OtenetADSL ή OteConn-X;

jglenis · 13 · 9209

jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εντυπώσεις για το κατ’ευφημισμόν γρήγορο Internet στην Ελλάδα. Προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει OtenetADSL και OteConn-X συνδέσεις διαπίστωσα την πρώτη να υπερτερεί, ιδιαίτερα σε θέματα επίλυσης προβλημάτων. Ο μέσος όρος αναμονής στην Otenet ήταν λίγα δεύτερα• στον ΟΤΕ (134, 1242) συνήθως ξεπερνούσε το δεκάλεπτο. Επίσης, με την OteConn-X συχνά (ή μάλον σπάνια αλλά τόσο ώστε να γίνεται αισθητό) η σύνδεση μου τερματίζεται και χρειάζεται επανεκίνηση του υπολογιστή.
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Καλησπέρα,

εγώ έχω Conn-X εδώ και περίπου ένα χρόνο. Δε μου παρουσιάστηκε ποτέ μέχρι σήμερα πρόβλημα που να απαιτεί επανεκκίνηση και η εξυπηρέτηση στο 1242 ήταν πολύ καλή ως προς την ανταπόκριση των υπαλλήλων στις ερωτήσεις μου, αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερη αν σήκωναν το τηλέφωνο πριν περάσει το δεκάλεπτο (αν και έχω περιμένει πολύ περισσότερο σε ώρες αιχμής).

Όσο για την ταχύτητα, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, όμως δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην εταιρεία ή στη γενικότερη κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα στον τομέα του DSL και των παρεχόμενων υπηρεσιών. Για να δώσω ένα παράδειγμα, φίλη μου που ζει μόνιμα στην Ιταλία πληρώνει 20 ευρώ το μήνα για ταχύτητα 4Mb/sec (όποιος έπαθε κατάθλιψη να την ξεπεράσει πάραυτα!)

Πάντως, τώρα που λήγει η σύνδεσή μου, σκέφτομαι να κάνω μια γενικότερη έρευνα αγοράς γιατί δε θέλω να ξαναχρησιμοποιήσω Conn-X, κυρίως λόγω του ότι αν έχω πρόβλημα πρέπει να έχω κι ένα μισάωρο στη διάθεσή μου μέχρι να απαντήσει κάποιος.



jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Αν θυμάμαι καλά στην Αγγλία η σύνδεση κόστιζε περίπου όσο και στην Ελλάδα, δεν χρειαζόταν σταθερή γραμμή, η εγκατάσταση είχε τελειώσει σε δύο περίπου ημέρες και η ταχύτητα ήταν περί τα 100Mb/sec. Κατά τα άλλα, όταν πήγα να κάνω τη σύνδεση εδώ μου είπαν με υπερηφάνια ότι η ταχύτητα πλέον είναι "υψηλή": 0.5Mb/sec. Πραγματικά, ιλλιγγιώδης...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Άπειρες γνώμες και ατελείωτες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο www.adslgr.com.
Ώρες να 'χεις να διαβάζεις! Και να φιλτράρεις αυτά που γράφουν βέβαια.

Προσθήτση (*): βλέπω ότι αυτή τη στιγμή δεν παίζει το σάιτ. Υπομονή...

(*) = κρητικιά 'προσθήκη'
« Last Edit: 07 Dec, 2006, 13:55:06 by yiannismark »



jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Πραγματικά, υπάρχουν αρκετές, εως δυσβάσταχτα πολλές, όπως άλλωστε ειπώθηκε, πληφορίες σε αυτό το site. Ευχαριστώ για την πληροφορία. Και με την ευκαιρία να πω ευχαριστώ για τον μετατροπέα Greeklish σε Ελληνικά που πρόσφατα ασπάστηκα. Είναι όντως ενοχλητικό κάθε φορά που ξεχνιέται κανείς να ξαναγράφει. A propos, να αναφέρω μια άλλη ανακάλυψη που έκανα πρόσφατα, για όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν και αφορά τα κεφαλαία. Όταν λοιπόν κατά λάθος πατηθεί το κατά τα άλλα συμπαθέστατο αυτό κουμπάκι αριστερά του Α και τα γράμματα εμφανίζονται κεφαλαία και ήδη έχουν μαζευτεί ένα σωρό πριν ο γράφων αντιληφθεί τι γίνεται, μπορούν να μετατραπούν ξανά σε μικρά πατώντας shift+F3. Το οποίο έχει και άλλες προφανώς εφαρμογές, απλώς εμένα αυτή με γλίτωσε από κάμποσες αρνητικές επικλήσεις σε Θεούς και Δαίμονες...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Όταν λοιπόν κατά λάθος πατηθεί το κατά τα άλλα συμπαθέστατο αυτό κουμπάκι αριστερά του Α και τα γράμματα εμφανίζονται κεφαλαία και ήδη έχουν μαζευτεί ένα σωρό πριν ο γράφων αντιληφθεί τι γίνεται

