cyborg → κυβερνοοργανισμός, κυβερνοργανισμός, ανθρωπορομπότ, ανθρωπομηχανή, σάιμποργκ, κυβόργιο

eirini · 19 · 6562

eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
cyborg → σάιμποργκ, κυβερνητικός οργανισμός

Το γνωστό, που βγαίνει από τη σύντμηση του cybernetic organism. Ο πιθανός άνθρωπος του μέλλοντος που θα έχει υποστεί επεμβάσεις στα γονίδια του, με ενισχυμένες ικανότητες και τα λοιπά κομφόρ. Το βλέπω παντού αμετάφραστο και σκέφτομαι να το αφήσω έτσι, γιατί είδα ότι ο όρος δημιουργήθηκε στα αγγλικά το 1960 και δεν έχει αποδοθεί ακόμη στα ελληνικά. Αναρωτιέμαι, ωστόσο, αν υπάρχει η δυνατότητα ενός νεολογισμού. Τι λέτε;

A cyborg is a being with both biological and artificial (e.g. electronic, mechanical or robotic) parts. The term was coined in 1960 when Manfred Clynes and Nathan Kline used it in an article about the advantages of self-regulating human-machine systems in outer space. D. S. Halacy's Cyborg: Evolution of the Superman in 1965 featured an introduction which spoke of a "new frontier" that was "not merely space, but more profoundly the relationship between 'inner space' to 'outer space' — a bridge...between mind and matter."

The term cyborg is often today applied to an organism that has enhanced abilities due to technology, though this perhaps oversimplifies the necessity of feedback for regulating the subsystem. The earlier and more strict definition of Cyborg was almost always considered as increasing or enhancing normal capabilities, whereas now the term can also be applied to those organisms which use technology to repair or overcome their physical and mental constraints: including artificial limbs and hands as well as a device for helping colour-blind people to "hear" in colour. While cyborgs are commonly thought of as mammals, they might also conceivably be any kind of organism and the term "Cybernetic organism" has been applied to networks, such as road systems, corporations and governments, which have been classed as such. The term can also apply to micro-orgasnisms which are modified to perform at higher levels than their unmodified counterparts.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyborg
« Last Edit: 30 Oct, 2020, 07:14:49 by spiros »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Από κάτι ταινίες επιστημονικής φαντασίας ενθυμούμαι ότι το αποκαλούν "ανδροειδές". Ας με διορθώσει βέβαια όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο.



Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Νομίζω το ανδροειδές είναι android.
Και επίσης νομίζω ότι το cyborg λέγεται μια χαρά και σάιμποργκ στα ελληνικά.
Αλλά, όπως θα είδες, η απάντησή μου διαπνέεται από βεβαιότητα, οπότε όλο και κάποιος άλλος θα βρεθεί...
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Έχεις δίκιο, Ελένη. Το ανδροειδές είναι ρομπότ με τα χαρακτηριστικά ανθρώπου, ενώ το cyborg είναι ο ίδιος ο άνθρωπος μετά τη σχετική μετάλλαξη/ καλωδίωση/ ιστορίες για αγρίους που μεταφράζω. :((
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw



kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Αλλά, όπως θα είδες, η απάντησή μου διαπνέεται από βεβαιότητα, οπότε όλο και κάποιος άλλος θα βρεθεί...

Αμ εγώ; Δε φαίνεται ότι το κατέχω εις βάθος το θέμα; Όχι παίζουμε! ;-D


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλησπέρα,

στο iate πάντως το cyborg το αποδίδει ως "άνθρωπος με τεχνολογικά μοσχεύματα". Νομίζω, όμως, ότι τώρα πια όλοι το καταλαβαίνουν το σάιμποργκ.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Αυτό το είδες;
http://www.math.upatras.gr/~mboudour/articles/exk.html
(αναφέρεται ο όρος ''κυβερνο-οργανισμός'')

Εδώ, πάλι (του ιδίου),
http://www.math.upatras.gr/~mboudour/articles/pkm.html#5
υπάρχει το ''κυβερ-οργανισμός'' ή ''κυβερν-οργανισμός''

Στο
http://www.answers.com/topic/cyborg
''κυβερνητική μηχανή, ανθρωπομηχανή''

