στρεμματική απόδοση → yield per stremma

F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εγώ είμαι...δεξιόχειρ στη γραφή αλλά αμφίχειρ (μη σου πω και.... αμφόπους!!!!!) στα υπόλοιπα. Οι αριστερόχειρες είναι οι αγαπημένοι μου μαθητές πάντως. Μία σωστή πρόκληση να παρακολουθήσεις τους συνειρμούς τους (και την ταχύτητα σκέψης τους επίσης μετά από ένα οριακό σημείο). Το έχεις προσέξει στους δικούς σου μαθητές;
Ειλικρινά,πάντως, συμπάσχω μαζί σας. Μα να μην υπάρχουν ψαλίδια για τα δύο χέρια;;;; Να μην πω για όλα τα υπόλοιπα τώρα....Outrageous!!!!

PS: Νωρίς για ύπνο σήμερα, εντάξει ;-)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Μπα, δεν έχω πρόβλημα με τα αντικείμενα (καλά, οι Αμερικάνοι το έχουν παρακάνει φτιάχνοντας left-handed versions για τα πάντα, μη τρελαθούμε...). Εκεί που έχω πρόβλημα και που διακηρύττω ότι ο αριστορόχειρας δικαιούται ΔΥΟ θέσεις και όχι μια είναι στα θρανία που έχουν εκείνο το μικρό τραπεζάκι ή σε αμφιθέατρο με πτυσσόμενο τέτοιο τραπεζάκι (ποτέ δεν έχω δει τέτοιο τραπεζάκι από αριστερά! μα ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει σκεφτεί ότι είναι φύσιν αδύνατο να βολευτεί σε ένα;;; έτσι όμως είμαι και πιο άνετη τελικά: στη μια θέση κάθομαι, και στην άλλη απλώνω τα συμπράγκαλά μου στο κάθισμα και γράφω στο τραπεζάκι!:-)))))
Ένας καθηγητής μαθηματικών στο Λύκειο με σήκωνε στον πίνακα για γεωμετρία και πάντα έλεγε: κοιτάξτε τι ωραία που τα κάνει τα σχήματα! Και είναι και ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΡΗ!
(Το πιστεύεις ότι ακόμα και σήμερα-2006!!!-υπάρχουν γονείς και δάσκαλοι/καθηγητές που πιέζουν τα παιδιά να γράψουν με το δεξί;;; Εγώ όταν συναντώ αριστερόχειρα μαθητή πάω και του ψιθυρίζω στο αυτί-"κι εγώ αριστερόχερη είμαι όπως βλέπεις, είμαστε εξυπνότεροι...αλλά σουτ!!! μην το πεις αυτό πουθενά, άσ'τους να αναρωτιούνται!)
Άντε καλή μας δουλειά...πάντως το ποντίκι το δουλεύω με το δεξί!



 

Search Tools