Περί αξιοκρατίας

banned13 · 34 · 10051

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Πριν από λίγο καιρό, έκανα μια αφελή ερώτηση στον Nickel:
Γιατί όταν βλέπω ειδήσεις σε ξένα κανάλια, οι τίτλοι που γράφονται στο κάτω μέρος της οθόνης ή περνάνε ως crawl, δεν έχουν ούτε ανορθογραφίες, ούτε τυπογραφικά λάθη, ενώ στα δικά μας εμφανίζονται σημεία και τέρατα στους τίτλους;
Η απάντησή του ήταν άμεση, απλούστατη και απόλυτα λογική:
Γιατί εκεί προσλαμβάνονται για να κάνουν αυτή τη δουλειά άνθρωποι που ελέγχονται ότι ξέρουν γράμματα και όχι ο ανιψιός, ο γιος, η κόρη ή ο φίλος κάποιου που εργάζεται στο κανάλι.

Ένα πέρασμα να κάνεις από τις ειδήσεις των ελληνικών καναλιών, θα δεις από λάθη δακτυλογράφησης, που οφείλονται στο γεγονός ότι το άτομο που κάνει αυτή τη δουλειά δεν ξέρει καν τυφλό σύστημα, οπότε αντί για την οθόνη του, κοιτάζει τα δάχτυλά του την ώρα που γράφει, μέχρι τερατώδη ορθογραφικά ή διαστρεβλώσεις ονομάτων και τοπωνυμίων.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η δαχτυλογράφος έχει μόλις λιμάρει τα νύχια της και γι' αυτό κοιτάζει τα δάχτυλά της. Τα καμαρώνει, κακίστρω μου.:-))))))))

Μέραααααααα
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



metafrastis

  • Guest
Θυμάμαι πριν λίγο καιρό με τον χιονιά, κάτω απο παράθυρο με κακόμοιρο ρεπόρτερ της ΝΕΤ που ξεροστάλιαζε μέσα στη χιονοθύελλα έγραφε ΜΑΛΑΚΑΣ (ξεχάσανε ένα Α στο τέλος).

Λανθάνων δάκτυλος αλήθεια δακτυλογραφεί;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Kαλημέρα, Παντελή.

Είδες που ώρες-ώρες κάνουν την αυτοκριτική τους; :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Θυμάμαι πριν λίγο καιρό με τον χιονιά, κάτω απο παράθυρο με κακόμοιρο ρεπόρτερ της ΝΕΤ που ξεροστάλιαζε μέσα στη χιονοθύελλα έγραφε ΜΑΛΑΚΑΣ (ξεχάσανε ένα Α στο τέλος).

Λανθάνων δάκτυλος αλήθεια δακτυλογραφεί;

Kαταπληκτικό!
Se non è vero, è ben trovato, έτσι;
« Last Edit: 07 Apr, 2006, 12:11:26 by alexandra_k »


metafrastis

  • Guest
Se non è vero, e ben trovato, έτσι;

Τι θα πει καλέ αυτό; Πολύ καλό αν είναι αληθινό; Εγκό ντεν κσέρει Ιτάλικος...


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Θα πει, "αν δεν είναι αληθινό, είναι ωραίο εύρημα"! Ή μάλλον "εφεύρημα", θα έπρεπε να πω;
« Last Edit: 06 Apr, 2006, 10:48:53 by alexandra_k »


metafrastis

  • Guest
Είδες πως τα πιάνω τελικά τα νοήματα;

Αληθινό είναι, υπάρχει και φωτογραφία σε περιοδικό. Που ξέρεις, μπορεί η δακτυλογράφος να είχε προηγούμενα με τον ρεπόρτερ ή και με τη Μαλακάσα.


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Θυμάμαι πριν λίγο καιρό με τον χιονιά, κάτω απο παράθυρο με κακόμοιρο ρεπόρτερ της ΝΕΤ που ξεροστάλιαζε μέσα στη χιονοθύελλα έγραφε ΜΑΛΑΚΑΣ (ξεχάσανε ένα Α στο τέλος).