Για άλλο νεολογισμό, σηκώνω τα χέρια ψηλά :-)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854567
    • Gender:Male
  • point d’amour
σάιμποργκ
σάιμποργκ

Κυβόργιο: η λέξη προέρχεται από τη σύνθεση και τη σύντμηση της φράσης «κυβερνητικός οργανισμός» (οργανισμός της κυβερνητικής), αποδίδοντας τον αγγλικό όρο cyb-org που δημιουργήθηκε με ανάλογο τρόπο από τη φράση «cybernetic organism». Ο αγγλικός όρος πρωτοεμφανίστηκε το 1960 σε άρθρο δύο προσωπικοτήτων με πολυσχιδή δράση στους τομείς της μουσικής, της νευροφυσιολογίας, της φαρμακευτικής και της κυβερνητικής, των Μάνφρεντ Κλάινς και Νέιθαν Κλάιν (Manfred Clynes και Nathan Kline), για να δηλώσει ένα νέο είδος κατασκευασμένου οργανισμού που συναποτελείται από οργανικά και μηχανικά μέρη, και λειτουργεί αυτόματα ως ολοκληρωμένο ομοιοστατικό σύστημα. Για την απόδοσή του στα ελληνικά έχουν χρησιμοποιηθεί πολλές λέξεις: κυβερνοργανισμός, ανθρωπορομπότ, ανθρωπομηχανή, σάιμποργκ είναι μερικές από αυτές. Ωστόσο, εδώ προτιμήθηκε το σύμμειγμα «κυβόργιο», παρότι ξενίζει στο πρώτο άκουσμά του. Η λέξη προέρχεται από τη λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας, μια βασική πηγή έμπνευσης της Χάραγουεϊ, και σύμφωνα με μαρτυρίες χρησιμοποιείται στα ελληνικά ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του 1970 στον προφορικό λόγο, ενώ έχει περάσει και στον γραπτό. Ανάμεσα στους λόγους που υπαγόρευσαν αυτή την επιλογή είναι η ευκολία με την οποία σχηματίζει ευδιάκριτα και εύηχα παράγωγα· το ουδέτερο γένος, που κρίθηκε πιο λειτουργικό για τον «κόσμο μετά το φύλο» όπου τοποθετείται η συγκεκριμένη μορφή· και επίσης το γεγονός ότι το στοιχείο ακριβώς που ξενίζει στη λέξη υπηρετεί πιο εκφραστικά τον μεταφορικό λόγο και τον πολιτικό μύθο που επιχειρεί να πλάσει η συγγραφέας.
http://alexandria-publ.gr/wp-content/uploads/2015/12/haraway-eisagogi.pdf
« Last Edit: 30 Oct, 2020, 07:13:55 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όπως επισημαίνει η Έφη, βγαίνει από το cybernetic organism, αλλά δεν πρόκειται να δεις πολλά «κυβόργ».

Καλημέρα.


Dimitris

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Νομίζω ότι η γλώσσα (τουλάχιστον στα «σκί-φι» – esoteric joke) θα μείνει στο σάιμποργκ (κατά το ρομπότ).


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
No coinage, λοιπόν. Ευχαριστώ!
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Έχει γίνει πρόταση για κυβόργιο επίσης. Αλλά μπορεί να είχαν στο νου τους όργιο με κύβους (οδυνηρό).


Dimitris

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69
Και το επίθετο θα είναι σαΐμποργκικός; Κακόηχο μου ακούγεται και κακογραμμένο μου φαίνετα.

Αλλά ως καλός σκιέρ μάλλον έχεις δίκηο.
:)

Το συβόργιο είναι πράγματι σαν σεξ πάνω σε τριβόλια, σε ασπαλαθούς, που έλεγε ο Άλλος.




madò

  • Newbie
  • *
    • Posts: 61
    • Gender:Female
ok! Ζητώ συγνώμη... Νόμιζα πως είχα ήδη αναζητήσει τον όρο στο φόρουμ και πως δεν βρήκα κάτι σχετικό. Αλλά όπως λέει και ο καθηγητής μου (και πολλοί άλλοι επίσης) "Σφάλματα είμαστε, ανθρώπους κάνουμε"
« Last Edit: 11 Feb, 2010, 18:17:44 by madò »


 

Search Tools