360 degrees Review

Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όσους και όσες έχουν την ονομαστική τους γιορτή.

Πρόκειται για τίτλο γραπτής αναφοράς μιας εταιρίας, η οποία εξηγεί την απόδοση ενός προγράμματος αξιολόγησης των υπαλλήλων της.

Έως τώρα έχω καταλήξει στις εξής αποδόσεις:

α) Ανασκόπηση "360 μοιρών"
β) Ανασκόπηση της συνολικής εικόνας κάθε υπαλλήλου
γ) Διαδικασία Ανασκόπησης "360 μοιρών"
δ) κάποια μίξη των παραπάνω
ε) ό,τι έχετε ευχαρίστηση

Σας μερσώ πολύ και ορέν ντουβάρ!

;-)))

"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα σας, Αναστασία.

Δες αυτό:
Στην OTENET, η ανασκόπηση και η βελτίωση της απόδοσης των συναδέλφων μας είναι πρωτοποριακή και πολυδιάστατη. Η Διαδικασία Ανασκόπησης και Βελτίωσης της Απόδοσης (Performance Development Review), είναι «360 μοιρών». Αυτό σημαίνει ότι κάθε συνάδελφος λαμβάνει πληροφόρηση για την απόδοσή του από τον προϊστάμενό του, από τους συναδέλφους του με τους οποίους συνεργάζεται άμεσα, από τους υφισταμένους του (αν έχει), όπως και από τον εαυτό του τον ίδιο. Η όλη διαδικασία διεξάγεται ηλεκτρονικά και είναι εμπιστευτική. Με τον τρόπο αυτό εξάγεται μια συνολική εικόνα για τον κάθε συνάδελφο, σχηματίζοντας έτσι ένα πλήρη νοητό κύκλο γύρω του «360 μοιρών», και απεικονίζοντας έτσι την απόδοση και την συμπεριφορά του στον χώρο εργασίας του.
http://corporate.otenet.gr/otenet/home/career/careerhr/careerperformance/

Εμένα μου αρέσει το «360 μοιρών» και δεν θα το αφαιρούσα από την πρόταση. Επομένως, συμφωνώ απολύτως με την πρώτη διατύπωσή σου, εφόσον βάλεις ελληνικά εισαγωγικά.

Αν το γραπτό σου πέσει σ' εμένα για επιμέλεια, θα γεμίσει κοκκινάδια στη λέξη «εταιρεία» που φαντάζομαι ότι αναφέρεται τουλάχιστον 360 φορές.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Καλημέρες!
Τι θα έλεγες για "συνολική αξιολόγηση";
Από το http://www.answers.com/360%20degrees%20feedback :
In human resources, 360-degree feedback is employee development feedback that comes from all around the employee. The feedback would come from subordinates, peers and managers in the organizational hierarchy, as well as a self-assessment, and in some cases external sources such as customers and suppliers or other interested stakeholders. ("360" refers to the 360 degrees in a circle.)  Also known as multi-rater feedback.


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα, Βικουλινάκι μου!!! ;-)))

Την άτιμη αυτή λέξη μου την έχουν διορθώσει και τη γράφω έτσι!!!!Ούτε εμένα μου "πολυγεμίζει το μάτι"!!! Τι να κάνω, πες μου, σβήνω απ' τον καημό μου....

Και εμένα μου αρέσει  το "360 μοιρών" αλλά και το "συνολική αξιολόγηση" του Γιάννη (καλημέρες, Γιάννη μας! Ήπιες καφέ; ;-))) ) είναι εξίσου καλό. Θα δω μήπως χρησιμοποιήσω και τις δύο αποδόσεις, δηλαδή "Διαδικασία Ανασκόπησης 360 μοιρών"-Συνολική Αξιολόγηση κάθε υπαλλήλου. Καλό ή too much?

Θενκς ε λοτ!!!
"Only Love can leave such a... Mark!"



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Mια χαρά είναι αν σου το επιτρέπουν τα συμφραζόμενα.

Αντί να σβήνεις από τον καημό σου, μη σβήνεις το «ε».:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Ωραία!!! Τώρα που πήρα έγκριση, δεν θα το σβήσω ποτέ ξανά!!! ;-)))

Εμπρός καλό μου "ε"!!!

Θενκς Βικούλι!!!
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι εσύ να βάζεις κόμμα! Τι νομίζεις; Μόνο στην Ελένη θα τα λέω;

Quote
Θενκς, Βικούλι!!!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
καλά.....

παίρνω τα κουβαδάκια μου και πάω να μεταφράσω στη διπλανή παραλία....(λες να είναι ο θείος εκεί;)...θα προσέχω πολύ...;-)))

θενκς, Βικούλα!
"Only Love can leave such a... Mark!"


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Στις μεγάλες εταιρείες έχω ακούσει να το χρησιμοποιούν ως αξιολόγηση 360 μοιρών.. Από την άλλη αν δεν σου αρέσει προτείνω το "περιστροφική * αξιολόγηση" (δικό μου). Ωστόσο για το συνολική δεν είμαι 100% σύμφωνη γιατί μπορεί να σημαίνει την αξιολόγηση του υπαλλήλου πάνω σε ένα σύνολο ικανοτήτων, επιδόσεων κλπ ή την αξιολόγησή του μέχρι σήμερα

* ή περισκοπική
« Last Edit: 08 Nov, 2006, 13:54:41 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Χαίρετε!

Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το "360 μοιρών" και ως υπότιτλο "Συνολική αξιολόγηση εικόνας κάθε υπαλλήλου" καθώς ταιριάζει με τα συμφραζόμενα και το υπόλοιπο κείμενο. Το "περιστροφική" μου φαίνεται ότι μπερδεύει στον τίτλο.

Ευχαριστώ πάντως. Σίγουρα θα έχω την απόδοση σου κατά νου.

;-)))

"Only Love can leave such a... Mark!"


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τα «περιστροφική» και «περισκοπική» με ζαλίζουν κι εμένα.

Εκτός από το «συνολική», θα μου άρεσε και το «σφαιρική αξιολόγηση».

Συμφωνώ ωστόσο ότι μπορείς να δημιουργήσεις και έναν νέο όρο, αντίστοιχο του αγγλικού. Να βρίσκεται. Ή μήπως είναι αχρείαστος;


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Τίποτα δεν είναι αχρείαστο...;-)))...στο συγκεκριμένο κείμενο, πιστεύω ότι ή χρήση του "συνολική" ή και "σφαιρική" είναι αρκετά ξεκάθαρη και επαρκής.
"Only Love can leave such a... Mark!"


 

Search Tools