Roy Anderson - Εσείς, οι ζωντανοί

Αλ. · 18 · 6077

Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Θα συνεχίζω να βρομίζω το φόρουμ, μιας και έρχεται Σαββατοκύριακο και οι δουλειές μπορούν να περιμένουν, όπως και τα μεταφραστικά νήματα.
Προσοχή μπορεί να αποδειχθεί μέγιστο spoiler!!!
Μιας και αναφέρθηκε η ταινία σε άλλο νήμα από άλλα μέλη, λίγα λόγια από τον ίδιο το σκηνοθέτη.
Πριν καταθέσω το σχόλιο του σκηνοθέτη, μια σύνοψη που διάβασα σε φυλλάδια της ταινίας.
Το "Εσείς, οι ζωντανοί" (You the living) είναι μια ταινία για τον Άνθρωπο, για το πόσο ενθουσιώδης και μίζερος μπορεί να είναι, για τη χαρά και
τη θλίψη του, για τη σιγουριά και την αγωνία του. Μια ύπαρξη με την οποία θέλουμε να γελάμε ταυτόχρονα και να κλαίμε. Η ταινία είναι απλά τραγική
κωμωδία ή μια κωμική τραγωδία για εμάς.

Σε μια παλιά Ισλανδική ποιητική συλλογή με τον τίτλο "The poetic Edda" υπάρχει μια χαρακτηριστική παροιμία που λέει "ο Άνθρωπος είναι Ανθρώπου τέρψη".
Μου αρέσει αυτή η ιδέα, ότι δηλαδή ο άνθρωπος δεν είναι μόνος πάνω στη γη, αλλά ότι εξαρτάται από άλλους. Ωστόσο, εάν ο άνθρωπος αποτελεί τη χαρά για τους άλλους, αποτελεί επίσης και την πηγή των προβλημάτων και του πόνου τους -κάτι που ισχύει τόσο για τις σημαντικές στιγμές της Ιστορίας όσο και για τις μικρές, ασήμαντες στιγμές της καθημερινότητας. Ο άνθρωπος σαγηνεύει τον άνθρωπο. Αυτήν την ερμηνεία έδωσα εγώ σε αυτό το μεστό κομμάτι της σοφίας χιλιάδων χρόνων και το χρησιμοποίησα ως τέχνασμα για την ταινία.

ΓΗ ταινία μου αποτελείται από μία σειρά "ταμπλό", που απεικονίζουν την ανθρώπινη κατάσταση. Οι χαρακτήρες εκπροσωπούν την πολύπλευρη πραγματικότητα της ανθρώπινης ύπαρξης. Αντιμετωπίζουν μικρά και μεγάλα προβλήματα, που κυμαίνονται απο καθημερινά ζητήματα επιβίωσης μέχρι σημαίνοντα φιλοσοφικά ερωτήματα. Ελπίζω ότι το Εσείς, οι ζωντανοί θα δημιουργήσει στους θεατες την αίσθηση ότι βλέπουν στιγμιότυπα της δικής τους ζωής. Η μελέτη μου πάνω στη γοητεία του Ανθρώπου από τον Άνθρωπο ρίχνει φως στο φιλοσοφικό υπόστρωμα της ταινίας. Ο Σύγχρονος Κινηματογράφος συχνά αγνοεί τέτοιες αξίες και προτιμά την απλή αφήγηση μιας ιστορίας συνυφασμένης με μία συμβατική δραματουργία.
Σκοπός δεν είναι να καταδικάσουμε αυτό το είδος κινηματογράφου, αλλά αντίθετα να αναπτύξουμε μία κινηματογραφική γλώσσα λιγότερο προβλέψιμη.
Η ταινία "σπάει" την κλασική δομή αφήγησης προκειμένου να πει μια ιστορία μέσα από ένα μωσαϊκό ανθρώπινων πεπρωμένων.

Τα "ταμπλό" δείχνουν τις παρεξηγήσεις και τα λάθη των ανθρώπων, οι οποίοι συναντιούνται χωρίς όμως στην πραγματικότητα να επικοινωνούν, αφού κυνηγώντας επίμονα αυτό που τους φαίνεται σημαντικό, πιέζονται από το χρόνο που τρέχει.
Η ταινία αναφέρεται στις ζωές των ανθρώπων, την εργασία τους, τον τρόπο που συμπεριφέρονται στην κοινωνία, τις σκέψεις, τους φόβους, τα όνειρα, τον πόνο, τη χαρά και την ανικανοποίητη "δίψα" για γνώση και αγάπη. Όλα αυτά, οι αιτίες, τα κίνητρα αλλά και ο τρόπος που εκδηλώνονται, έχουν τόσες πολλές παραλλαγές όσες και οι άνθρωποι πάνω στη γη. Για το λόγο αυτό, ο άνθρωπος είναι του ανθρώπου τέρψη...


Μετά από όλα αυτά το μόνο που μένει είναι να δούμε αυτήν την αντισυμβατική κινηματογράφιση του Roy Anderson για να κρίνουμε πόσο αντισυμβατική είναι...

