Ποιον δρόμο πρέπει να ακολουθήσω για να απασχοληθώ στον τομέα του υποτιτλισμού;

ginasax

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Female
Καλησπέρα σε όλους από Θεσσαλονίκη! Μόλις δημιούργησα λογαριασμό στο forum το οποίο βρήκα τυχαία κατά την αναζήτησή μου σχετικά με τις σπουδές στη μετάφραση και τις ευκαιρίες εργασίας στον τομέα της οπτικοακουστικής μετάφρασης. Ας συστηθώ όμως πρώτα σύντομα. Είμαι η Γεωργία και είμαι απόφοιτη του Τμήματος Φιλολογίας του Αριστοτελείου. Το πάθος μου είναι η γλωσσική επεξεργασία και οι ξένες γλώσσες και δεδομένου ότι αγαπώ και τον κινηματογράφο, θα ήθελα να συνδυάσω τις δυο αγάπες μου, τη γλώσσα και τις ταινίες μέσω του υποτιτλισμού. Στο παρελθόν έχω ασχοληθεί σε ερασιτεχνικό επίπεδο με τον υποτιτλισμό ταινιών και σειρών και με είχε ενθουσιάσει. Προβληματίζομαι σχετικά με τον ποιο δρόμο πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να αποκτήσω τα απαραίτητα προσόντα για να μπορέσω να απασχοληθώ στον τομέα του υποτιτλισμού. Σκέφτομαι να δώσω εισαγωγικές για το ΠΜΣ Μετάφρασης του Ιονίου Πανεπιστημίου, αλλά πέρα από λίγες πληροφορίες που έχω πάρει από γνωστούς δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με το πώς λειτουργεί το τμήμα, τι γίνεται με τις παρακολουθήσεις ( έχω δει τον κανονισμό, ωστόσο θέλω να μάθω αν θα πρέπει να εγκατασταθώ για ένα χρόνο στην Κέρκυρα ή αν θα μπορώ να πηγαινοέρχομαι), τι συμβαίνει με την πρακτική εν είδει Διπλωματικής εργασίας. Πέραν του ΜΑ στην Κέρκυρα, υπάρχουν άλλες επιλογές; Η παρακολούθηση κάποιου κύκλου σπουδών σε κάποια ιδιωτική μεταφραστική σχολή μου παρέχει μετά το δικαίωμα να εργαστώ στη Μετάφραση και συγκεκριμένα στην Οπτικοακουστική; Ευχαριστώ πολύ! Καλώς σας βρήκα! Καλό βράδυ!
« Last Edit: 24 Apr, 2021, 23:35:52 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour
Γεωργία, για ρίξε ένα βλέφαρο εδώ: Please Read First! Frequently Asked Questions on Working as a Translator in Greece
Για υποτιτλισμό, μπορείς να κάνεις και σεμινάρια σε ιδιωτικές σχολές (ακόμη και εξ αποστάσεως), π.χ. τη Meta|φραση Υποτιτλισμός εξ αποστάσεως



 

Search Tools