Frontier Market

auditor · 40 · 5789

auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Τι σας έχω, τι σας έχω! Λοιπόν, έχω τον όρο frontier market, ο οποίος λίγο πολύ υποδηλώνει:

those markets that tend to be relatively small and illiquid even by emerging market standards.

Κοντολογίς, μόλις μια χρηματιστηριακή αγορά βελτιωθεί από άποψης μεγέθους και ρευστότητας, αναβαθμίζεται σε αναδυόμενη (emerging) και αργότερα -- ίσως-- σε αναπτυγμένη ή ώριμη (developed).

Αυτό το frontier με παραπέμπει και λίγο σε Φαρ-Ουέστ ή ό,τι παρεμφερές. Ξέρετε, το απάτητο, το άγνωστο..., αλλά το "μεθοριακή αγορά" που μου ήρθε πρώτο στο μυαλό απορρίφθηκε χωρίς δεύτερη σκέψη και άνευ επαίνων.

Παρακαλώ, λοιπόν, συνάδελφοι: επιστρατεύσατε φαντασία και γνώση και βοηθήστε!

Σ.Σ Να πω ότι δεν έχει σημασία το συγκείμενο. Αναζητώ έναν γενικό πασπαρτού όρο, ο οποίος να χρησιμοποιείται σε κάθε περίπτωση.
Nick Roussos


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Ανεκμετάλλευτες; (εκτός κι αν υπάρχει ήδη κάτι στα αγγλικά που αποδίδεται έτσι και δε μου έρχεται τώρα)



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μάτα, μου αρέσει αρκετά, αν και δεν αποδίδει τις έννοιες της χαμηλής ρευστότητας και του μικρού μεγέθους. Στα υπόψη.
Nick Roussos


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ανεκμετάλλευτες; (εκτός κι αν υπάρχει ήδη κάτι στα αγγλικά που αποδίδεται έτσι και δε μου έρχεται τώρα)

Δεν είναι καθόλου ανεκμετάλλευτες. Πολλοί μουστερήδες εκμεταλλεύονται τις δυνατότητές τους. Θα κοιτάξω την άλλη εβδομάδα στο ΤΕΙ για επιβεβαίωση. Προς το παρόν θα πρότεινα το περιθωριακές ή περιφερειακές χρηματιστηριακές αγορές.
« Last Edit: 22 Aug, 2007, 11:45:31 by mavrodon »



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Τις εκμεταλλεύονται, αλλά με τα σημερινά κριτήρια της αγοράς είναι ανεκμετάλλευτες καθώς δεν έχουν ακόμα εξεταστεί, μελετηθεί, ταξινομηθεί, διερευνηθεί και δοκιμαστεί οι δυνατότητές τους. Ένα παράδειγμα που βρήκα στο νέτι:

Quote
Frontier Markets are those emerging markets that are the least developed and least efficient, and therefore provide the most potential for extraordinary gains

Όπως το καταλαβαίνω, σημαίνει ότι με τα κριτήρια των αγορών όπως αυτές υφίστανται σήμερα στη Δύση, βρίσκονται ακόμα σε εμβρυακό στάδιο. Πιθανόν βέβαια όλα αυτά τα χαρακτηριστικά να μπορούν να αποδοθούν και με κάποια καλύτερη λέξη. Το σκέφτομαι και επανέρχομαι...


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ήδη τροποποίησα την προηγούμενη παρέμβαση: περιθωριακές ή περιφερειακές χρηματιστηριακές αγορές. I' ll be back!


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
με τα σημερινά κριτήρια της αγοράς είναι ανεκμετάλλευτες καθώς δεν έχουν ακόμα εξεταστεί, μελετηθεί, ταξινομηθεί, διερευνηθεί και δοκιμαστεί οι δυνατότητές τους

Quote
βρίσκονται ακόμα σε εμβρυακό στάδιο

Αδιαμόρφωτες αγορές, ίσως; Για να μην υπάρχει το αρνητικό connotation του "περιθωριακού" ή η διφορούμενη έννοια του "ανεκμετάλλευτου".
« Last Edit: 22 Aug, 2007, 11:52:07 by zephyrous »


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Αδιαμόρφωτες αγορές (για να μην υπάρχει αρνητικό connotation);

Ωραίο αυτό.

