Τ.Ο.Α.

Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Από ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης ακινήτου:

Την μισθώτρια βαρύνει επιπλέον και το αναλογούν επί του καταβαλλόμενου εκάστοτε μηνιαίου μισθώματος, χαρτόσημο εκ 3,6% και Τ.Ο.Α.

Κυρίες και κύριοι, τη βοήθεια σας, παρακαλώ!!!
"Only Love can leave such a... Mark!"


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Με τα θέματα αυτά δεν ασχολούμαι, Αναστασία, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι στο τέλος χαρτοσήμου που ήταν 3% προστέθηκε επιβάρυνση(20% επί του 3%) 0,6% υπερ Ο.Γ.Α και έτσι το συνολικό τέλος έγινε 3,6%. Και αυτό βέβαια έχει αλλάξει, νομίζω, είναι 1,8% πλέον και θα καταργηθεί και αυτό.

Επιπλέον οι μισθωτές βαρύνονται με δημοτικά τέλη κτλ. Πέραν του μισθώματος η μισθώτρια βαρύνεται και οφείλει να πληρώνει και τας κάτωθι υποχρεώσεις, καταβάλλοντας εμπροθέσμως τα αντίστοιχα δι' αυτές ποσά, ήτοι με το κατά νόμον τέλους χαρτ/μου 3,6%,  και 3% τέλος  ακινήτου καθώς και με το τέλος υδρεύσεως και αποχέτευσης (εφόσον επιβληθεί). Η μισθώτρια θα βαρύνεται εξ’ ολοκλήρου και με οποιοδήποτε άλλο τέλος ή φόρο επιβαρυνθούν τα μισθώματα, καθώς και με τα δημοτικά τέλη του ακινήτου, φωτισμού, καθαριότητος, καταναλώσεως ηλεκτρικού ρεύματος βάσει των εκάστοτε ενδείξεων των μετρητών, υπονόμων, αποχετεύσεως καθώς και με τα αναλογούντα εις το μίσθιον κοινόχρηστα καθώς και την δαπάνη για την αγορά πετρελαίου την συντήρηση και λειτουργία της θέρμανσης (εφόσον εγκατασταθεί) ακόμα και αν απουσιάζει από το μίσθιο ή δεν επιθυμεί θέρμανση.

Μάλλον πρόκειται για κάποιο τέλος. ίσως εννοεί τέλη οργανισμών αυτοδιοίκησης. Σε ποια πόλη είναι το ακίνητο, ίσως σε βοηθήσει να βρεις κάποιο δημοτικό τέλος, π.χ. τέλη αποκομιδής απορριμάτων...

Το μισθώτρια αναφέρεται σε φυσικό πρόσωπο ή σε εταιρία;
[size=08pt]Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο, αν το βρεις, γράψε τελικά τι ήταν.[/size]

« Last Edit: 03 May, 2007, 15:02:05 by w4tt4n4b3 »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||



Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Γεια σου, Βατούλη.

Το μισθωτήριο αναφέρεται σε φυσικά πρόσωπα στη Θεσσαλονίκη (το έλαβα από Αμερική!). Απ' ότι αντιλαμβάνομαι, πρόκειται για κάποιο τέλος, αλλά από κει και πέρα... το απόλυτο σκοτάδι! Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Όταν το βρω, θα ενημερώσω...

Αν δεν το βρω, θα πέσω σε κατάθλιψη... ;-)
"Only Love can leave such a... Mark!"


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου κι ας είναι και βλακεία; Μήπως είναι ΤΟ.Α. και εννοεί Τοπική Αυτοδιοίκηση; (Μη βαράτε όλοι μαζί σας λέω!)

[size=08pt]έντιτ: ή μήπως είναι Ο.Τ.Α. και εννοεί οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης; Έχω βαλθεί να βγάλω λάθος στο πρωτότυπο σας λέω![/size]
« Last Edit: 03 May, 2007, 15:12:58 by palavra »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Νομίζω ότι όλο αυτό το χαρτόσημο εκ 3,6% και Τ.Ο.Α. είναι ελληνικούρα και θέλει να πει αυτό που εξηγεί ο Βατ, χαρτόσημο 3% (συν εισφορά ΟΓΑ 20% επί του χαρτοσήμου). Δεν υπάρχουν τοπικές προσαρμογές πάνω σ' αυτό. Θα πρότεινα να το κάνεις «χαρτόσημο 3,6% (συνολικό)» και να μας στείλεις το «Τ.Ο.Α.» να το βασανίζουμε να ομολογήσει.


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me

Το μισθωτήριο αναφέρεται σε φυσικά πρόσωπα στη Θεσσαλονίκη (το έλαβα από Αμερική!). Απ' ότι αντιλαμβάνομαι, πρόκειται για κάποιο τέλος, αλλά από κει και πέρα... το απόλυτο σκοτάδι! Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Όταν το βρω, θα ενημερώσω...


Αν δεν το βρω, θα πέσω σε κατάθλιψη... ;-)

Αχ να πω κι εγώ τη βλακεία μου; μ' αφήνετε; (εμένα κι αν θα βαρέσετε...)

