Λογοτεχνικά πρωινά στη Θεσσαλονίκη

mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Ε, τι να κάνω που έχω το νταλκά μου;;; :Ρ
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Την Κυριακή θα είσαι εδώ;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Την Κυριακή θα είσαι εδώ;


Άμα είναι εδώ, να μαζευτούμε να το διαβάσουμε όλες μαζί! Πεντακόσιες σελιδούλες δεν είναι; :ΡΡΡ
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Δε θα πάμε στο Λογοτεχνικό πρωινό?
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ααααααααααα, Ειρήνη, τότε η Μάλα θα το συζητήσει σε άλλη οικονομική βάση το θέμα - τιμή ανά σελίδα.:-)

Σταυρούλα, γι' αυτό ρωτάω τη Μάλα αν θα είναι στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή, γιατί είναι να φύγει για ταξίδι αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Δλδ, το κανονίζουμε από τώρα για Κυριακή 14/1 στις 11μιση έξω από το ΚΘΒΕ?
....και όσοι πιστοί.....
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα, τι μανία είναι αυτή που έχεις να κανονίζουμε πολλές μέρες νωρίτερα; Από τώρα μέχρι την Κυριακή, ποιος ζει, ποιος πεθαίνει, που έλεγε η γιαγιά μου...

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
ααααα......εγώ θα πάω και το ξέρω......και επαναλαμβάνω: όσοι πιστοί.......
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
πάντως, μιας και τέθηκε σε οικονομική βάση το θέμα, μου έκανε εντύπωση το εξής (για την τιμή του βιβλίου): το πήρα στο fnac (βλ. The Mall, τι άλλο θα περιμένατε από μένα;), όπου το είχαν φάτσα κάρτα μόλις μπαίνεις στο κατάστημα, και το αγγλικό κάνει 14,85Ε (jamba prama). Το ελληνικό, ούτε καν κοίταξα να δω πόσο κάνει... στη συνέχεια ξεφύλλιζα το περιοδικό του fnac και το ίδιο λοιπόν βιβλίο στα ελληνικά στοιχίζει γύρω στα 33Ε!!! Είναι δυνατόν;;;;;
(Για να μη δώσω προεκτάσεις, ως μεταφραστικό φόρουμ που είμαστε, για το πόσο πλουσιοπαααααροχα αμείφθηκε ο μεταφραστής του βιβλίου-γι'αυτό και η διαφορά στην τιμή:-ΡΡΡΡΡΡΡΡ)


mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Ααααααααααα, Ειρήνη, τότε η Μάλα θα το συζητήσει σε άλλη οικονομική βάση το θέμα - τιμή ανά σελίδα.:-)

Χμ, interesting idea... Άσε που μπορώ να σας μαζέψω στο σπίτι μου για την ανάγνωση και να σας χρεώνω 5 ευρώ τον καφέ. Ε, δε θα πιείτε καμιά δεκαριά καφέδες η καθεμιά για να μείνετε ξύπνιες;; :Ρ

Σταυρούλα, γι' αυτό ρωτάω τη Μάλα αν θα είναι στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή, γιατί είναι να φύγει για ταξίδι αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς.

Εδώ θα είμαι και count me in για το κθβε.
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Tο ίδιο λοιπόν βιβλίο στα ελληνικά στοιχίζει γύρω στα 33Ε!!! Είναι δυνατόν;;;;;
(Για να μη δώσω προεκτάσεις, ως μεταφραστικό φόρουμ που είμαστε, για το πόσο πλουσιοπαααααροχα αμείφθηκε ο μεταφραστής του βιβλίου-γι'αυτό και η διαφορά στην τιμή:-ΡΡΡΡΡΡΡΡ)

Και να φανταστείς ότι εγώ το αγόρασα 37Ε... Υποθέτω ότι οι έλληνες εκδότες κοστολογούν με το κιλό, γιατί συν τοις άλλοις η ελληνική έκδοση του συγκεκριμένου βιβλίου απευθύνεται σε γερούς κουβαλητές. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι ο μεταφραστής αμείφθηκε με το βάρος του βιβλίου σε χρυσάφι (μπου  χα  χα).
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Και μιας και θα πάμε στο Λογοτεχνικό πρωινό*, δεν πάμε μετά και στο "γνωστό" ρακάδικο, που βρίσκεται από πίσω;;;;;;;;
Περιμένουμε τις συμμετοχές σας!

*Θα πάμε, δε θα πάμε;;;;;;;
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Εγώ ψηφίζω ναι!
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
εμένα θα με βρείτε στο ρακάδικο!!!
(ουαααααα... ουαααα... όνειρα κάνω και κλαίω...)
καλά να περάσετε, πιείτε κι ένα ποτήρι στην υγειά των απόντων:-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, φυσικά θα πάμε και θα πιούμε και στην υγειά των νότιων.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools