εβδομήντα μία χιλιάδες ή εβδομήντα ένα χιλιάδες σε αριθμό τηλεφώνου; → εβδομήντα μία χιλιάδες / εβδομήντα ένα, μηδέν μηδέν μηδέν / εβδομήντα ένα, τρία μηδενικά / επτά ένα μηδέν μηδέν μηδέν / επτά ένα, τρία μηδενικά

zozo · 12 · 3735

zozo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 21
Άκουσα προχθές από ραδιοφωνικό εκφωνητή να λέει τηλεφωνικό αριθμό "μπλαμπλαμπλα  εβδομήντα ένα χιλιάδες" (για 71000 τελευταία ψηφία) και φρίκαρα. Γνωρίζω με βεβαιότητα, ότι σε συνδυασμό με ουσιαστικό μόνο το εβδομήντα μία χιλιάδες είναι σωστό. Ενδέχεται να είναι σωστή η χρήση του εβδομήντα ένα χιλιάδες στα πλαίσια ενός τηλ αριθμού; Ευχαριστώ.
« Last Edit: 29 Jun, 2010, 13:50:35 by wings »


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Frederique, zozo, καλημέρα!

Άσχετο από το πώς είναι σωστότερο να εκφέρουμε τους αριθμούς τηλεφώνου, από τη στιγμή που - όπως λέει ο/η zozo - τα πέντε τελευταία ψηφία εκφέρθηκαν σαν κανονικός πενταψήφιος αριθμός (δηλαδή με τη λέξη "χιλιάδες"), το σωστό είναι "εβδομήντα μία χιλιάδες". Φυσικά, άλλοι τρόποι για την εκφορά αυτού του πενταψήφιου τμήματος, θα μπορούσε να είναι:
"εβδομήντα ένα, μηδέν μηδέν μηδέν"
"εβδομήντα ένα, τρία μηδενικά"
"επτά ένα μηδέν μηδέν μηδέν"
"επτά ένα, τρία μηδενικά"

Και βέβαια, αν το τμήμα αυτό ήταν π.χ. 71071 η εκφορά του ως κανονικού αριθμού θα ήταν εβδομήντα μία χιλιάδες εβδομήντα ένα ενώ άλλοι τρόποι θα μπορούσαν να είναι:
"εβδομήντα ένα, μηδέν επτά ένα"
"εβδομήντα ένα, μηδέν εβδομήντα ένα"
"επτά ένα μηδέν επτά ένα"

Επειδή ο κάθε άνθρωπος εκφέρει με τον δικό του τρόπο κάθε αριθμό τηλεφώνου, πολλές φορές χωρίς να ακολουθεί ακόμα και ο ίδιος έναν κανόνα (όπως δηλαδή του έρχεται πιο εύκολη η απομνημόνευση του συγκεκριμένου αριθμού), ένας κανόνας που θα μπορούσαμε να πούμε για το ζήτημα που έθεσε ο/η zozo, είναι ο εξής:

Κάθε ομαδοποίηση ψηφίων ενός αριθμού τηλεφώνου που εκφέρεται σαν κανονικός αριθμός, εκφέρεται ως απόλυτο αριθμητικό.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ευχαριστούμε Κώστα! Καλημέρα :-)

Εγώ έχω ακούσει και το άλλο: π.χ. για τον αριθμό 75000 (πάλι για τηλέφωνο) «επτά, πέντε και τρία μηδενικά»

ή το εξής ακουστικά τρελλό για μένα :-) π.χ. 85999 (εδώ πρόκειται για τιμή) «ογδόντα πέντε και τρία εννιάρια»
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



zozo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 21
Frederique, Valeon, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ως φορέας μιας άλλης γλώσσας προσπαθώντας στο υποσυνείδητο πάντα να εκτιμώ την γραμματική ορθότητα ενός λεκτικού συνδυασμού στην ελληνική, μου φάνηκε τελείως λάθος το "εβδομήντα ένα χιλιάδες", όπου και να χρησιμοποιηθεί, και πιο αποδεκτά επειδή γραμματικά σωστά, π.χ., τα τρία μηδενικά και τα τρία εννιάρια. Όμως, επειδή κάποιοι Ελληνόφωνοι με διαβεβαίωσαν ότι για τηλ αριθμούς το εβδομήντα ένα χιλιάδες είναι "μια χαρά" και εγώ είμαι λάθος, είπα να ζητήσω συμβουλή. Σας ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια σε ό,τι και αν κάνετε.   


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Εγώ έχω ακούσει και το άλλο: π.χ. για τον αριθμό 75000 (πάλι για τηλέφωνο) «επτά, πέντε και τρία μηδενικά»

ή το εξής ακουστικά τρελλό για μένα :-) π.χ. 85999 (εδώ πρόκειται για τιμή) «ογδόντα πέντε και τρία εννιάρια»

Όλοι αυτοί οι τρόποι, Frederique, εμπίπτουν στον τομέα της <ψυχογλωσσολογίας>.

Εγώ, προσωπικά, τα επτά τελευταία ψηφία του κινητού μου, τα οποία είναι 4321009, τα ομαδοποιώ ως  4 3 2 1 - 0 0 9 και τα εκφέρω ως: τέσσερα τρία δύο ένα (παύση) μηδέν μηδέν εννιά. Και ήταν συνειδητή επιλογή μου, που βασίστηκε αφενός στην υπάρχουσα αντίστροφη μέτρηση των τεσσάρων πρώτων ψηφίων και μάλιστα συνεχιζόμενη στο πρώτο μηδέν της δεύτερης ομάδας και αφετέρου στον συνειρμό με τον κωδικό 007 του Τζέιμς Μποντ, που είναι γνωστός σε πολύ κόσμο, ιδίως σε μας τους παλιότερους :-)

Frederique, Valeon, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
...

Να 'σαι καλά zozo.



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Frederique, καλημέρα
Ο 007 δέν συστηνόταν ή εκαλείτο με ένα-ένα τα νούμερα! Άλλωστε μόνο το 7 εκφωνούσε ως νούμερο.  Όλοι (οι γηραιότεροι..) θυμούνται το "Ντάμπλ Όου Σέβεν"
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Frederique, καλημέρα
Ο 007 δέν συστηνόταν ή εκαλείτο με ένα-ένα τα νούμερα! Άλλωστε μόνο το 7 εκφωνούσε ως νούμερο.  Όλοι (οι γηραιότεροι..) θυμούνται το "Ντάμπλ Όου Σέβεν"

Ναι, όντως όλοι οι όχι και τόσο γηραιότεροι έτσι τον θυμόμαστε..
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Παιδιά, πάντως στο ...Ελλάντα ο ηθοποιός έγινε γνωστός ως "Σην Κόννερυ" και ως μυστικός πράκτορας 007 εκφερόταν "μηδέν μηδέν επτά". Ας μην ξεχνάμε και τον αμίμητο Έλληνα "φανερό" πράκτορα 000 "μηδέν μηδέν μηδέν" (Θανάση Βέγγο) :-)


Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Ας μην ξεχνάμε και τον αμίμητο Έλληνα "φανερό" πράκτορα 000 "μηδέν μηδέν μηδέν" (Θανάση Βέγγο) :-)

Παιδιά υπήρχε και ο ΜΑΠ 32, ο βοηθός του Βέγγου, μην τον ξεχνάμε... -:))))
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


 

Search Tools