κτίριο ή κτήριο; → και τα δύο (ετυμολογικά ορθό: κτήριο)

freewind · 96 · 120917

Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Κατά την ταπεινότατη γνώμη μου, η Graecia δεν πρόκειται να οδηγηθεί σε finis. Αφού δεν οδηγήθηκε τα καταραμένα 400 χρόνια, δεν θα οδηγηθεί ποτέ. Αλλά σε μετάλλαξη, ίσως... Είτε προς το καλύτερο (πράγμα που πιστεύω και ελπίζω), είτε προς το χειρότερο. Να σου πω μια σκέψη μου, αγαπητέ συνομιλητή; Αισθάνομαι (δεν ξέρω αν έχω δίκιο) ότι, σε βάθος χρόνου, η Ελλάδα θα υιοθετήσει τελικά όλες τις θετικές, ανθρωπιστικές, αρχαιοελληνικές και ταυτόχρονα χριστιανικές αξίες που σιγά-σιγά χάνει ή απεμπολεί η ίδια η Δύση, για να μείνει τελικά ως η μοναδική αληθινά 'διαφωτισμένη', ελληνική και ταυτόχρονα χριστιανική κοινωνία (ξέρω, κανονικά αυτά τα τρία τίθενται συχνά σε αντιδιαστολή και αντιπαράθεση, αλλά εδώ νιώθω ότι τελικά θα επιτευχθεί η ποθητή -από μένα, τουλάχιστον- σύνθεση). Στηρίζω αυτή την αίσθηση στο ότι μια μερίδα Ελλήνων που καταλαβαίνουν τι τους γίνεται θα πάρουν κάποια στιγμή τα ηνία.

Αυτά, βέβαια, είναι απλώς εικασίες ενός απαισιόδοξου που πασχίζει να σκεφτεί αισιόδοξα.
In dubio pro reo


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Quote
Στηρίζω αυτή την αίσθηση στο ότι μια μερίδα Ελλήνων που καταλαβαίνουν τι τους γίνεται θα πάρουν κάποια στιγμή τα ηνία.


Φτάνει να μην έχει ψοφήσει το άλογο!



Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Α, ναι Θωμά! Συμφωνώ μαζί σου! Δεν θα το αφήσουμε -ελπίζω- να ψοφήσει...
In dubio pro reo


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Α, ναι Θωμά! Συμφωνώ μαζί σου! Δεν θα το αφήσουμε -ελπίζω- να ψοφήσει...
Μάλλον στη θέση του "άλογου" έπρεπε να βάλλω "υποζύγιο", με την έννοια του λαού που υποβαστάζει τα άχθη (που και ο ίδιος ανέχτηκε ή συνέβαλε στη δημιουργία τους).



Dubitans

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 8
Αυτό πρέπει να είναι ελπίδα και πόθος κάθε Έλληνα. Απ' το στόμα σας και στου Θεού τ' αφτί (ή μήπως "αυτί";)!


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Αυτό πρέπει να είναι ελπίδα και πόθος κάθε Έλληνα. Απ' το στόμα σας και στου Θεού τ' αφτί (ή μήπως "αυτί";)!
Προς το παρόν οι "φίλοι" μας μας τραβάν τα ωτία (κατά το ποντιακόν) μέχρι ξεριζώματος!


 

Search Tools