σενάζ → concrete zoning, tie system, concrete wall ties, chainage

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η διαφορά, Μίνα μου, είναι ότι εσύ μεταφράζεις για τον σύγχρονο καλουπατζή κι εμείς πιάσαμε μέχρι και τις πυραμίδες...
« Last Edit: 24 Apr, 2015, 14:15:36 by spiros »


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
off-topic: σύντομα θα είμαι για λίγες μέρες στην Αθήνα, θα αποφύγω την αγορά (αλλά όχι και το Mall, επιβάλλεται επίσκεψη στο Νάκα να αγοράσω μια Clavinova για την κόρη - δεν αντέχω πια τα δρομολόγια στη βιβλιοθήκη για μελέτη πιάνο, τι είναι 1200Ε μπροστά στην ψυχική μου ηρεμία!) και λογικά θα μου περισσέψει χρόνος για ουζεργομήγυρη: μόλις έχω λεπτομέρειες και ημερομηνίες (είμαστε έρμαια των γιατρών δυστυχώς) θα επανέλθω σε επίσημο νήμα:-)))))



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Πυραμιζούλες...

Σύμφωνα με τον ΑΣΕΠ (λολ) και την γραφικότατη περιγραφή της Μίνας (σιγά μην πληρώσουμε σιδερά):
ελαφρά οπλισμένο σκυρόδερμα  lightly reinforced concrete, LRC, beams, slabs, frames (etc.)


To θέμα τώρα είναι... πώς λέμε τα:

σενάζ μπατικά
σενάζ... δρομικά

3.7 Σενάζ δρομικά ΜΜ 0,036
3.8 Σενάζ μπατικά ΜΜ 0,063



http://www.4m.gr/services/syntel.html




:)))
off-topic: πριν από 15/03 παρακαλώ :)))


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
ρε τον ταλαίπωρο τον εργάτη που σκάβει βραχώδη μάζα με τα χέρια... (αρσενικό κάτσε καλά, on the other hand...)

[προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, το παραπάνω από μια σύντομη ματιά στη λίστα των ημερομισθίων]

Τώρα για τα δρομικά και τα μπατικά σενάζια, ψιλοαδιάφορο μας είναι... (εξάλλου, η διαφορά για το ΙΚΑ απ'οτι φαίνεται είναι μόνο στο πλάτος, ως αναμενόμενο)... concrete zoning/reinforced ties/chainage on stretcher bond/header bond masonry...

Ο σιδεράς αν είναι να ασχοληθεί με σενάζια, θα πρέπει να πιάσει τουλάχιστον δέκα οικοδομές την ημέρα για να βγάλει μεροκάματο (ο μάστορας πληρώνεται με το κιλό τοποθετημένου σίδερου, όσο πιο βαριά η δουλειά, τόσο πιο συμφέρουσα... )

off-topic: 'Ελενα θα είσαι και συ στην Αθήνα;; Ναι, πριν τις 15... αλλιώς καήκαμε (από ιατρική άποψη).
Θα ενημερώσω!!! Ώρα να γνωρίσω και το νότιο lobby:-)))))))

{to my dear mods: please forgive me for de-constructing the thread...}
« Last Edit: 25 Feb, 2007, 17:04:37 by spaceoddity »



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.


off-topic: 'Ελενα θα είσαι και συ στην Αθήνα;; Ναι, πριν τις 15... αλλιώς καήκαμε (από ιατρική άποψη).
Θα ενημερώσω!!! Ώρα να γνωρίσω και το νότιο lobby:-)))))))


off topic: Yes. Να ενημερώσεις κ.λπ. :))))


 

Search Tools