Όσο για το "περιφερειακές" που πρότεινε ο Mavrodon, νομίζω ότι αποδίδει αυτό, και το "περιθωριακές" ενδέχεται να είναι μια καλή απόδοση αυτού, επομένως ίσως να ήταν καλύτερα να βρούμε μια άλλη απόδοση που δε θα δημιουργεί σύγχυση.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Παλάβρα με πρόλαβες. Είχε γράψει αυτό: Περιφερειακές όχι. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται για να αποδίδεται το regional.

Αλλά το marginal έχει αποδοθεί οριακές απ' όσο ξέρω. Όμως

περιθωριακές, δεν θα τις έλεγα. Δεν αποδίδει αυτό που ζητάμε και έχει και πολύ αρνητικό connotation.

Πλάκα, στην πλάκα, η παλάβρα πέταξε αυτό το εμβρυακό στάδιο και μου ήρθαν στο μυαλό οι "εμβρυακές αγορές".





Nick Roussos


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ωραίο αυτό.

Όσο για το "περιφερειακές" που πρότεινε ο Mavrodon, νομίζω ότι αποδίδει αυτό, και το "περιθωριακές" ενδέχεται να είναι μια καλή απόδοση αυτού, επομένως ίσως να ήταν καλύτερα να βρούμε μια άλλη απόδοση που δε θα δημιουργεί σύγχυση.
Μήπως κάνουν το μη καθιερωμένες/οριακές/εξελισσόμενες/υπό διαμόρφωση/αταξινόμητες / αναπτυσσόμενες χρηματιστηριακές αγορές; Θα το ψάξω περαιτέρω το θέμα. Δυστυχώς, το Λεξικό των Χρυσοβιτσιώτη-Σταυρακόπουλου δε λέει τίποτε. Εικάζω ότι πρόκειται για νεοπαγή όρο.
« Last Edit: 22 Aug, 2007, 12:09:41 by mavrodon »


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Έχεις δίκιο, Οδίτορα, αφού ούτως ή άλλως το marginal γενικώς αποδίδεται ως "οριακός". Και το "εμβρυακές" καλό μου ακούγεται!
« Last Edit: 22 Aug, 2007, 12:07:45 by palavra »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μήπως κάνουν το μη καθιερωμένες/οριακές χρηματιστηριακές αγορές; Θα το ψάξω περαιτέρω το θέμα. Δυστυχώς, το Λεξικό των Χρυσοβιτσιώτη-Σταυρακόπουλου δε λέει τίποτε. Εικάζω ότι πρόκειται για νεοπαγή όρο.

Μάλλον ορθώς εικάζεις (αν και σέρνεται κάποια χρονάκια τώρα). Εννοείται, ότι για να φτάσω να ποστάρω εδώ έχω ξεζουμίσει τον Χρυσοβιτσιώτη και ό,τι άλλο resource διαθέτω.

Νομίζω ότι ο όρος θα πρέπει να αποτελεί και λογικό προηγούμενο του "αναδυόμενες". Τελικά αυτό το "εμβρυακές" αρχίζει να μου αρέσει όλο και περισσότερο.
Nick Roussos


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η δική μου, μεταφραστική και μη ερμηνευτική, πρόταση: ακριτικές αγορές.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Η δική μου, μεταφραστική και μη ερμηνευτική, πρόταση: ακριτικές αγορές.
Γιατί, τότε, όχι και μεθοριακές ή παραμεθόριες αγορές


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Όπως ήδη είπα, μεθοριακές και κατά προέκταση παραμεθόριες και ακριτικές τις έχω απορρίψει. Δυστυχώς, παραπέμπουν έντονα σε γεωγραφικό προσδιορισμό -- το τελευταίο πράγμα που θέλουμε εδώ.

Θα ξαναπώ ότι νομίζω πως το ζητούμενο είναι κάτι που να φαίνεται σαν λογικό προηγούμενο των "αναδυόμενων αγορών".

Οι εμβρυακές μου αρέσουν πολύ. Μέχρι νεωτέρας.

Ευχαριστώ για τη μέχρι στιγμής συμμετοχή σας.
Nick Roussos


 

Search Tools