Ο τελευταίος βασιλιάς της Σκοτίας

stathis · 30 · 4974

Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Τις κριτικές μην τις παίρνετε τοις μετρητοίς (καθημερινές στις 20.00 με το Σπύρο Παπαδόπουλο στη ΝΕΤ). Βέβαια εγώ μόνο του Χαλιώτη λαμβάνω υπόψη, γιατί δε γράφει για να γράφει όπως πολλοί κριτικοί, αλλά δε συμφωνώ πάντα με όσα γράφει.

@ stathis, πρέπει να σου ήρθε ταμπλάς όταν είδες οτι οι Σκοτσέζοι έχουν μαύρο βασιλιά...υαχχααχα...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Στάθη μου, μην το παίρνεις προσωπικά. Απλώς, στη δικιά μου γενιά η δικτατορία του Αμίν Νταντά ήταν πολλές φορές πρώτο θέμα στην επικαιρότητα και θα ήθελα μια ταινία για τον άνθρωπο αυτό να εμβαθύνει περισσότερο, αφού γυρίζεται τόσα χρόνια αργότερα.
Δεν το πήρα προσωπικά. :))
Εννοούσα ότι σε τελική ανάλυση (πέρα από περγαμηνές και πιστοποιητικά κινηματογραφοφιλίας) έχεις 2 γνώμες ανθρώπων που είδαν μια ταινία: ο ένας είναι ενθουσιασμένος και ο άλλος επικριτικός. Εγώ πάντως στη θέση σου δεν θα βιαζόμουν να απορρίψω την ταινία. ;)
Για το άλλο που λες, υπάρχουν τα βιβλία, τα ντοκουμέντα, τα δοκίμια, τα ντοκιμαντέρ. Υπάρχουν όμως και οι ταινίες μυθοπλασίας. Αν θέλεις να πληροφορηθείς τι έγινε στην Ουγκάντα στη δεκαετία του '70 και γιατί έγινε, προφανώς και δεν θα δεις τον Τελευταίο βασιλιά της Σκοτίας.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα δεν είπα ότι απορρίπτω την ταινία. Είπα ότι μετριάστηκε ο ενθουσιασμός μου. Μακάρι να μου αρέσει πολύ όταν τη δω. Οψόμεθα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Εφόσον πρόκειται για μυθοπλασία και όχι για ντοκυμαντέρ, τότε ο σκηνοθέτης δίνει μια δική του προσωπική ματιά, η οποία διανθίζεται και με μυθιστορηματικά στοιχεία. Για να είμαι ειλικρινής, η συγκεκριμένη κριτική του Χαλιώτη είναι από αυτές που επιμένουν πολύ στο ιδεολογικό ζήτημα κατι που δεν είναι και το πρωτεύον σε μια ταινία μυθοπλασίας και μου έκανε και μένα αρνητική εντύπωση μεν, αλλά είναι ο μόνος που εμπιστεύομαι απο κριτικούς...
« Last Edit: 14 Feb, 2007, 00:41:51 by w4tt4n4b3 »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Επίσης θεωρώ πάρα πολύ στερεοτυπική την αντίληψη ότι όλοι οι "κακοί" πρέπει να είναι εσωστρεφείς κάτι που παραπέμπει σ' έναν αφελέστατο ψυχολογισμό, όπως είπε και ο Στάθης.
Εγώ το είπα πολύ απλοϊκά, εσύ το έντυσες με θεωρητικό μανδύα. :)

Τέλος, αν δεν ήξερες ότι η κριτική του κυρίου αναφέρεται σε ταινία, θα μπορούσες να την μπερδέψεις και για βιβλιοκριτική - πέρα από την τελευταία αράδα - με την έννοια ότι μπορεί η λέξη ταινία  να αναφέρεται, αλλά η κριτική περιορίζεται αποκλειστικά στην αφήγηση. Και όποιος κριτικός κινηματογράφου πιστεύει ότι το Σινεμά είναι αφήγηση, καλύτερα ας αλλάξει επάγγελμα.
Κωστάκη, ν' αγιάσει το στόμα σου! Το σινεμά δεν είναι ούτε λογοτεχνία, ούτε θέατρο. Είναι ο συνδυασμός αυτών και άλλων πολλών ο οποίος υπερβαίνει το άθροισμά τους, συν κάτι μοναδικό: η ματιά, με την κυριολεκτική έννοια.
Κλασικότατο λάθος πληθώρας κριτικών και καθ' έξιν κουλτουριάρηδων (δεν αναφέρομαι στον Χαλιώτη, τον οποίο δεν γνωρίζω): να κρίνουν μια ταινία (ή οποιοδήποτε άλλο έργο τέχνης) μόνο από τις ιδέες της.


