.org/wiki/Mespilus

Αυτά υποθέτω είναι η "εριοβότρυα η ιαπωνική" τo μούσμουλo Ιαπωνίας. Βλέπε medlar στο iate ...
« Last Edit: 13 Oct, 2009, 02:31:59 by nature »
"Voilà mon secret. Il est très simple. On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux." Le Petit Prince


 

Search Tools