Η ταινία προβάλλεται στο Ολύμπιον Θεσσαλονίκης και είναι σίγουρα στις υποψήφιες για στενή παρακολούθηση.
« Last Edit: 20 Oct, 2007, 03:40:44 by wings »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Θα συνεχίζω να βρομίζω το φόρουμ, μιας και έρχεται Σαββατοκύριακο και οι δουλειές μπορούν να περιμένουν, όπως και τα μεταφραστικά νήματα.

Σαν δεν ντρέπεσαι, βρομιάρη!
« Last Edit: 20 Oct, 2007, 03:40:58 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Είχα σκεφτεί να βρωμίσω και το "βρομίζω" αλλά είπα να μην τραβήξω στα άκρα το σκοινί, γιατί αν εκλεγεί ο Γιωργάκης αρχηγός, επίκεινται διαγραφές, κοινώς ban...
« Last Edit: 20 Oct, 2007, 03:41:12 by wings »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τώρα με προκαλείς ν' ανοίξω νήμα με τίτλο «Βρομίζω ή βρωμίζω;», αλλά δεν θα σου κάνω τη χάρη γιατί θέλω να απεξαρτηθώ όσο γίνεται από τα μεταφραστικά για λίγες ώρες αφού δούλεψα σαν σκλάβος από το μεσημέρι ως τώρα.
« Last Edit: 20 Oct, 2007, 03:41:28 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Σκέφτομαι πόσο αστείο θα φαίνεται αν το βρωμίζω-→>>βρομίζω γίνει ξανά "βρωμίζω" μετά από 50 χρόνια...
« Last Edit: 20 Oct, 2007, 03:41:42 by wings »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, και τι σε πειράζει;
« Last Edit: 20 Oct, 2007, 03:41:58 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Πάνω που συνηθίζω το ένα, πρέπει να συνηθίσω το άλλο.
Αυτή τη δουλεια θα κάνουμε;
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αααααααααααα, τώρα κατάλαβα γιατί μια το γράφεις με όμικρον και μια με ωμέγα. Για να είσαι μέσα ό,τι κι αν γίνει, πονηρέ... Αλλά, έτσι κάνετε εσείς, οι ζωντανοί (ενίοτε και τα ζωντανά (όντα))!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Δεν τη χάνω με τίποτα!
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Εμείς θα φτιάξουμε ταινία με τίτλο..."Εμείς, τα ζωντόβολα", γιατί είμαστε και φαινόμαστε.
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και γιατί όχι; Είμαστε και φαινόμαστε και κανένα δεν ντρεπόμαστε (έφτιαξα και ρίμα). :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Διαβάζοντας τις απόψεις του Roy Anderson μου κίνησε ακόμα περισσότερο την περιέργεια να τη δω.
Αλλά οι μέρες δεν είναι πολλές, οπότε ή αύριο ή το αργότερο μέχρι την Τρίτη κληρώνει για Roy Anderson.
Ελπίζω να με τιμήσει με την ταινία του όσο θα τον τιμήσω εγώ με την παρουσία μου.
« Last Edit: 20 Oct, 2007, 19:25:58 by Member f0rm3r|y kn0wn as w4tt4n4b3 »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Η ταινία είναι για λίγους και κακούς...
Ιδιότυπο χιούμορ made in Sweden.
Αγγίζει με ένα δικό της τρόπο τα όρια της παρωδίας και φαρσοκωμωδίας.
Μου άρεσε το χιούμορ της αλλά δε με ξετρέλανε.
Όντως πρωτότυπη σε πολλά.
Αν δεν αναζητάτε το διαφορετικό, μην μπείτε στην αίθουσα.
Τα υπόλοιπα επί της οθόνης.
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Η ταινία είναι για λίγους και κακούς...
Ιδιότυπο χιούμορ made in Sweden.
Αγγίζει με ένα δικό της τρόπο τα όρια της παρωδίας και φαρσοκωμωδίας.
Μου άρεσε το χιούμορ της αλλά δε με ξετρέλανε.
Όντως πρωτότυπη σε πολλά.
Αν δεν αναζητάτε το διαφορετικό, μην μπείτε στην αίθουσα.
Τα υπόλοιπα επί της οθόνης.

Αν πέσει πάντως καμιά φορά στα χέρια σου η προηγούμενη ταινία του Andersson, τα Τραγούδια από το δεύτερο όροφο (δεν έχει κυκλοφορήσει σε DVD αλλά μόνο σε VHS!), δώστης μια ευκαιρία... Εκείνη στέκεται λιγότερο στο χιούμορ και περισσότερο στον προβληματισμό.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
To ιδιότυπο χιούμορ δε με ενοχλεί.
Μέσα από το χιούμορ και μεταξύ αστείου και σοβαρού λέγονται τα πιο σοβαρά πράγματα.
Ωστόσο πιστεύω ότι κάπου επαναλάμβανε τον εαυτό του.
Γύριζε δηλαδή γύρω από τον εαυτό του.
Δε θέλω να εξηγήσω παραπάνω για να μην αποδειχθώ spoiler για την ταινία.
Μπορεί να την κατεβάσω αν και προτιμώ να τις βλέπω στον κινηματογράφο.
Δεν είμαι πολύ το home cinema αλλά του cinema home...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


 

Search Tools