Χρήση των διαλυτικών σε λέξεις με κεφαλαία

KaterinaV · 15 · 103902

KaterinaV

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 137
    • Gender:Female
Σε σχετικό νήμα είχε αναφερθεί ο εξής κανόνας:
Δε χρησιμοποιούμε διαλυτικά όταν ο τόνος της λέξης δείχνει τη χωριστική προφορά του ι ή του υ από το φωνήεν που προηγείται, π.χ. Μάιος, πλάι, νεράιδα, άυλος, δρύινος, κορόιδο, τέιον κ.ά.

Και η απορία της ημέρας:
Όταν είμαστε αναγκασμένοι να γράφουμε με κεφαλαία (όπως π.χ. στην περίπτωση που μεταφράζουμε κόμικς, τίτλους κλπ) και απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουμε τόνους, πώς διαχειριζόμαστε λέξεις όπως π.χ. το "ΣΟΙ" -σόι- που μπορεί να μπερδέψουν τον αναγνώστη; Βάζουμε διαλυτικά στο "ι" - ΣΟΪ ;
Strawberries cherries and an angel´s kiss in spring, my summer wine is really made from all these things...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όταν στη γραφή με πεζά δεν έχουμε διαλυτικά, δεν έχουμε και στη γραφή με κεφαλαία.

Δηλαδή, στο παράδειγμά σου, με ποια λέξη μπορεί να μπερδέψουμε το ΣΟΙ;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



KaterinaV

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 137
    • Gender:Female
Λογικά δε θα την μπερδέψουμε με κάποια λέξη. Υπάρχει όμως κίνδυνος να μην καταλάβει ο αναγνώστης αμέσως ποια λέξη είναι; Ειδικά αν το κείμενο απευθύνεται σε κοινό νεαρής ηλικίας;
Strawberries cherries and an angel´s kiss in spring, my summer wine is really made from all these things...


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εγώ συμφωνώ με τη Βίκυ. Το κοινό νεαρής ηλικίας (πρέπει να) ξέρει τους κανόνες, και τα εξωσχολικά αναγνώσματα πρέπει να το βοηθούν να αναπτύσσει reading skills, όχι να του αποδομούν αυτά που έμαθε.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα ο αναγνώστης. Αλλά, ας μας πουν κι οι υπόλοιποι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όταν ολόκληρη η λέξη είναι γραμμένη με κεφαλαία, μπαίνουν απαραιτήτως διαλυτικά. Π.χ.

ΜΑΪΟΣ
ΠΛΑΪ
ΝΕΡΑΪΔΑ
ΑΫΛΟΣ
ΔΡΥΪΝΟΣ
ΚΟΡΟΪΔΟ
ΤΕΪΟΝ
κ.λπ.


KaterinaV

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 137
    • Gender:Female
Ναι, σ' αυτή την περίπτωση αναφερόμουν. Αλλά δεν ήξερα αν υπάρχει σχετικός κανόνας. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Strawberries cherries and an angel´s kiss in spring, my summer wine is really made from all these things...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο, αν πας να κάνεις αυτό το πράγμα στο διορθωτήρι του Word, σου τα κοκκινίζει όλα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν έχουν ενσωματώσει τον κανόνα στην «έξυπνη» (;) μηχανή τους (όπως και αρκετούς άλλους).


Calliope

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 145
    • Gender:Female
Συγγνώμη για τη νεκρανάσταση, αλλά προφανώς αυτό το θέμα παιδεύει πολύ κόσμο. Να ρωτήσω λοιπόν, πέρα από την αίσθηση του λογικού και σωστού, υπάρχει κανόνας που επιβάλλει τα διαλυτικά σε λέξεις όπως αυτές που αναφέρει ο nickel (που δηλαδή δεν παίρνουν διαλυτικά όταν γράφονται με πεζά); Εγώ γενικώς βάζω, αλλά μου ζητάν συγκεκριμένα τον κανόνα...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Βάζεις διαλυτικά στο ι και το υ για να δείξεις ότι προφέρονται χωριστά από το προηγούμενο φωνήεν (α, ε, ο, υ).
πλαϊνός, παΐδι (αλλά: παιδί)

Δεν βάζεις διαλυτικά όταν το προηγούμενο φωνήεν παίρνει τόνο.
πλάι
Βάζεις στα κεφαλαία γιατί δεν υπάρχει τόνος.
ΠΛΑΪ

Δεν βάζεις διαλυτικά (ούτε στα μικρά ούτε στα κεφαλαία) όταν δεν υπάρχει δίψηφο φωνήεν:
πρωί, ΠΡΩΙ

Πού κολλάς σ' αυτά;


Calliope

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 145
    • Gender:Female
Δεν βάζεις διαλυτικά όταν το προηγούμενο φωνήεν παίρνει τόνο.
πλάι
Βάζεις στα κεφαλαία γιατί δεν υπάρχει τόνος.
ΠΛΑΪ

[...]
Πού κολλάς σ' αυτά;

Σε αυτό. Βασικά ρωτάν αν είναι διαισθητική/με βάση τη λογική απόφαση, ή υπάρχει σχετικός γραμματικός κανόνας.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν μπαίνει θέμα διαίσθησης. Από τη στιγμή που ξέρεις πώς προφέρεται η λέξη και θέλει να προφέρεις το Ι ή το Υ χωριστά από το Α, Ε, Ο ή Υ που προηγείται, θα του βάλεις διαλυτικά. Δεν θες να το προφέρεις [πλε], έτσι; Ο τόνος δεν έχει πια καμιά σημασία, δεν υπάρχει για να βοηθήσει.

(Στα χρόνια τα παλιά, έμπαιναν τα διαλυτικά σε όλες τις περιπτώσεις, δηλ. γράφαμε πλάϊ και πρωΐα. Ύστερα επικράτησε η λογική.)


Calliope

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 145
    • Gender:Female
Σωστό... μερσί σας πολύ. :-)
« Last Edit: 06 Mar, 2020, 13:06:07 by spiros »
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Επίσης, λογικά πρέπει να μπαίνουν διαλυτικά στις λέξεις:

ΠΡΟΪΟΝ
ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ


 

Search Tools