Παρακράτηση υπέρ ΕΦΚΑ 12,47% σε ΔΠΥ υπηρεσίες μετάφρασης κινηματογραφικών ταινιών

jopapag

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Καλημέρα σε όλους. Νέο μέλος με απορίες. Είμαι μεταφράστρια, αλλά επιτηδευματίας, δηλαδή έχω προσθέσει τον ΚΑΔ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΚΙΝ/ΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ 74.30.11.01 στις άλλες μου δραστηριότητες.

Μέχρι πρόσφατα τα ΔΠΥ που έδινα είχαν απλά ΦΠΑ και Παρακράτηση Φόρου 20%. Τελευταία ο νέος λογιστής της εταιρίας με την οποία συνεργάζομαι - τους κάνω μεταφράσεις σεναρίων και άλλων κειμένων σχετικά με projects που υπάγονται στον τομέα θέαμα-ακρόαμα - μου ζητάει να γίνεται παρακράτηση υπέρ εφκα 12,47% σε όλα τα τιμολόγια και μου έστειλε τον νόμο:

Νόμος 1296/1982 - Άρθρο 4
Οι παράγραφοι 4 και 5 του άρθρου 2 του Ν. 1210/1981 αντικαθίστανται με νέα παράγραφο 4, που έχει ως ακολούθως:

«4. Στην ασφάλιση του ΙΚΑ για τους κλάδους σύνταξης και ασθένειας υπάγονται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια και οι μη παρέχοντες εξαρτημένη εργασία θεατρικοί συγγραφείς, μουσικοσυνθέτες, μεταφραστές, ποιητές, στιχουργοί, πεζογράφοι, κριτικοί, σκηνοθέτες, σκηνογράφοι, χορογράφοι, ενδυματολόγοι, καραγκιοζοπαίχτες, θεατρικοί επιχειρηματίες, καθώς και τραγουδιστές, μουσικοί, ηθοποιοί και γενικά καλλιτέχνες, ερμηνευτές, σύμφωνα με το άρθρο 10 του Ν. 1075/1980».

Ούτε η λογίστριά μου, ούτε κάποιος από τους συναδέλφους μου έχει καταφέρει να με κατατοπίσει επ' αυτού. Εγώ εν τω μεταξύ πληρώνω κανονικά τον ΕΦΚΑ ως αυτοαπασχολούμενος φυσικά. Ξέρει κανείς να με κατατοπίσει επ' αυτού; Αν όχι, ξέρει κάποιος λογιστή που να γνωρίζει τα περί μεταφραστικών υπηρεσιών και δη στο θέαμα ακρόαμα ο οποίος ιδανικά θα μπορεί να με βοηθήσει (φυσικά με αμοιβή). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια. Καλή συνέχεια σε όλους.
« Last Edit: 11 Feb, 2021, 17:50:34 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αφού πληρώνεις ΕΦΚΑ ήδη, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνει και πρόσθετη παρακράτηση. Υποψιάζομαι ότι κάτι περίεργο συμβαίνει με τα ΔΠΥ. Ας το ψάξει λίγο περισσότερο η λογίστριά σου γιατί δεν νομίζω πως χρειάζεσαι εξειδικευμένο λογιστή. Ίσως θα μπορούσες να συμβουλευτείς κάποιον φοροτεχνικό.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να 'σαι καλά. Αν βρεις κάποια άκρη, ενημέρωσέ μας.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



 

Search Tools