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Κλασικότατο λάθος πληθώρας κριτικών και καθ' έξιν κουλτουριάρηδων (δεν αναφέρομαι στον Χαλιώτη, τον οποίο δεν γνωρίζω): να κρίνουν μια ταινία (ή οποιοδήποτε άλλο έργο τέχνης) μόνο από τις ιδέες της.

Σε αυτούς απαντώ (επειδή γεννήθηκα με το καλέμι και το σφυρί):

"Τoν σινεμά μην κατηγοράς, αυτός σου δίνει για να φας"
Nobody puts Baby in a corner!


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Σε αυτούς απαντώ (επειδή γεννήθηκα με το καλέμι και το σφυρί):

"Τoν σινεμά μην κατηγοράς, αυτός σου δίνει για να φας"

Το βασικό δεν είναι που γεννήθηκες με το καλέμι και το σφυρί, γιατί τότε θα ήσουν απλώς προνομιούχα. Το βασικό είναι ότι ξέρεις να τα χρησιμοποιείς.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Δεν έχω πολλά να προσθέσω πολλά, καθώς ο Στάθης με κάλυψε σχεδόν πλήρως. Κι εγώ είχα την τύχη να δω την ταινία χωρίς να γνωρίζω τίποτα όχι μονο για τον Αμίν, αλλά και για την ίδια την ταινία, τ-ί-π-ο-τ-α. Το μόνο που γνώριζα για την ταινία ήταν ο τίτλος της. Όπως καταλαβαίνετε, περίμενα να δω τουλάχιστον ταινία εποχής και χαιλάντερ και μου βγαίνει στην οθόνη 20ος αιώνας και Ουγκάντα. Αντιλαμβάνεστε το σοκ μου.

Εκτός από όσα ήδη αναφέρθηκαν, να σημειώσω το πόσο με εντυπωσίασε η κορύφωση της έντασης που χτίζεται σταδιακά και με τρόπο τόσο περίτεχνο που δεν καταλαβαίνεις για πότε από το αίσθημα ατελείωτου χαβαλέ με το οποίο ξεκινά η ταινία εξελίσσεται στον τεράστιο κόμπο στο στομάχι που σου αφήνει τελειώνοντας. Επίσης, μη γνωρίζοντας τίποτα για την υπόθεση, αλλά και για το ιστορικό του πράγματος, και βλέποντας αυτή την ταινία ως ταινία μυθοπλασίας και όχι ως ντοκιμαντέρ ή πολιτικό φιλμ, θεώρησα ότι βλέπω την ιστορία δύο ανθρώπων και όχι την ιστορία μιας χώρας, την σκιαγράφηση και την εξέλιξη μιας σχέσης με παράξενους όρους και όχι την καταγραφή των έργων και των ημερών ενός δικτάτορα μέσα από αυτή τη σχέση. Για αυτό και δεν είχα καμμία αξίωση η σχέση αυτή να φτάσει στην κορύφωσή της οπωσδήποτε μέσα από την ένταση των κοινωνικοπολιτικών συνθηκών (αν και, ομολογουμένως, δεν θα ήταν άσχημα, αλλά αυτό έχει να κάνει με προσωπικές και ιδεολογικές προτιμήσεις και δεν μπορεί να στοιχειοθετήσει μομφή ως προς την πληρότητα μιας ταινίας). Με λίγα λόγια, είναι αλήθεια ότι η κοινωνικοπολιτική κατάσταση παραμένει σε δεύτερο πλάνο (κι αυτό αυθόρμητα χτυπάει λίγο άσχημα), αλλά στην τελική κάθε σκηνοθέτης επιλέγει το κάδρο του, εισάγει μία διάκριση, αλλιώς δεν μπορεί να δημιουργήσει, διαλέγει για ΠΟΙΟ πράγμα θέλει να μιλήσει και, από κει κι έπειτα, αυτό που είναι στην κρίση του θεατή είναι το πόσο καλά πιστεύει ότι ο δημιουργός μίλησε για το θέμα του. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, έμεινα με την εντύπωση ότι ο σκηνοθέτης δεν ήθελε πρωτίστως να μιλήσει για τη θητεία του Αμίν και δεν το έπραξε από έλλειψη χρόνου (υπάρχουν ταινίες επί ταινιών με διάρκεια μικρότερη των δύο ωρών που έχουν καταγγείλει τυραννικά καθεστώτα με τον πιο σκληρό τρόπο), ούτε από κακή εποπτεία των κινηματογραφικών του μέσων (τα οποία φαίνεται να κατέχει επαρκώς), αλλά φαίνεται ότι εξαρχής ήθελε να μιλήσει για την απίστευτη αυτή φυσιογνωμία που ήταν ο Αμίν, για αυτή τη σχέση που αναπτύχθηκε ανάμεσα στον ίδιο και το γιατρό του και εξελίχθηκε μέσα στον παραλογισμό, φυσικά και για τις συνθήκες που επικρατούσαν στην Ουγκάντα κατά τη διάρκεια της δικτατορίας αυτή και για τόσα άλλα πράγματα.

