the city's best hookers are in there → εδώ θα βρεις τις καλύτερες πόρνες της πόλης

user3 · 42 · 12721

user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663
Τώρα θα με μαλώσει ο μοδεράτωρ, αλλά εμένα η μαμά μου με ανάθρεψε με αρχές και μου απαγορεύει να βάζω κακές λέξεις στον τίτλο.

Πρόκειται για τη λέξη hooker, και εδώ δεν εννοεί τον μπλουζίστα Τζων Λη Χούκερ, ούτε για τη σημασία "προωθημένος παίκτης στο ράγκμπι" που δίνουν τα λεξικά.

Η σκηνή είναι σε δημοσιογραφικού στυλ άρθρο, όπου κάποιος λέει για ένα κλαμπ πολυτελείας ότι "the city's best hookers are in there".

Πόρνες, το βρίσκω επίσημο. Π*άνες, ίσως, αλλά είναι ίδιο το ρετζίστρο με το hookers; Τι λέτε εσείς; Κάτι άλλο ίσως;

ν
« Last Edit: 16 Jan, 2011, 01:53:17 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Ανέκαθεν είχα την απορία αν το "εκδιδόμενες" είναι σωστό. Μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία επί τη ευκαιρία;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μη λες τέτοια γιατί θα γίνει της επί χρήμασι εκδιδομένης γυνής το σιδηρούν κιγκλίδωμα.




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα είδες, βρε Γιάννη, πώς κατέχει ο Σπύρος τον πεζό αρχαιοελληνικό λόγο, αυτόν που αναφέρει ο Νίκος στο δικό του σπίτι;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Τον ίδιο λόγο κατέχουμε με τον Σπύρο, αλλά μιλάω για το πρώτο ποστ του. :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αφού αμφότεροι κατέχετε τον ίδιο λόγο, μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς το ξέρετε ότι ήταν σιδηρούν κι όχι χαλκούν το κιγκλίδωμα;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Α, δεν μιλάω γι' αυτό το λόγο! Για το αμέσως προηγούμενο που έγραψε, μιλάω! Εκείνον κατέχω εγώ! :)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μη λες τέτοια γιατί θα γίνει της επί χρήμασι εκδιδομένης γυνής το σιδηρούν κιγκλίδωμα.

Αχ αχ αχ, γερνάμε και τα ξεχνάμε τα έρμα τα αρχαία.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
Αχ αχ αχ, γερνάμε και τα ξεχνάμε τα έρμα τα αρχαία.

Είναι catchphrase... δεν το έχεις ακούσει; Δεν μπορούμε να το διορθώσουμε γραμματικά... εκτός κι αν κυκλοφορεί και στη σωστή έκδοση.

Edit: όντως υπάρχει και σωστό.
« Last Edit: 09 Mar, 2006, 00:35:37 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δηλαδή, βρε θείο, αυτό σε ταράζει περισσότερο τώρα που γερνάς; Ότι ξεχνάς τα αρχαία; :ΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δηλαδή, βρε θείο, αυτό σε ταράζει περισσότερο τώρα που γερνάς; Ότι ξεχνάς τα αρχαία; :ΡΡΡ

Είπα ότι γερνάω εγώ; Για τον Σπύρο μιλούσα! (Εγώ τα έχω ξεχάσει τα αρχαία από τότε που είχα τα χρόνια του Σπύρου...)

Για σοβαρευτείτε, έχουμε σοβαρή ερώτηση εδώ για πουτάνες.

Λοιπόν, το "πουτάνες" παραμένει στα ελληνικά φτηνό και προσβλητικό. Το hookers είναι ένα σκαλοπάτι πάνω από τις "πουτάνες" κι ένα κάτω από τις "πόρνες". Θα προτιμούσα ωστόσο τις "πόρνες" εδώ. Αλλιώς, τα καλύτερα "κορίτσια" -- ίσως έτσι, μέσα σε εισαγωγικά. (Ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνουμε poll.)


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Ευχαριστώ, παιδιά.
Κι εμένα αυτό το ένα σκαλοπάτι παραπάνω-παρακάτω
μ' έκανε να διστάσω.
Η ιδέα με τα "κορίτσια" ενδιαφέρουσα, όπως και τα
*-άκια του Σπύρου, που όμως σηκώνει λίγο νερό.

ν.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Αφού το ψιλολύσατε αυτό, να "ματαπώ" κι εγώ τον πόνο μου στο ίδιο νήμα, καθώς δεν μου τη λύνει κανένας την απορία. Λοιπόν, όταν λέμε "εκδιδόμενες", εννοούμε αυτές που ασκούν το επάγγελμα επί χρήμασι ή μόνο αυτές που έχουν κάποιον να τις "βγάζει στο κλαρί"; Λύστε μου την απορία αυτή, και μετά ας πεθάνω. :)


 

Search Tools