Αναζητώ αξιόπιστη λύση για backup γιατί όλα τα προγράμματα που έχω δοκιμάσει παρουσιάζουν προβλήματα

evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Υποτίθεται ότι δεν είμαι και η πιο ανίδεη στους υπολογιστές. Μπορείτε λοιπόν να μου εξηγήσετε πώς είναι δυνατόν να μου συμβαίνουν όλα αυτά τα κουλά και χάνω μηνύματα και δουλειές;;;

1) Χρησιμοποιώ Gmail περίπου 7 χρόνια. Ο ένας από τους λογαριασμούς μου περιείχε περίπου 8GB μηνύματα. Χωρίς να πειράξω ή να χαλάσω τίποτα, ξαφνικά ένα πρωί σβήστηκαν περίπου 4.000 μηνύματα. Το έψαξα πολύ, έγραψα στην Google, γράφτηκα σε forum με άλλους παραπονεμένους που έπαθαν το ίδιο κ.λπ.
Έκραψα και στο τέλος τους απείλησα. Καμία λύση. Η απάντηση ήταν ότι έπεσα σε bug. Ούτε σε δικηγόρο δεν μπορείς να πας γιατί δεν έχεις σαφή ιδέα του τι ακριβώς έχασες!

2) Χρησιμοποιώ το SugarSync άλλα 4 χρόνια. Όλα καλά, δούλευε ρολόι, το είχα μάθει απ' εξω κι ανακατωτά και είχα βολευτεί. Ξαφνικά πριν 1,5 μήνα, διαπιστώνω ότι όταν κάνω κλικ να ανοίξω έναν παλιό φάκελο πελάτη, ο φάκελος είτε δεν υπάρχει, είτε υπάρχει και είναι άδειος. Σημειωτέον ότι έχω αγορασμένη χωρητικότητα 100Gb και τα αρχεία μου καταλαμβάνουν 47GB. Το αποτέλεσμα: το SugarSync 2.0 φλάσαρε και άρχισε να σβήνει μόνο του αρχεία και φακέλους. Συνολικά έχασα περίπου 6GB αρχεία! Π.χ.  πας να ανοίξεις πλέον έναν πελάτη και ενώ θα έπρεπε να δεις 156 υποφακέλους με τις δουλειές του, βλέπεις μόνο 4 φακέλους πια.
Έκραξα πάλι γραπτώς. Καμία λύση. Η απάντηση ήταν ότι σας έχουμε φτιάξει έναν φάκελο με όσα αρχεία είχατε στα σκουπίδια σας, τα υπόλοιπα χάθηκαν και δεν μπορούμε να τα αντακτήσουμε. Πέσατε σε bug της έκδοσης 2.0

3) Αφού την πάτησα πολλές φορές στο παρελθόν με διάφορα email client και POP, προ πενταετίας πέρασα σε ΙΜΑΡ και Thunderbird. Σημειωτέον ότι άμα χάνω τα μέιλ μου θέλω 3 μέρες οξυγόνο γιατί δεν ξέρω τι μου γίνεται! Είναι τα πάντα αρχειοθετημένα εκεί. Έλα όμως που το compact folders έβαλε πάλι το χεράκι του και χάθηκαν μηνύματα!
Αυτή τη φορά δεν έχω κάνει απολογισμό να δω τι έχασα, πάντως πριν λίγο έκανα κλικ σε διάφορα φόλντερ και είναι άδεια. Εννοείται ότι πήγα αμέσως και απενεργοποίησα το compact. Ποιο το νόημα να συμπιέζεις φακέλους και μηνύματα όταν δεν μπορείς μετά τη συμπίεση να τα ανακτήσεις ή έστω να τα προβάλλεις;

Γι' αυτό λέω ότι έχω τσακωθεί με το sync και το backup.
Και τώρα πείτε μου σας παρακαλώ, καλοί μου φίλοι και συνεργάτες, υπάρχει κάποιος που δεν έχει χάσει τίποτα ποτέ;
Πώς κάνετε μπακαπ. Βοηθήστε με σας παρακαλώ. Χάνω δουλειές και μηνύματα διαρκώς.

Ευχαριστώ πολύ
:(

« Last Edit: 18 Jul, 2014, 16:46:47 by wings »
Translation is the art of failure – Umberto Eco


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
Γεια σου Ευδοξία,
Το πρώτο που σκέπτομαι είναι το Mozbackup (μάλλον το ξέρεις ήδη) που χρησιμοποιούμε όταν πάμε στο νησί και μεταφέρουμε όλη την ιστορία και του Thunderbird / Firefox από έναν υπολογιστή σε άλλον σε μερικά δευτερόλεπτα, το gmail μέσα. Ακόμα και να χαθεί από το web mail, θα το έχεις ακόμα στον σκληρό σου.



evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Γεια σου Βίον μου,

Ναι το ξέρω, αλλά χρησιμοποιώ Mac εδώ και 1,5 χρόνο, οπότε δεν ισχύει.
Καλή ιδέα όμως να βρω κάτι παρόμοιο. Το είχα ξεχάσει.

Θενκς ε λοτ
Translation is the art of failure – Umberto Eco


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
I think the best strategy is to access gmail from a mail client, thereby already creating a backup - there is a Thunderbird version for Mac: http://www.macworld.com/product/1250217/thunderbird-16-for-mac.html -and a backup utility that might be worth trying: TEBE beta nightlies -(Όχι δεν έχει σχέση με τη ΤΕΒΕ) :)



 

Search Tools