Γένος στα προηγουμένως άγνωστα ουσιαστικά

user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Παρόλ' αυτά, οι αριθμοί είναι διαφορετικοί όταν μιλάμε για "το Corolla" και "το Fabia"



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Παρόλ' αυτά, οι αριθμοί είναι διαφορετικοί όταν μιλάμε για "το Corolla" και "το Fabia"


Α, μα λάβε υπόψη ότι η εταιρεία λάνσαρε «ΤΟ Corolla» και πάλι εκατοντάδες (φόρουμ κ.λπ.) λένε «η Corolla». Επίσης, εγώ σχολίασα το «δεν έχω ακούσει κανέναν». :) H Skoda, πάλι, λανσάρει την Fabia και την Octavia κ.λπ. κ.λπ.
Αν πάλι βάλεις ελληνικούς χαρακτήρες (πώς το συζητάει ο κόσμος σε φόρουμ κ.λπ.) θα βρεις
82 «η Κορόλα» και 83 «το Κορόλα» :)



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Α, μα λάβε υπόψη ότι η εταιρεία λάνσαρε «ΤΟ Corolla» και πάλι εκατοντάδες (φόρουμ κ.λπ.) λένε «η Corolla». Επίσης, εγώ σχολίασα το «δεν έχω ακούσει κανέναν». :) H Skoda, πάλι, λανσάρει την Fabia και την Octavia κ.λπ. κ.λπ.
Αν πάλι βάλεις ελληνικούς χαρακτήρες (πώς το συζητάει ο κόσμος σε φόρουμ κ.λπ.) θα βρεις
82 «η Κορόλα» και 83 «το Κορόλα» :)

Σωστή, αγαπητή Έλενα, σωστή! :-) Μολαταύτα επιμένω: δεν έχω ακούσει κανέναν από τους γνωστούς μου.

Πάντως είναι πολύ περίεργο που λέγονται και τα δύο, χωρίς μάλιστα να υπάρχει φαινομενικά κάποιος κανόνας (και πάλι από ό,τι ξέρω, μη βαράτε ξανά!)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ο γενικός κανόνας έχει ήδη αναφερθεί: είτε προηγείται στο μυαλό μας ένα ουσιαστικό (πόλη, ποταμός, όρος, μοντέλο, εταιρεία κ.λπ.) ή επηρεαζόμαστε από τη μορφή της λέξης (αν θυμίζει π.χ. θηλυκό ή ουδέτερο) ή προσωποποιούμε (όπως οι αγγλοσάξονες κάνουν θηλυκά τα βαπόρια). Και μετά έχουν γιορτή οι εξαιρέσεις και η προσωπική μας ματιά.



user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Quote
Και μετά έχουν γιορτή οι εξαιρέσεις

Εκτός από τον ποταμό τη Νέδα, έχουμε άλλη εξαίρεση άραγε στα ποτάμια;
Επίσης στο ποιηματάκι των παιδικών μου χρόνων: "Τριχωνίς, Λυσιμαχία, Οζερός και Αμβρακία" (οι λίμνες του Ν.Αιτωλοακαρνανίας), η λίμνη Οζερός είναι αρσενικό, έτσι;



Philip

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 340
    • Gender:Male
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
... εξαιρέσεις πάλι.  εγκούγκλισας ευρίσκω τα ακόλουθα:

Νέβα..Εδώ , ο Νέβα , ένα από τα ωραιότερα ποτάμια του κόσμου , σε μία από τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου. Την Αγία Πετρούπολη. Στις όχθες του ( διακρίνεται ...
aceofspades.pblogs.gr/2007/01/36901.html - 12k - Cached - Similar pages

Αθήνα-Ελλάδα-Ευρώπη-Γη - Μικρή ΕγκυκλοπαίδειαΥπάρχουν και άλλοι μικρότεροι, αλλά αξιόλογοι ποταμοί, όπως ο Μόζας, ο Γαρούνας, ο Τάμεσης, ο Ονέγκα, ο Προύθος, ο Μέμελ, ο Νέβα, ο Μέζεν και οι ελληνικοί: ...
www.phys.uoa.gr/~nektar/science/geography/encyclopaedia.htm - 277k - 

