6 types of Skinny Cheese!

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Έτσι ακριβώς είναι, Τόλη. Έφερα το παράδειγμα της Αφρικής όχι για εντυπωσιασμό αλλά γιατί κάποτε ένιωθα ότι είχα να κότσια να πάω ως εκεί και να βοηθήσω, αλλά ηλιθίως δεν το έκανα. Και τώρα που το μετάνιωσα, είναι πια αργά. Δεν έχω πλέον τα σωματικά κότσια.

Λεοντόψυχη, κοντολογίς εννοώ ότι αν τρεκλίζεις γιατί τρέφεσαι μόνο με σόγια, δεν μπορείς να βοηθήσεις κανέναν.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Bρε, κοριτσούδι μου γλυκό, δεν αφήνεις τη σόγια και τα παρόμοια για αργότερα; Για τα σαράντα, τα πενήντα. Τώρα, χώσε τα δόντια σου στο κρέας σαν σαρκοβόρο που είσαι (όπως όλοι μας). Και στον Μήτσο, τον Γιώργο, τον Αντώνη. Φάε, πιες, γλέντα. Και η σχολή σου εκεί θα είναι, δεν θα εξαφανιστεί, σε διαβεβαιώ. Τίμησε τα νιάτα σου. 

Η Βίκυ έχει δίκιο. Αν δεν βοηθήσεις πρώτα τον εαυτό σου, δεν μπορείς να βοηθήσεις μετά κανέναν άλλο.



lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Τον εαυτό μου τον βοηθάω με τις δικές μου πάντα λύσεις. Έχετε δίκιο ότι πρέπει λίγο να βγω. Αλλά, για τη διατροφή μου, συγγνώμη αλλά δε δέχομαι κουβέντα. Δεν είμαι σαρκοβόρο, ούτε σωματικά, ούτε ψυχικά. Και πιστέψτε με, με τις λύσεις που μου έχω δώσει, έχω ζήσει. Αλλιώς, στην κυριολεξία θα είχα πεθάνει, κλινικά και ψυχικά!
Και δεν τρεκλίζω! Ξέρω πάντα πού πατάω. Μήπως πρέπει να ξεφύγω λίγο;


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Εμείς οι πολιτισμένοι λαοί της Δύσης, έχουμε το προνόμιο να ασχολούμαστε με το ανόητο σαρκίο μας και την πλαδαρότητά του ή την «αδυναμία» του και να μιλάμε για πολλά και λίγα λιπαρά την ώρα που εκατομμύρια παιδάκια σε όλη την υφήλιο και στις «μη ανεπτυγμένες χώρες» πεθαίνουν. Αυτό το θεωρώ άκρατη μεγαλομανία και φιλοτομαρισμό του κερατά.

Το πέρασμα του καθενός μας απ' τον πλανήτη είναι έτσι και αλλιώς πολύ σύντομο - ακόμα κι ο μέσος όρος ζωής των 70+ δεν έχει την παραμικρή αξία μπροστά στην αιωνιότητα. Αντί να κατασπαταλούμε το χρόνο μας σε υστερίες κατά των ανθυγιεινών προϊόντων, καλύτερα να κοιτάξουμε πώς θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι οι ίδιοι και πώς μπορούμε να βοηθήσουμε αποτελεσματικότερα αυτούς που έχουν πραγματικά ανάγκες δυσεπίλυτες.


Βίκυ, καθότι και Κριάρι, σ' έχει εμπνεύσει η Άνοιξη; Έγραψες πάλι. Συμφωνώ απόλυτα.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καθόλου. Στα θέματα αυτά είμαι all season και all weather τύπος. :-)

Χαίρομαι που συμφωνείς, Δημήτρη.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Aν δεν είσαι σαρκοβόρο, Λεοντόψυχη (τζάμπα πάει το όνομα), τότε αρνείσαι τη φύση σου. Και η φύση σου σε τιμωρεί. Το απόλυτο (φτερωτό) σαρκοβόρο σου τα εξηγεί μια χαρά αλλά εσύ χαμπάρι. 

