New Translatum Translation Forum Member

wings · 405 · 121054

Princessa

• Full Member
Καλώς ήρθες, Ελένη! Φυσικά και είσαι ευπρόσδεκτη. Πολύ σύντομα θα νιώσεις σαν στο σπίτι σου όπως έχει συμβεί με όλους εμάς. Ό,τι χρειαστείς, ρώτα άφοβα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς μας ήρθες, Ελένη. Και μη χάνεσαι τώρα που έσκασες μύτη. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

EleniR@

• Semi-Newbie
  • *
Καλώς σας βρήκα λοιπόν!!
Θα προσπαθήσω να εμφανίζομαι όσο συχνότερα μπορώ. Δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με τη χρήση του forum. It will definately take me some time!

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς ήρθες, Ελένη.

Δεν θα μπορείς χωρίς την παρέα μας σε λίγο. :-) Η πλοήγηση στο φόρουμ καθώς και χρήση είναι πανεύκολες. Όλα τα κόλπα και οι συμβουλές βρίσκονται στις συχνές μας ερωτήσεις. Σε προσκαλούμε να τις διαβάσεις.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

Stavrosk

• Newbie
  • *
Καλώς ήρθες, Ελένη! Σου εύχομαι καλη αρχή στο forum και στη μετάφραση γενικότερα.

Rene

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα σας!
Ονομάζομαι Ειρήνη κι αναζητώντας πληροφορίες για το μαγευτικό χώρο της μετάφρασης οδηγήθηκα στην καταπληκτική και πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα σας.
Τα τελευταία οχτώ χρόνια η επαγγελματική μου ενασχόληση είναι στην εμπορικό τμήμα μιας εταιρείας κατασκευής αθλητικών ειδών.
Παράλληλα με αυτό, παραδίδω κατ' οίκον μαθήματα αγγλικών και γερμανικών. 
Στα άμεσα σχέδια μου είναι να παρακολουθήσω ένα πρόγραμμα σπουδών εξ' αποστάσεως στη μετάφραση΄παρόλο που υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για τις σχολές που ενδιαφέρομαι, ομολογώ ότι δυσκολεύομαι αρκετά στην επιλογή (έχω ξεχωρίσει ήδη δύο-τρείς).
Αυτά προς το παρόν,
Φιλικά,
Ειρήνη

Princessa

• Full Member

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς όρισες στην παρέα του Translatum Ειρήνη! Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς μας ήρθες, Ειρήνη.

Να το κάνεις αυτό το πρόγραμμα σπουδών στη μετάφραση. Και, για ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Rene

• Semi-Newbie
  • *
Σας ευχαριστώ θερμά για το ζεστό καλωσόρισμα...ανυπομονώ να ανακαλύψω μαζί σας τα άγνωστα και μαγευτικά μονοπάτια της μετάφρασης.
Ό,τι καλύτερο σε όλους σας!

ubu.roi

• Newbie
  • *
Χαιρετισμούς σε ολούς!

Λέγομαι Vlad (Βλαντ) και είμαι Ρουμανός. Εδώ και δέκα μήνες αρχισα να μάθω Ελλινικά. Αυτό το έχω κάνει μόνο μου μέχρι τώρα, απο βιβλία για μαθητές, αλλά δεν έχω συζητήσει (με την φονή) καθόλου ακόμα με κανείς, γιατί δεν έχω βρεί κανένα Έλλινα ή Ελλινίδα ή τουλάχιστον ένα μαθητή Ελλινικών. Αλλά δεν πειράζει!

Δεν ήθελα πιά μαθίματα και ασκήσεις, και έψαξα κατι ευχάριστο να διαβάσω, αλλα έυκολο επίσης. Βρήκα έτσι μερικά βιβλία με διηγήματα για παιδιά από ενα Πάβλο Βαλασσάκι. Είναι απολύτως θαυμάσια! Λοιπόν άρχισα να τα διαβάσω και μετά να τα μεταφράσω στα Ρουμανικά, για την γυναίκα μου και τους φίλους μου (που τους άρεσαν πολύ).