Αγία Πετρούπολη Η Νεβά χωρίζει την πόλη σε βόρειο, ανατολικό και νότιο τομείς. Η περιοχή που εξαπλώνεται πίσω από το Χειμερινό Παλάτι και το Ναυαρχείο στη νότια ακτή είναι ...
www.dayrise.gr/tours/destination.asp?Case=3&cityID=59&Field=Orientation - 22k - Cached - Similar pages

www.maps.idx.gr - παγκόσμιος χάρτης , άτλαντας , άτλας ,χάρτες ...Στη Βαλτική Θάλασσα κατεβαίνουν ο Νέμα και η Νέβα. Στη Λευκή Θάλασσα ο Ονέγα και ο βόρειος Ντβίνα, στη θάλασσα του Μπάρεντς η Πεκόρα. Στον ισθμό μεταξύ ...
67.18.47.148/com/index/atlas/text/atlas/europe_rosia_rosia.htm - 53k - Cached - Similar pages

you pays your money and you takes your choice, που λένε..

But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
εγκούγκλισας ευρίσκω τα ακόλουθα:
Γκουγκλίσας. Μετοχή αορίστου, χωρίς αύξηση, του «γκουγκλίζω» (ο σωστός λόγιος τύπος, παραφθορά του οποίου αποτελεί ο σύγχρονος και διαδεδομένος «γκουγκλάρω»:-).

Ο ποταμός είναι συνήθως «ο Νέβα» (π.χ. η μάχη του Νέβα), αλλά εδώ, στους Ρώσους, θα τον βρούμε με τη σωστή προφορά: «ο Νιεβά».


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Και βέβαια, άλλο Νέβα, και άλλο Νέδα

Εκτός από τον ποταμό τη Νέδα, έχουμε άλλη εξαίρεση άραγε στα ποτάμια;

Εδώ λέει ότι υπάρχει και η Αραπίτσα στη Νάουσα.

(Νομίζω ότι αποκατέστησα την τιμή μου με αυτό το εύρημα :-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εδώ λέει ότι υπάρχει και η Αραπίτσα στη Νάουσα.

(Νομίζω ότι αποκατέστησα την τιμή μου με αυτό το εύρημα :-)

Μα, δεν το λέει απλώς... υπάρχει εδώ και αιώνες η Αραπίτσα.

Όχι απλώς αποκατάστησες πλήρως την τιμή σου, αλλά έχεις και «κάβα»-τιμή για το μέλλον.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Philip

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 340
    • Gender:Male
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
Γκουγκλίσας. Μετοχή αορίστου, χωρίς αύξηση, του «γκουγκλίζω»

(χωρίς αύξηση είμαι κι εγώ ... :-))

Πολύ σωστά. Λάθος όλο δικό μου.  Αράχνες στο μυαλό. Έχω χρόνια να ασχοληθώ με τέτοια.  Εναλλακτικά, ίσως  γκουγκλαρίσας;

και εφόσον είναι λόγιο, θα δούμε καμιά φορά "των γκουγκλισθεισών λέξεων" ;;;;;;;  ah, you lovely Greek language!

But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εδώ λέει ότι υπάρχει και η Αραπίτσα στη Νάουσα.
Εκτός από τον ποταμό Αραπίτσα στη Νάουσα, υπάρχει και ο ποταμός Σουρπουίτσα στο Τρανσλάτουμ.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Αν λύσουμε και το αίνιγμα ''γκουγκλησθείς'' ή ''γκουγκλησθήσας'', νομίζω κλείσαμε.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν λύσουμε και το αίνιγμα ''γκουγκλησθείς'' ή ''γκουγκλησθήσας'', νομίζω κλείσαμε.

Γκουγκλ(αρ)ισμένος - και εδώ κλείνει αυτό το πονεμένο θέμα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Εκτός από τον ποταμό Αραπίτσα στη Νάουσα, υπάρχει και ο ποταμός Σουρπουίτσα στο Τρανσλάτουμ.
Τσκτσκτσκ... να δεις που στο τέλος θα μας πουν και σιγανά ποταμάκια. :*)*)*)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τσκτσκτσκ... να δεις που στο τέλος θα μας πουν και σιγανά ποταμάκια. :*)*)*)
Κάθε άλλο. Το εννοούσα περισσότερο με την έννοια του roman-fleuve (και πάλι όχι του Ήρεμου Δον).


 

Search Tools