Χρήση πιστωτικών καρτών για αγορές online

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Φυσικά και γνωρίζω ότι είναι ηλιθιότητα να χρησιμοποιείς τις πιστωτικές σου κάρτες για αγορές στο Διαδίκτυο. Γι' αυτό το λόγο, έχω μία χρεωστική (όχι πιστωτική) κάρτα που αντιστοιχεί σε ένα λογαριασμό όπου ποτέ δεν αφήνω πάνω από 100 ευρώ, και αυτήν χρησιμοποιώ όταν θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο ή κάτι τέτοιο.
Όμως, πριν από λίγες μέρες έκανα κι εγώ το λάθος να δώσω τον αριθμό της κανονικής πιστωτικής μου κάρτας, ως εξής:
Μπήκα σ' ένα από τα σάιτ που πουλάνε τραγούδια και επιχείρησα να χρεώσω 10 δολάρια. Η χρεωστική κάρτα όμως απορρίφθηκε με το μήνυμα ότι "δεν ανήκει στους τύπους των καρτών που δέχεται το σύστημά μας". Έλα, όμως, που είχα διακαή επιθυμία να κάνω αυτή την αγορά, οπότε έκανα το μοιραίο λάθος να αποφασίσω να δώσω την κανονική κάρτα. Πήρα για δεύτερη φορά το μήνυμα ότι δεν τους κάνει η κάρτα μου, άρα ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι δεν έγινε καμιά χρέωση.
Εδώ όμως μου μπήκαν ψύλλοι στ' αφτιά. Γιατί δεν δέχεται την πιστωτική μου κάρτα το σύστημά τους; Κάτι περίεργο συμβαίνει εδώ. Την άλλη μέρα, επειδή με βασάνιζε αυτό το θέμα, τηλεφώνησα στην τηλεξυπηρέτηση της κάρτας για να δω τις συνολικές μου χρεώσεις. Και ακούω ένα ποσό κατά 580 ευρώ μεγαλύτερο από αυτό που περίμενα.
Από κείνη τη στιγμή αρχίζω απανωτά τηλεφωνήματα στις υπηρεσίες της κάρτας, όπου δυστυχώς δεν έχω πάρει ακόμα οριστική απάντηση για συναλλαγές που μπορεί να έγιναν τις δύο τελευταίες εργάσιμες μέρες. Και χθες το βράδυ, ακύρωσα προληπτικά την κάρτα για να μην έχω κι άλλες δυσάρεστες εκπλήξεις.
Σήμερα το πρωί ξαναπήρα τηλέφωνο και με πληροφόρησαν ότι έγινε ΣΗΜΕΡΑ προσπάθεια χρέωσης 238 ευρώ στην ήδη ακυρωμένη κάρτα, που φυσικά απορρίφθηκε.
Δεν έχω ακόμα πάρει απάντηση για τα 580 ευρώ που υποψιάζομαι ότι έχουν ήδη χρεωθεί, θα συνεχίσω τα τηλεφωνήματα για μερικές μέρες ακόμα, και αν όντως έχουν χρεωθεί, θα πρέπει να περιμένω να έρθει ο λογαριασμός για να αμφισβητήσω τη χρέωση.
Το ηθικό δίδαγμα το ξέρετε, και φυσικά το ήξερα κι εγώ, αλλά...

Y.Γ. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση σε καμία τράπεζα, τώρα θα πάω να προμηθευτώ την προπληρωμένη πιστωτική κάρτα, όπως π.χ. αυτήν:
Προπληρωμένη Eurobank Visa       
Μαζί της νιώθεις ασφαλής ! Θέλετε να ψωνίζετε στο internet και να νιώθετε απόλυτα ασφαλείς; Με  την προπληρωμένη Eurobank Visa μπορείτε!
Η προπληρωμένη Eurobank Visa σας επιτρέπει να εκμεταλλευτείτε τις προσφορές που βρίσκετε στο διαδίκτυο, προσφέροντας ασφάλεια στις συναλλαγές σας.
Γιατί τη φορτίζετε εύκολα γρήγορα και απλά ακριβώς με το ποσό που επιθυμείτε κι όταν μηδενιστεί μπορείτε να την επαναφορτίσετε με οποιοδήποτε ποσό επιθυμείτε.
Για έλεγχο και ασφάλεια όχι μόνο στο internet αλλά και σε όλες σας τις συναλλαγές στα μαγαζιά στην Ελλάδα και το εξωτερικό η προπληρωμένη Eurobank Visa αποτελεί τη νέα δυναμική πρόταση της Eurobank.
« Last Edit: 09 Mar, 2007, 10:01:24 by alexandra_k »


fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Καλημέρα Αλεξάνδρα!

Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια πιστωτική για online αγορές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ωστόσο, τη χρησιμοποιώ μόνο σε συγκεκριμένα "ασφαλή" -κατά το δυνατόν- site: Aegean, Amazon - ορισμένα site ελληνικών βιβλιοπωλείων, κρατήσεις σε ξενοδοχεία και backgammon. Δεν έχω τολμήσει να τη χρησιμοποιήσω σε άλλα. Πάντως, θα συμφωνήσω ότι η χρεωστική κάρτα είναι σαφώς η καλύτερη επιλογή, απλώς έχω βαρεθεί να ασχοληθώ τόσον καιρό. Είναι μέχρι να γίνει η ζημιά, βέβαια...



kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις Αλεξάνδρα και ομολογώ ότι με τρομοκράτησε λίγο η δυσάρεστη εμπειρία σου. Προσωπικά χρησιμοποιώ χρεωστική κάρτα στις (περιορισμένες) ηλεκτρονικές μου συναλλαγές αλλά αυτό μόνο και μόνο επειδή δεν έχω πιστωτική και δεν σκοπεύω να αποκτήσω. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, γιατί η χρεωστική είναι καλύτερη επιλογή; Αν κάποιο site προσπαθήσει να υπερχρεώσει μια χρεωστική κάρτα δεν θα τα καταφέρει;


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Αν κάποιο site προσπαθήσει να υπερχρεώσει μια χρεωστική κάρτα δεν θα τα καταφέρει;
Όχι, δε θα τα καταφέρει, επειδή η χρεωστική παίρνει μόνο τα χρήματα που υπάρχουν στο λογαριασμό. Είναι κάτι σαν κάρτα ανάληψης, ας πούμε.
« Last Edit: 09 Mar, 2007, 10:01:58 by alexandra_k »



kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Ναι αλλά αν έχω παραπάνω χρήματα στο λογαριασμό τότε θα μπορέσει να υπερχρεώσει, έτσι δεν είναι;


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Αν κάποιο site προσπαθήσει να υπερχρεώσει μια χρεωστική κάρτα δεν θα τα καταφέρει;
Θα τα καταφέρει, αλλά η λεία θα είναι μόνο το ποσό που έχεις αφήσει στον συνδεδεμένο λογ/σμό.
Άρα, όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι πηγαίνεις και καταθέτεις το αντίστοιχο ποσό. Τις άλλες μέρες τον αφήνεις (σχεδόν) άδειο ή με ένα ποσό της τάξης του "δεν θα κλάψω αν σε χάσω".


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


ΟΚ κατάλαβα...μάλλον δεν το χειρίζομαι σωστά το θέμα με την χρεωστική μου, πρέπει να αναθεωρήσω.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εγώ χρησιμοποιώ πιστωτική και κάνω αγορές από το Διαδίκτυο εδώ και 12-13 χρόνια. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Όπως είπε η Φιλ, πας από γνωστά site φροντίζεις να έχουν https.

Επίσης, μπορείς να καταγγείλεις τη συναλλαγή με πολλές πιθανότητες να πάρεις πίσω τα λεφτά σου.

Άλλοι τρόποι είναι να χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία πληρωμών Διαδικτύου - Paypal/Moneybookers.
« Last Edit: 09 Mar, 2007, 10:12:12 by spiros »


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Άλλοι τρόποι είναι να χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία πληρωμών Διαδικτύου - Paypal/Moneybookers.

Για το Paypal δεν πρέπει να καταχωρίσεις online τον αριθμό του τραπεζικού σου λογαριασμού; Μου φαίνεται λίγο risky αυτό..


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όλα risky είναι, και να περπατάς έξω μπορεί να σου πέσει κανένα τούβλο, και να μείνεις σπίτι μπορεί να γίνει σεισμός....

