Μισθωτήριο συμβόλαιο επαγγελματικής στέγης θεωρημένο από την Εφορία

J.C · 8 · 11936

J.C

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Διάβασα ο,τι για την εγγραφή στο ΤΕΒΕ χρειάζετε Μισθωτήριο συμβόλαιο επαγγελματικής στέγης θεωρημένο από την Εφορία.

Το σπίτι που μένω δεν είναι δικό μου και ο παραχωρητής δεν θέλει να μου δώσει υπεύθυνη δήλωση με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής του από την Αστυνομία.
 
Δεν μπορώ να ανοίξω δικό μου γραφείο.

Σας παρακαλώ πείτε μου τι άλλο μπορώ να κάνω.

(Sorry if there are spelling errors since I do not write very often in Greek.)




spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Να του εξηγήσεις ότι δεν πρόκειται για 12ετές συμβόλαιο επαγγελματικής στέγης και ότι δεν επηρεάζονται τα δικαιώματα και εισοδήματά του από αυτήν την ενέργεια, αντίθετα, εσύ θα μπορείς να κερδίζεις τα χρήματα για να του πληρώνεις το νοίκι.



J.C

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Σπύρο, της το εξήγησα δύο φορές αλλά δεν ακούει τίποτε. Σκέφτηκα να δηλώσω στο ΤΕΒΕ ότι είμαι διερμηνέας και δεν έχω επαγγελματικής στέγη, άλλα δεν ξέρω της συνέπιες.

(BTW.Thanks a lot for trying to help me.
Best regards,
Juliana)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μπορείς να κάνεις το εξής. Να βρεις ένα φίλο (ή ένα λογιστή που θέλει να βοηθήσει) και να σου εκχωρήσει ένα δωμάτιο του σπιτιού του ως επαγγελματικό χώρο. Μπορεί να υπάρξει και κάποιος έλεγχος της εφορίας του χώρου αλλά ένας καλός λογιστής μπορεί να σε κατευθύνει.

Τώρα, δεν ξέρω εάν δικαιολογείται νομικά να μη σου δίνει το σχετικό πιστοποιητικό ο ιδιοκτήτης, αλλά και πάλι, δεν μπορείς να τον εκβιάσεις διότι θα χαλάσουν οι σχέσεις σας.

Τώρα, για έναρξη επαγγέλματος ως διερμηνέας, δεν γνωρίζω εάν απαιτείται επαγγελματικός χώρος. Το ΤΕΒΕ, λογιστής, κτλ. θα σε κατευθύνουν.




mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Έτσι είναι όπως τα λέει ο Σπύρος... Κι εγώ σε νοικιασμένο σπίτι μένω και δουλεύω, αλλά ο ιδιοκτήτης ρώτησε εξαρχής το δικηγόρο του και κατάλαβε ότι με το να δηλώνω ως έδρα την κατοικία μου, δεν τη δεσμεύω με το καθεστώς της επαγγελματικής στέγης. Ίσως αυτό χρειάζεται η στριμένη, κάποιον να της εξηγήσει υπεύθυνα το νομικό μέρος.
« Last Edit: 04 Jul, 2008, 15:21:38 by mariapar »
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


J.C

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
Σωστά Maria. Αλλά ποιος; Πάντως μου είπε ότι είχε ρωτήσει τον δικηγόρο της και αυτός την είχε συμβουλέψει να μην το κάνει.
« Last Edit: 07 Jul, 2008, 11:15:17 by wings »


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Hi all,
Just a quick note: even if you do register as an interpreter with TEVE, you still need to designate a place as your professional seat.


 

Search Tools