Μήπως το μισθωτήριο είναι παλιό; μήπως αναφέρεται  στον Οργανισμό Αποχέτευσης και είναι Τέλος Οργανισμού Αποχέτευσης
βλ.: http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%9F%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82+%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=


ΜΗΝ πέσεις σε κατάθλιψη... πληηηηηηηηηηζζζζ!!!!!
Λίνα Παπαδοπούλου


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Αρχικά κι εγώ σκέφτηκα ότι τα αρχικά Τ.Ο.Α. μπορεί να σημαινουν τέλος οργανισμού αποχέτευσης, αλλά νόμιζα ότι η αποχέτευση πήγαινε πάντα σετ με την ύδρευση. Το χαρτόσημο του 3,6% είναι πρόσφατη εφεύρεση και μάλλον πολύ μεταγενέστερη από την κατάργηση του Οργανισμού Αποχέτευσης ή από την συνένωσή του με την Ύδρευση.
Δεν αποκλείεται τίποτα, ειδικά αν το μισθωτήριο έχει έρθει από Αμερική, από ομογενή που θυμάται μια Ελλάδα άλλης εποχής, τότε που η ύδρευση δεν έκανε παρέα στην αποχέτευση...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
@linap:Το μισθωτήριο έχει ημερομηνία 2002, δεν είναι και τόοοσο παλιό πια... ;-) (Δεν πέφτω σε κατάθλιψη!!! Απειλώ το Τ.Ο.Α. μπας και ομολογήσει!) ;-))

@Nickel: Συμφωνώ ότι μάλλον εννοεί αυτό που εξηγεί ο Βατ. Νομίζω ότι θα δεχτώ την πρόταση σου (μεταφραστικά μιλάμε...χεχε) και θα σου στείλω το άτιμο το Τ.Ο.Α. για να το βασανίσεις με την ησυχία σου. ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το «νομικό» θέμα της μετάφρασης είναι εδώ η πρόθεση, το «εκ». Τι θέλει να πει ο (κακο)ποιητής; Χαρτόσημο 3,6% και επιπλέον ΤΟΑ; Ή χαρτόσημο 3,6% που περιλαμβάνει ΤΟΑ;


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Το «νομικό» θέμα της μετάφρασης είναι εδώ η πρόθεση, το «εκ». Τι θέλει να πει ο (κακο)ποιητής; Χαρτόσημο 3,6% και επιπλέον ΤΟΑ; Ή χαρτόσημο 3,6% που περιλαμβάνει ΤΟΑ;

Το μόνο "ΤΟΑ" που ξέρω:

TOA>Τέλος οικοδομικών αδειών (Β.Δ. 1958) -αλλά να βαρύνει τη μισθώτρια... μμμ.

Για το τι θέλει να πει ο ποιητής -αν δεν προσδιοριστεί το "ΤΟΑ" άγνωστο. Πάντως, υπάρχει το 3,6% (χαρτόσημο ή ΦΠΑ) -και/συν το 3% φόρος (ακινήτων... ξερός). To 3,6% ψιλοκαθολικό και:

Η φορολογική βάση λοιπόν των συγκεκριμένων τελών συνίσταται στο μίσθωμα που καταβάλλεται για τις παραπάνω κατηγορίες ακινήτων. Στο μίσθωμα κάθε ακινήτου, επιβάλλεται τέλος χαρτοσήμου 3%, πλέον 20% ΟΓΑ, δηλαδή σύνολο 3,6%. Ο φορολογικός συντελεστής είναι λοιπόν αναλογικός και διακρίνεται σε μικτό (3,6%) και καθαρό (3%). Η μεταβίβαση του αντίστοιχου τέλους στους ΟΤΑ αφορά τον φόρο που προκύπτει από τον καθαρό φορολογικό συντελεστή.
Το τέλος επιβάλλεται στο ποσό κάθε μισθώματος χωρίς καμία έκπτωση. Αν το εισόδημα από ακίνητα απαλλάσσεται συνολικά ή μερικά από το φόρο εισοδήματος με ειδική διάταξη νόμου, ή μειώνεται με την αφαίρεση ορισμένων βαρών (τόκοι ενυπόθηκων δανείων - οικογενειακές απαλλαγές), το αντίστοιχο τέλος χαρτοσήμου υπολογίζεται στο ακαθάριστο μίσθωμα και είναι υποχρεωτική η πληρωμή του, έστω και αν δεν οφείλεται φόρος εισοδήματος.


Συνεπώς το "ΤΟΑ" να περιλαμβάνεται στο 3,6%, χλωμό. Εκτός αν -εκ παραδρομής- έχουμε το μπάχαλο "ΤΟΑ"... με "ΟΤΑ" (Oργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης). Δεν το θεωρώ πιθανό, όμως.


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Με βάση αυτά που γράφετε και κοιτάζοντας το ρημάδι το Τ.Ο.Α., νομίζω ότι ο Βατ και ο Νίκος έχουν δίκιο... πρέπει να είναι χαρτόσημο 3% συν εισφορά ΟΓΑ 20% επί του χαρτοσήμου. Θα το κοιτάξω και θα σας ενημερώσω. Η παράδοση είναι τη Δευτέρα... έχω καιρό να αποφασίσω τα βασανιστήρια του Τ.Ο.Α., αλλά και του δημιουργού του!! ;-)))

Καλή μας ημέρα και καλή δύναμη. ;-))))
"Only Love can leave such a... Mark!"


 

Search Tools