Τέλος, θέλω να καταγγείλω ότι πολλές κριτικές (όπως και η συγκεκριμένη του Χαλιώτη) γίνονται με βάση δεοντολογικά (δηλαδή πώς πιστεύουν ότι θα έπρεπε να είναι μια ταινία, εδώ ήθελε να υποδείξει και στον σκηνοθέτη το θέμα του!) κριτήρια, πράγμα που με εξοργίζει εντελώς. (Είναι λίγο ξεκάρφωτο, αλλά όλα τα άλλα που με ενοχλούν στις κριτικές τα είπαν άλλοι πριν και καλύτερα από μένα)

ΥΓ.: Μη νομίζετε ότι δεν είχα στ'αλήθεια καλυφθεί, απλά είμαι φλύαρη.

« Last Edit: 14 Feb, 2007, 04:09:35 by Vagab0nde »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Δεν έχω πολλά να προσθέσω πολλά, καθώς ο Στάθης με κάλυψε σχεδόν πλήρως. Κι εγώ είχα την τύχη να δω την ταινία χωρίς να γνωρίζω τίποτα όχι μονο για τον Αμίν, αλλά και για την ίδια την ταινία, τ-ί-π-ο-τ-α. Το μόνο που γνώριζα για την ταινία ήταν ο τίτλος της. Όπως καταλαβαίνετε, περίμενα να δω τουλάχιστον ταινία εποχής και χαιλάντερ και μου βγαίνει στην οθόνη 20ος αιώνας και Ουγκάντα. Αντιλαμβάνεστε το σοκ μου.

Πώς κάνεις έτσι...Δε σε στείλαμε να μείνεις στην Ουγκάντα...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
... περίμενα να δω τουλάχιστον ταινία εποχής και χαιλάντερ

Ναι, ακριβώς. Με τον Φόρεστ στο ρόλο του Moor of Edinburgh.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Θα μπορούσε να είναι και παρωδία του Γενναιόκαρδου (Braveheart).
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
ΥΓ.: Μη νομίζετε ότι δεν είχα στ'αλήθεια καλυφθεί, απλά είμαι φλύαρη.
Σκέψου και να σε είχαμε αφήσει ακάλυπτη! Βελτσίδιον...
Τα σοβαρά άλλη στιγμή, τώρα δουλειά...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ήδη βυθίσατε την παραγωγικότητά μου στα τάρταρα. Πού να απαντήσω κιόλας. Δεν θα το κάνω, γιατί προβλέπω οριστική χρεοκοπία.
Nick Roussos


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Κατάφερα να τη δω χτες. Ούτε δέκα άτομα στην αίθουσα, Σάββατο βράδυ, με όλες τις άλλες αίθουσες γεμάτες (μάλλον είδαν Scotland στον τίτλο οι Άγγλοι και την έκαναν με ελαφρά). Πήγα γνωρίζοντας ελάχιστα για την ιστορική διάσταση. Δεν έμαθα περισσότερα όταν έφυγα. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Είδα, όμως, μια καταπληκτική ερμηνεία. Συγκλονίστηκα σε δυο-τρεις σκηνές από την ωμότητα, την έπαρση και το παραλήρημα. Και εντυπωσιάστηκα από την κορύφωση της έντασης, προς το τέλος, εκεί που περίμενα ότι όλα θα έβαιναν ομαλά. Να τη δείτε...


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Όσοι είδατε την ταινία, δείτε και το βίντεο από μια σύσκεψη του υπουργικού συμβουλίου της Ουγκάντας εκείνη την περίοδο. Θα βεβαιωθείτε ότι η απεικόνιση του Αμίν στην ταινία δεν είναι καθόλου μυθοπλαστική. Θα δείτε έναν άνθρωπο εντελώς απαίδευτο, καθόλου νοήμονα, με πολιτική σκέψη γυμνοσάλιαγκα, μεγαλομανή και πιθανώς ανισόρροπο (έχει διατυπωθεί άλλωστε η θεωρία ότι έπασχε από σύφιλη). Θα ήταν εξωφρενικά αστείο αν δεν ήταν τραγικό.

« Last Edit: 02 Mar, 2007, 00:44:26 by stathis »


 

Search Tools