New Translatum Translation Forum Member

wings · 405 · 120983

tsamourasj

• Jr. Member
  • **
Γειά κι από μένα!

Γράφτηκα στο forum τον προηγούμενο χρόνο αλλά το παρακολουθώ τακτικα εδώ και μερικούς μήνες.
Θέλησα να απαντήσω σε ένα post και είπα να μην το κάνω πριν συστηθώ. Ασχολούμαι επαγγελματικά με τη μετάφραση εδώ και μερικά χρόνια, όχι όμως συστηματικά. Εδώ και μερικούς μήνες συνεργάζομαι με μια εταιρεία υποτιτλισμού και αποφάσισα ότι μου αρέσει αρκετά για να το κυνηγήσω.
Δεν είμαι πολύ θαρραλέος αλλά θα προσπαθήσω να συμμετέχω στις συζητήσεις.
Γιάννης Τσαμουράς

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς μας ήρθες, λοιπόν.

Μην ανησυχείς. Μπορείς να απαντάς όπου και όποτε θέλεις. Δεν χρειάζεται δα ιδιαίτερο θάρρος για τη συμμετοχή. :-)

Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις από δω και πέρα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

cucci

• Newbie
  • *
  • My name is P. Stillman. This is not my real name.
Καλησπέρα κι από μένα. Κωνσταντίνος ονομάζομαι και είμαι σπουδαστής μετάφρασης, τελειόφοιτος αγγλικής φιλολογίας και τελειόφοιτος του ωδείου Αθηνών στην κλασική κιθάρα.
Είμαι 25 χρονών αλλά μικροδείχνω. Πάντα μου άρεσε να "μαζοχίζομαι" με την αγγλική -παρεμπιπτόντως: διαβάζω ότι αποφεύγουμε το αγγλικό ερωτηματικό και αντ' αυτού πρέπει να βάζουμε το ελληνικό, άραγε υπάρχει και κάποια πρόβλεψη για τα ελληνικά εισαγωγικά για να μη βάζουμε αυτά τα σιχαμένα κουνελο-αυτιά;- απλώς τον τελευταίο καιρό, που πλησιάζουν τα πτυχία, είπα να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά. Για την κοινότητα μας πληροφόρησε ομαδικώς στη meta|φραση ο κύριος diceman (Βασίλης Μπαμπούρης).
Για να είμαι ειλικρινής, η μέχρι τώρα σχέση μου με το forum ήταν η προσθήκη του ονόματός του ως όρο αναζήτησης στο Google όταν έψαχνα κάποιον όρο στα ελληνικά ή κάποια αναζήτηση σε αυτό για εργαλεία και γλωσσάρια. Ντρεπόμουν και λίγο, "πού να τρέχω να κοινωνικοποιούμαι" έλεγα.
Χθες, όμως, που πέτυχα ένα γλωσσάρι σε μια αναζήτηση για κάτι αγγλικούς γλωσσολογικούς όρους, σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν και σε κάποιον κάποιον άλλο χρήσιμο.
Ε - και λέω "μωρ' δεν κλείνω τη μύτη, να βουτήξω;".
Και ήρθα :) Καλώς σας βρίσκω.

ΥΓ. Βέβαια, λίγο πριν πατήσω να δημοσιευτεί ο χαιρετισμός μου, έκανα μια αναζήτηση και βρήκα ότι το αγγλοελληνικό γλωσσάρι όρων γλωσσολογίας του Ξυδόπουλου, στο οποίο αναφέρομαι, υπάρχει ήδη στο forum. Άρα η αφορμή που βρήκα για να συστηθώ δεν είναι πλέον εκεί. Είναι όμως η αρχική πρόθεση.
Α, μην το ξεχάσω: πολλά συγχαρητήρια για τη δημιουργία και διατήρηση αυτής της κοινότητας.
Φαντάζομαι ότι θα ξέρετε πως η βοήθεια που προσφέρετε εκεί έξω είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμη.

cucci

• Newbie
  • *
Αποκάλυψη τα ελληνικά εισαγωγικά!! Πώς δε σκέφτηκα να τα αναζητήσω κι αυτά;!

Και με avatar τα κατάφερα! Έβαλα ένα σπίρτο που καίγεται. Είναι λίγο αγχωτικό που είναι έτσι επαναλαμβανόμενο, αλλά μου αρέσει.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και την άμεση απάντηση.

»»«»«»»«»»« (σαν ψέμα μου φαίνεται!)