Λανθάνων δάκτυλος αλήθεια δακτυλογραφεί;



Εγώ θα έλεγα ότι ο/η δακτυλογράφος έχει "το χάρισμα της ισχυρής ενόρασης" και μετέφερε στην οθόνη τις σκέψεις του ρεπόρτερ!!!
Κάπως έτσι νιώθουν όταν καλούνται να "καλύψουν" ακραία φαινόμενα και δη καιρικά!!!

PS Ευχαριστώ για το γέλιο, πρωί πρωί!
Το είχα ανάγκη!

Δ.Δ.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Θυμάμαι πριν λίγο καιρό με τον χιονιά, κάτω απο παράθυρο με κακόμοιρο ρεπόρτερ της ΝΕΤ που ξεροστάλιαζε μέσα στη χιονοθύελλα έγραφε ΜΑΛΑΚΑΣ (ξεχάσανε ένα Α στο τέλος).

Kαταπληκτικό!
Se non è vero, e ben trovato, έτσι;

Για του λόγου το αληθές (αν και εγώ εξακολουθώ να αμφιβάλλω)...



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Nα πούμε την αλήθεια, εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι από εκείνα τα πολύ πετυχημένα αστειάκια που βλέπουμε κατά καιρούς. Θα πειστώ μόνο αν κάποιος μου πει ότι είδε με τα ίδια του τα μάτια την εικόνα στην τηλεόρασή του, και όχι στο διαδίκτυο :-)


metafrastis

  • Guest
Το συγκεκριμένο λάθος το είχε δείξει και ο Θέμος. Έτσι κι αλλιώς ο ρεπόρτερ δικαιολόγησε τον τίτλο με την εξής συνταρακτική ανταπόκριση: "Βρισκόμαστε έξω απο τη Μαλακάσα, πέφτει πυκνό χιόνι, είναι βράδυ και στο δρόμο δεν κυκλοφορεί κανείς".


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα,

εάν με πιστεύετε, εγώ το είδα με τα μάτια μου στο κανάλι και θυμάμαι ότι είχαμε ξεραθεί από τα γέλια με την αδερφή μου. Βέβαια μετά από λίγο το διόρθωσαν!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Φυσικά και σε πιστεύουμε αφού το λες!
Επιβεβαιώνεται αυτό που είπα, ότι δακτυλογραφούν χωρίς να βλέπουν την οθόνη τους, επειδή στα κανάλια έχουν, όπως φαίνεται, ανατρέψει κάτι που ήταν θεσμός εδώ και αμέτρητα χρόνια. Ότι για να προσληφθείς ως δακτυλογράφος, πρέπει να ξέρεις τυφλό σύστημα.
Και βέβαια, το τυφλό σύστημα είναι απαραίτητο και για οποιονδήποτε θέλει να γράφει γρήγορα και με λιγότερα λάθη στον υπολογιστή. Γι' αυτό στα αμερικάνικα σχολεία, το διδάσκουν στα παιδιά του Δημοτικού, που μαθαίνουν να χειρίζονται υπολογιστή.


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Το συγκεκριμένο λάθος το είχε δείξει και ο Θέμος. Έτσι κι αλλιώς ο ρεπόρτερ δικαιολόγησε τον τίτλο με την εξής συνταρακτική ανταπόκριση: "Βρισκόμαστε έξω απο τη Μαλακάσα, πέφτει πυκνό χιόνι, είναι βράδυ και στο δρόμο δεν κυκλοφορεί κανείς".

H το τετριμμένο: Oι αδίστακτοι ληστές χτύπησαν την άτυχη γυναίκα, τη φίμωσαν και την εγκατέλειψαν αβοήθητη.

Χάθηκε να την πετάξουν μέχρι τα εξωτερικά ιατρεία!


 

Search Tools