Τώρα ανακάλυψα αυτό το φόρουμ και ελπίζω οτι θα μου βοητήσατε με μερικές λέξεις και έκφρασεις που δεν μπορώ να καταλάβω με το λεξικό μου. Και πέρα απ 'όλα, θα σας παρακαλούσα πολύ να μου συγχωρείτε τα λάθη μου, που έκανα εδώ και που θα κάνω σίγουρα!

Σας παρακαλώ για την βοήθεια και την φιλοξενία! :)

Vlad
...καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφελήματα ἡμῶν...

Princessa

• Full Member
Γεια σου, Vlad και καλώς όρισες!

Τα ελληνικά που έχεις καταφέρεις να μάθεις μέσα σε μονο 10 μήνες και μάλιστα μόνος σου είναι εξαιρετικά! Θερμά συγχαρητήρια. Μέσα σε λίγο καιρό είμαι σίγουρη ότι κανένας δεν θα καταλαβαίνει ότι τα ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα. Ό,τι χρειάζεσαι να μας ρωτάς. Και πάλι συγχαρητήρια!

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Vlad, καλώς όρισες! Θα συνιστούσα χρήση ορθογραφικού ελέγχου (μέσω Word ή browser https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=34507.0).

Για το άβαταρ, διάβασε εδώ: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=61734.0

ubu.roi

• Newbie
  • *
Δεν ήξερα ότι υπήρξε έλεγχος για το Firefox, ευχαριστώ, Σπύρο. Πολύ χρήσιμο! Αν είχε ένα καμπανάκι να χτυπάει σε κάθε λάθος! :D 

Σε ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια, Αννα, αλλά δεν είναι και τόσα εξαιρετικά τα Ελληνικά μου, γιατί ακόμα δεν είμαι σε θέση να χρησιμοποιήσω το σωστό από τα έξι είδη στα οποία γράφεται το "i"! :) Και μου πήρε σαράντα λεπτά να γράψω τα παραπάνω, με το λεξικό (Google Translate...) κοντά! Και μάλιστα ότι έκανα λάθος και στο ίδιο όνομα της γλώσσας...

Ίσως να είναι off-topic αυτά, αλλά θα σας διηγηθώ πώς έφτασα να ενδιαφέρομαι στα Ελληνικά. Δεν είμαι μεταφραστής και δεν χρειάζομαι τα Ελληνικά καθόλου στη δουλειά ή σε ζωή μου, αλλά ήθελα πριν από όσο καιρό να μάθω μια καινούργια γλώσσα. Ήμαστε στην Ελλάδα και με χτύπησε: τα Ελληνικά είναι τέλεια! Δεν είναι καθόλου εύκολα, αλλά δεν είναι ούτε σαν η Κινέζικα ή η Ιαπωνικά που θα μου έπαιρναν χρόνια και χρόνια να τα μάθω. Ώστε, να με εδώ!

Τώρα, ξέρω που δεν ενδιαφέρεστε στην ιστορία μου αλλά ένιωθα άναγκη να γράψω κάτι στα Ελληνικά. Αν ήταν πιο πολύ off-topic σας παρακαλώ την μετακόμιση στη σωστή θέση. Εγώ γυρίζω πίσω στα διηγήματα μου για παιδιά. :)
« Last Edit: 15 Sep, 2010, 15:44:25 by ubu.roi »
...καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφελήματα ἡμῶν...

agapisioo

• Semi-Newbie
  • *
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

Ονομάζομαι Σιούγκα Αγάπη και μόλις εγγράφηκα στο forum. Εργάζομαι τα τελευταία τέσσερα χρόνια σε φροντιστήριο Αγγλικών και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να σπουδάσω και μετάφραση. Ήθελα λοιπόν να απευθυνθώ σε ειδικούς και να κάνω την εξής ερώτηση. Αξίζει;
Εννοώ αν αξίζουν τα χρήματα που θα δώσει κάποιος και ο χρόνος του φυσικά, για μια τέτοια επαγγελματική προοπτική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να με βοηθήσουν οι απόψεις σας.

Search Tools