Edit (κι εγώ): Φτου, νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα με το avatar. Imageshack λες ε; Ελπίζω να μη χρειάζεται να φτιάνω accounts στο κονάκι τους.. :/
« Last Edit: 13 Mar, 2010, 13:18:35 by cucci »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Τo gdpit.com δεν επιτρέπει hotlinking, δοκίμασε imageshack ;)

(Σαν ν' άναψε κάποιος ένα φως στο σκοτάδι...)
« Last Edit: 13 Mar, 2010, 13:25:48 by spiros »

cucci

• Newbie
  • *
Χα, ναι, τα κατάφερα:) Είμαι σχεδόν συγκινημένος που με καλωσορίζει ο κύριος με την αυστηρή φωτογραφία προφίλ. Το ξέρεις ότι σκιάζει τον κόσμο λίγο ε; Άκρως επιβλητική.
Α, και ε-ξαι-ρε-τι-κά χρήσιμοι οι σύνδεσμοι που μου έγραψες.
Γιατί μες στο πλήθος των δημοσιεύσεων και των νημάτων, φαντάζει χαώδες και επιβλητικό και το ίδιο το forum.
Είναι σαν να με παίρνει κάποιος από το χεράκι να μου δείχνει το δρόμο.
Αλήθεια, ευχαριστώ.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Χα, ναι, τα κατάφερα:) Είμαι σχεδόν συγκινημένος που με καλωσορίζει ο κύριος με την αυστηρή φωτογραφία προφίλ. Το ξέρεις ότι σκιάζει τον κόσμο λίγο ε; Άκρως επιβλητική.

Σαφώς. είναι γνωστό τοις πάσοι άλλωστε ότι σκορπάω παντού το φόβο και τον τρόμο ;)

Α, και ε-ξαι-ρε-τι-κά χρήσιμοι οι σύνδεσμοι που μου έγραψες.
Γιατί μες στο πλήθος των δημοσιεύσεων και των νημάτων, φαντάζει χαώδες και επιβλητικό και το ίδιο το forum.
Είναι σαν να με παίρνει κάποιος από το χεράκι να μου δείχνει το δρόμο.
Αλήθεια, ευχαριστώ.

Μπορείς να ξεκινήσεις με τα FAQ και όπου έχεις πρόβλημα να μη διστάζεις να ρωτάς. Όπως λένε «όποιος ντρέπεται, πολλά στερεύεται» ;)

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς τον Κωνσταντίνο! Έχεις και ωραίο όνομα! Δεν θα το μετανιώσεις. (όχι το όνομα! ε;). Δεν θα μετανιώσεις την καλή μας παρέα εννοώ!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

Ion

• Hero Member
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Σπύρο, το βλέπω, θα μας ανάψει φωτιές ο cucci. :D

Καλώς ήρθες, Kωνσταντίνε!
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Σαφώς, κάθε άλλο παρά μυαλό κουcucci -:)

Ion

• Hero Member
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Lol! Tι κουcucci, θα μας πεθάνει στην στην toccata & fugue!
« Last Edit: 13 Mar, 2010, 14:09:12 by Ion »
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Lol! Tι κουcucci, θα μας πεθάνει στην στην toccata e fugue!

Κάτι έχεις εσύ σήμερα με την απτικότητα

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κωνσταντίνε, σ' ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια. Καλώς μας ήρθες!

Εσείς οι δυο μαντράχαλοι ν' αφήσετε την απτικότητα στην ησυχία της.
« Last Edit: 13 Mar, 2010, 15:27:37 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

EleniR@

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα σε όλους!Ονομάζομαι Ελένη και είμαι καινούρια στο φόρουμ όπως θα διαπιστώσατε. Έχω σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο της Κρήτης στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας,άλλα τα τελευταία τρία χρόνια εργάζομαι ως Καθηγήτρια Αγγλικών σε γνωστό όμιλο ξένων γλωσσών. Μόλις ολοκλήρωσα τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών μου στο Hellenic American Union- Master of Arts in Translation (ΜΑΤ).  Ενδιαφέρομαι πολύ για τον τομέα της μετάφρασης και σκοπεύω να μπω δυναμικά στο χώρο. Ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτη στην παρέα σας! Σίγουρα θα χρειαστώ τη πολύτιμη βοήθειά σας μιας και έχω ακούσει τα καλύτερα για το forum σας.

Ελένη

Search Tools