Ξύπνα.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Το "Λεοντόψυχη" δε σημαίνει απαραίτητα και "σαρκοβόρο". Το όνομα δεν πάει τζάμπα, αν ήξερες τι έχω περάσει και πόση δύναμη έχω κρυμμένη μέσα μου. Έχω ξυπνήσει εδώ και πολύ καιρό και ομολογώ πως έχω καταβάλει μεγάλες προσπάθειες για τη ζωή. Τώρα, εσείς είστε αυτή που με κρίνετε από το σώμα, τα υλικά, το τι τρώω. Μέγα λάθος, αν υποστηρίζατε αυτά που λέγατε. Το "Λεοντόψυχη" δηλώνει την ψυχή του λιονταριού, όχι το πώς είναι φτιαγμένο ή το πώς φτιάχνεται από πλευράς υλικής υπόστασης!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, αλλά η ψυχή του λιονταριού πρέπει να συνάδει προς το σώμα και το νου του.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Δε νομίζω πως προς το νου έχω κάτι άσχημο, ούτε είναι άσχημο να υποστηρίζει κανείς τις απόψεις του. Και αλίμονο, αν κάθε Λιοντάρι ήταν και σαρκοβόρο ή είχε τέτοια υλική υπόσταση, ώστε να το έδειχνε! Το λιοντάρι αρκεί να το δείχνει κανείς στον εαυτό του! Άλλωστε, είναι πιο γοητευτικό να μη φαίνεται!


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Τόλη, με το "ξύπνα" ένιωσα προσβολή. Νόμιζα πως εσύ τουλάχιστον με τις ευαισθησίες σου, θα με καταλάβαινες...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Επ, αν είναι να νιώθουμε σαν προσβολή τις συμβουλές ή τις προτροπές των μεγαλύτερων, τότε να μη συζητάμε καθόλου. Τι είναι αυτά; Διαφωνεί μαζί σου. Δεν μπορεί να σ' το πει;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Φυσικά να μου το πει, αλλά όχι με το "ξύπνα"! Δυστυχώς, είμαι ξύπνια και βλέπω τι γίνεται γύρω μου... Κι αυτό που βλέπω με δυσαρεστεί. Λες να κλείσω τα μάτια, Βικούλα;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν είσαι ξύπνια, τότε δεν βλέπω τι είναι αυτό που σε προσβάλλει. Αν δεν είσαι, τότε το εκλαμβάνεις ως προσβολή.

Φαντάσου, λοιπόν, πόσα πράγματα που τον δυσαρεστούν βλέπει γύρω του κάποιος που έχει ζήσει τα διπλά χρόνια από σένα.

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vbd.

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 720
    • Gender:Male
Το λιοντάρι αρκεί να το δείχνει κανείς στον εαυτό του! Άλλωστε, είναι πιο γοητευτικό να μη φαίνεται!

Καταρχάς αυτό είναι αντίφαση.

Κάτι τέτοιες απόψεις είναι επικίνδυνες, όχι για κανέναν άλλο, για τον καθένα προσωπικά που τις ασπάζεται. Δεν είναι σωστό ένας άνθρωπος να βιάζει τον εαυτό του για να γίνει αρεστός (σε πνευματικό ή φυσικό επίπεδο). Το πιο γοητευτικό είναι να είσαι αυθόρμητος και αληθινός.

PS: Δεν μιλάω σε προσωπικό επίπεδο.
At last, I have peace.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Σίγουρα, έχει δει περισσότερα, αλλά αυτό δε σημαίνει και το δικαίωμα για τη λέξη αυτή. Κι ακριβώς γι'αυτό ένιωσα προσβολή. Γιατί δεν μπορεί να μου ζητάει να ξυπνήσω ένας άνθρωπος που δε με ξέρει καθόλου! Το αν είμαι ξύπνια το ξέρω εγώ και μόνο!


 

Search Tools