Για όλους τους συναδέλφους που παθαίνουν αυτό και διάφορα άλλα, μια φιλική υπόδειξη με μεγάλη συμπάθεια:
ΠΑΙΔΙΑ, ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΥΦΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!
Αντί να χαζεύετε τα δάχτυλά σας την ώρα που πληκτρολογείτε, θα κοιτάτε την οθόνη, κι έτσι αποκλείεται να γράφετε κατά λάθος κεφαλαία ή Greeklish, χωρίς να το αντιληφθείτε. Αφήστε που η ταχύτητά σας θα πενταπλασιαστεί. Στην Αμερική το τυφλό σύστημα διδάσκεται στα παιδιά του Δημοτικού!
Κατεβάστε από εδώ το προγραμματάκι εκμάθησης και θα με θυμηθείτε.


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Αγαπητή Αλεξάνδρα, δοκίμασα πρόσφατα το τυφλό σύστημα και πραγματικά με λίγη υπομονή στην αρχή είναι σίγουρο πως σύντομα θα αυξήσει κατά πολύ την ταχύτητα πληκτρολόγησης όποιου το δοκιμάσει.
Το μόνο που θα μπορούσα να αντιτάξω, όχι ως σοβαρό επιχείρημα αλλά μάλλον ως παράπονο ενός ρομαντικού, είναι ότι ο χρήστης τυφλού συστήματος θυμίζει αρκετά τον ήρωα των Μοντέρνων Καιρών. Όμως, στο κάτω κάτω της γραφής, σε μοντέρνους καιρούς ζούμε...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote
ο χρήστης τυφλού συστήματος θυμίζει αρκετά τον ήρωα των Μοντέρνων Καιρών

Εμένα, πάντως, πάντα μου θύμιζε τη Βουγιουκλάκη, νομίζω στη Μοντέρνα Σταχτοπούτα, όπου ο Παπαμιχαήλ υπαγόρευε επιστολές και αυτή έγραφε στη γραφομηχανή και έλεγε: ''Πιο γρήγορα, παρακαλώ, πιο γρήγορα...'' :-)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Εμένα, πάντως, πάντα μου θύμιζε τη Βουγιουκλάκη, νομίζω στη Μοντέρνα Σταχτοπούτα, ... :-)
Μοντέρνοι οι καιροί, μοντέρνα και η Σταχτοπούτα...
Πάντως εγω ειχα αρχικα Otenet Conn-X και δεν μπορώ να πω οτι η ταχύτητα της σύνδεσης ηταν πάντοτε σταθερη. Τα πράγματα είναι κάπως καλυτερα τώρα στη forthnet.
Παντως πολλα προβλήματα έχουν οσοι έχουν Otenet με φοιτητική συνδρομή μέσω του προγράμματος Διοδος...Εκει δεν υπάρχει πλέον συνδεση αλλα συχνή αποσύνδεση και η Διοδος έγινε αδιεξοδο...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Χρησιμοποιεί κανείς το security kit της OTEnet DSL; Είστε ευχαριστημένοι;


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Παντως πολλα προβλήματα έχουν οσοι έχουν Otenet με φοιτητική συνδρομή μέσω του προγράμματος Διοδος...Εκει δεν υπάρχει πλέον συνδεση αλλα συχνή αποσύνδεση και η Διοδος έγινε αδιεξοδο...

Ναι, αυτό είναι το μαρτύριό μου. Πολύ συχνά διακόπτεται η σύνδεση και για να επανέλθει 9,5 στις 10 φορές χρειάζεται επανεκκίνηση ο υπολογιστής. Τι να κάνουμε όμως που δεν ..."υπάρχει κι άλλη δίοδος"; ;)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Μήπως εκτός από την επανεκκίνηση βοηθάει και η αποσύνδεση και επανασύνδεση του καλωδίου από την θύρα usb του υπολογιστή; Στην περίπτωσή μου τουλάχιστον αυτό βοηθάει. Το ακόμη καλύτερο βεβαίως είναι να περιμένει κανείς καμιά δεκαριά χρόνια μέχρι ο ΟΤΕ να φτάσει τις επιδόσεις της Αμερικής του εικοστού αιώνα.
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Χρησιμοποιεί κανείς το security kit της OTEnet DSL; Είστε ευχαριστημένοι;

Εγώ εγκατέστησα τη δοκιμαστική έκδοση που μου δώσανε μαζί με το Conn-X και παραλίγο να κρασάρει ο Η/Υ μου. Βάρυνε πάρα πολύ το σύστημα, που όχι μόνο δούλευε με ρυθμούς χελώνας, αλλά σημειώθηκε και ανταρσία σε διάφορες λειτουργίες, του Word για παράδειγμα. Η ανταρσία κατεπνίχθει πάραυτα με απεγκατάσταση του προγράμματος και όλα επανήλθαν σε τάξη.


 

Search Tools