Καταχωρείς τον αριθμό του λογαριασμού σου, ε και; Και για να σε πληρώσει ένας πελάτης του τον δίνεις, ε και; Άλλο πιστωτική, άλλο αριθμός καταθετικού λογαριασμού, άλλο εγκεκριμένη υπηρεσία συναλλαγών (η μεγαλύτερη στον κόσμο) άλλο ένα site που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του.
« Last Edit: 09 Mar, 2007, 10:19:41 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Συμφωνώ κι εγώ με τη Φιλ και τον Σπύρο. Χρόνια χρησιμοποιώ τις κάρτες μου ή το Paypal για συγκεκριμένες αγορές και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Ούτε εγώ είχα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Η μόνη φορά που είχαν χρεωθεί στην κάρτα μου πράγματα που δεν είχα αγοράσει εγώ ήταν όταν είχα χάσει το πορτοφόλι μου, και τότε είχα την οδυνηρή εμπειρία να προσπαθώ επί ένα χρόνο να πείσω την Εθνική Τράπεζα να διαγράψει τη χρέωση που είχε γίνει αποδεδειγμένα ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ  - και επί ένα χρόνο συνέχιζαν να έρχονται οι λογαριασμοί με απειλητικές προειδοποιήσεις!

Επειδή όμως έχω την κακή συνήθεια να μπαίνω και σε όχι τόσο αξιόπιστα σάιτ, γι' αυτό το λόγο μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο την χρεωστική, όπως έγραψα πιο πάνω. Αλλά, δυστυχώς, παρασύρθηκα και την πάτησα.

Έχω να πω, όμως, ότι έχει συμβεί σε συγγενικό μου άτομο να του γίνουν παράνομες χρεώσεις όχι επειδή την είχε χρησιμοποιήσει στο Ίντερνετ, αλλά μετά από κανονική χρήση της σε κατάστημα στο Λονδίνο. Προφανώς υπάρχουν και τέτοιου είδους σπείρες, που αγοράζουν αριθμούς καρτών από καταστηματάρχες.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ακόμη και ο σερβιτόρος, μπορεί να κρατήσει τον αριθμό της κάρτας... δεν χρειάζεται σπείρα.


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
φροντίζεις να έχουν https

Λίγες ακόμη πληροφορίες σχετικά:

Ασφαλείς αγορές στο Διαδίκτυο

Μπορεί να εμπιστεύεστε το κατάστημα αλλά πόσο σίγουροι είστε για την ασφάλεια του υπολογιστή σας;
Σημαντικά προσωπικά σας δεδομένα όπως το όνομα, η διεύθυνση κατοικίας, η ημερομηνία γέννησης, το φύλο, ο αριθμός πιστωτικής κάρτας, ο αριθμός ταυτότητας, είναι δυνατό να υποκλαπούν κατά τις συναλλαγές σας στο διαδίκτυο. Για να αποφευχθεί αυτό ο Internet Explorer, ο Netscape Navigator και άλλοι διαδικτυακοί περιηγητές (web browsers), υποστηρίζουν τις ασφαλείς συναλλαγές στο διαδίκτυο μέσω μίας λειτουργίας που ονομάζεται SSL (Secure Sockets Layer). Η λειτουργία SSL κρυπτογραφεί τα δεδομένα που διακινούνται από και προς τον υπολογιστή σας. Ενεργοποιείτε τη λειτουργία SSL όταν κατά την επίσκεψή σας σε ένα δικτυακό τόπο, στο σημείο που γράφετε τη διεύθυνση, πληκτρολογήσετε ‘https://’ αντί για το συνηθισμένο ‘http://’. Η επιπλέον κατάληξη ‘s’ σημαίνει ασφαλές (secure). Κατά τις συναλλαγές σας στο διαδίκτυο και οπωσδήποτε όταν δίνεται προσωπικά σας στοιχεία ή κωδικούς πρόσβασης πρέπει προηγουμένως να έχετε ενεργοποιήσει τη λειτουργία SSL. Μπορείτε να είστε βέβαιοι ότι η λειτουργία SSL είναι ενεργοποιημένη όταν εμφανίζεται ένα λουκέτο στο κάτω μέρος του περιηγητή (browser).
Ένας άλλος ασφαλής τρόπος είναι να χρησιμοποιείτε δικτυακούς τόπους οι οποίοι έχουν ειδικό σήμα που υποδηλώνει ότι συμμορφώνονται με καλές ηλεκτρονικές πρακτικές. Το Ηνωμένο Βασίλειο για τους δικτυακούς του τόπους, έχει θεσπίσει το σήμα TrustUK. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ηλεκτρονικές πρακτικές κοινά αποδεκτές από όλη την Ε.Ε., ή έστω για μερικές από τις χώρες μέλη.

Περισσότερα εκεί ή, πιο γενικά, στην αρχική σελίδα της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Όταν ψωνίζω από τον Amazon, στέλνω τα λεφτά ματσάκι δεμένα στο πόδι ενός Sπεριστεριού και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.


Καλά ντε, μη βαράτε όλοι !
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


 

Search Tools