Εξασφάλιση πληρωμής από νέο πελάτη του εξωτερικού

soragia

• Semi-Newbie
  • *
Παιδιά καλησπέρα,

Βρήκα μία αγγελία για μετάφραση από ένα φόρουμ του εξωτερικού και έδωσα μία προσφορά την οποία ο ιδιώτης και δέχτηκε. Το πρόβλημά μου είναι και η απορία μου, πώς θα εξασφαλίσω ότι θα πάρω τα χρήματά μου για τη δουλειά. Θέλει το έργο να είναι έτοιμο τη Δευτέρα αρκετά πρωί και έτσι δεν μπορώ να του πω να μου βάλει κάποιο ποσό ή ακόμα και όλο το ποσό στην τράπεζα για να είμαι καλυμμένη. Του έχω στείλει ήδη μέρος της δουλειάς μου για να δει αν του κάνει (1 σελίδα από τις 7 του αρχικού) και μου είπε να συνεχίσω. Επίσης μου είπε για πληρωμή μέσω paypal/ moneybookers ή wire transfer. Δυστυχώς αυτό το αντιμετωπίζω πρώτη φορά γιατί συνήθως αναλάμβανα μεταφράσεις (ήμουν τυχερή!) μέσα στη βδομάδα και δεν είχα θέμα.

Μπορείτε να με μου δώσετε καμία συμβουλή; 

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Το πρώτο πράγμα που κάνεις (πριν πάρεις τη δουλειά) είναι να ελέγξεις την αξιοπιστία του σε σχετικές ενότητες αξιολόγησης μεταφραστικών γραφείων. Π.χ. το Blue Board proz το Hall of Fame and Shame του translatorscafe και άλλα.

Επίσης, να ζητήσεις εντολή αγοράς για την εργασία (Purchase Order [PO]). Οι περισσότεροι πληρώνουν συνήθως σε ένα μήνα.

Αν δεν ξέρεις τι είναι το Paypal / Moneybookers κάνε αναζήτηση στο φόρουμ. Wire transfer είναι πληρωμή στον τραπεζικό λογαριασμό σου, καλό είναι να γνωρίζεις το ΙΒΑΝ σου.

Εν κατακλείδι, χαλάρωσε, οι περισσότεροι (σχεδόν όλοι) πληρώνουν.

soragia

• Semi-Newbie
  • *
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μάλλον ανησύχησα τσάμπα.

Search Tools