Παπούτσια Γκούτσι ή Γκούτσι παπούτσια;

user10 · 32 · 11082

user10

• Hero Member
Ή και: καναπές Τσέστερφιλντ ή Τσέστερφιλντ καναπές;

Δηλαδή τι κάνουμε όταν ένα ουσιαστικό το συνοδεύει μάρκα ή τύπος σε ρόλο επιθετικού προσδιορισμού; Προσωπικά, προτιμώ να βάζω τον προσδιορισμό μετά, όμως είναι σωστό;

Επίσης, είναι σωστό να μπαίνει πρώτα ο προσδιορισμός; Εμένα δε μου αρέσει ιδιαίτερα, θα ήθελα όμως και άλλες γνώμες γιατί τώρα τελευταία συναντάω πολύ το δεύτερο τύπο (Τσέστερφιλντ καναπές, Μπάλι παπούτσια κτλ)

Τι λέτε;

zephyrous

• Hero Member
Νομίζω ότι είναι καθαρά αγγλισμός ο τύπος που συναντάς τελευταία, γιατί στα ελληνικά δεν έχουμε ουσιαστικά που να λειτουργούν εν είδει επιθετικού προσδιορισμού, όπως στα αγγλικά.

inertia

• Sr. Member
Μόνο και μόνο επειδή ο Μαζωνάκης τάσσεται (και δεν το ξέρει) υπέρ της ξενόφερτης εκδοχής με το Γκούτσι φόρεμα, θα υπερασπιστώ την τοποθέτηση της μάρκας, σχεδιαστή στο τέλος.

Όσον αφορά το παράδειγμα Τσέστερφιλντ, επειδή κυκλοφορεί και ως τύπος Τσέστερφιλντ, δεν ξέρω αν μπορεί τότε να μπει πριν από το ουσιαστικό
« Last Edit: 09 Jan, 2007, 18:05:54 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!

banned8

• Jr. Member
  • **
Έχω την εντύπωση ότι εδώ η μάρκα (π.χ. αυτοκίνητο Μερσεντές) λειτουργεί ως κατηγορούμενο του πρώτου ουσιαστικού, όπως όταν λέμε «ταξίδι-αστραπή». Ως εξειδίκευση, πρέπει να μπαίνει δεύτερο. Αν δεν μας ενοχλεί υπερβολικά το αντίστροφο, ίσως να οφείλεται στην εξοικείωσή μας με την αγγλική σύνταξη, όπως λέει κι ο Γιάννης.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Νομίζω ότι είναι καθαρά αγγλισμός ο τύπος που συναντάς τελευταία, γιατί στα ελληνικά δεν έχουμε ουσιαστικά που να λειτουργούν εν είδει επιθετικού προσδιορισμού, όπως στα αγγλικά.

Συμφωνώ (μέχρι αηδίας) με τον Γιάννη.:-))))))

Να τα λέγαμε ίσως «γκουτσοπάπουτσα» για να ησυχάσουμε;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

user10

• Hero Member
Κι εγώ συμφωνώ με όλους, απλώς το έχω δει πολλές φορές (μη σας πω ότι μου το έχουν διορθώσει κιόλας) και είχα αρχίσει να ανησυχώ πως έχω χάσει επεισόδια...

user10

• Hero Member
Και κάτι ακόμα: νομίζω πως ο τύπος "Γκούτσι φόρεμα" είναι συχνότερος όταν συναντάται σε συνδυασμό με κτητική αντωνυμία, δηλαδή "Το Γκούτσι φόρεμά της". Εγώ προτιμάω να γράφω: "το φόρεμά της, μάρκας Γκούτσι..." Η πρώτη εκδοχή μου φαίνεται κακόηχη, ή κάνω λάθος;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν κάνεις λάθος, Μάτα μου. Πάντως, εγώ θα έλεγα μάλλον «το φόρεμά της είναι του οίκου Γκούτσι» ή κάτι τέτοιο.

stathis

• Hero Member
Παπούτσια Γκούτσι, τσάντα Πράντα... και στερεοφωνικό Πιονέρ!
Συμφωνώ 1000% κι εγώ με τον Γιάννη. (Zeph, θα επανορθώσω...)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Συμφωνώ 1000% κι εγώ με τον Γιάννη. (Zeph, θα επανορθώσω...)

Ευτυχώς που φεύγω σε λίγη ώρα γιατί δεν την αντέχω πια αυτή την κατάσταση να συμφωνούμε όλοι με τον Γιάννη σήμερα. Πού είναι εκείνες οι παλιές καλές εποχές που όλο διαφωνούσαμε;

zephyrous

• Hero Member
Μη με καλομαθαίνετε, μου το χαλάτε. Πάνω που είχα συνηθίσει... :)
Εντάξει, να δεχτώ καλοσύνες από τη Βίκη... άντε κι από τον Νίκο... αλλά, ρε Στάθη, αυτά περίμενα εγώ από σένα; Αυτός είναι ο Στάθης που αγάπησα; Άτιμα φόρουμ/φόρα, με καταστρέψατε...

stathis

• Hero Member
Αφού σε τσίγκλισα το πρωί και δεν (μου) ανταποκρίθηκες... It takes two to tango, έλεγε ο παππούς μου.

zephyrous

• Hero Member

zephyrous

• Hero Member
Στα ελληνικά να γράφετε τους επιθετικούς προσδιορισμούς πριν από το ουσιαστικό και όχι - ακολουθώντας την αγγλική σύνταξη - ανάποδα
Το σύστημα προγραμματίζεται σε γλώσσα SQL.
Όχι: Το σύστημα προγραμματίζεται σε SQL γλώσσα.

http://www.dmst.aueb.gr/dds/res/word/greek.htm

Ε; Ντόινκ.

« Last Edit: 11 Jan, 2007, 23:26:35 by zephyrous »

themis

• Jr. Member
  • **
Συμφωνώ και εγώ Μάτα μου με τη δική σου απόδοση!

Πάνω από όλα βεβαια συμφωνω με το Γκούτσι !!! ό,τι και να είναι !!

χχχ

Search Tools