Τοπωνύμια της Μικράς Ασίας

wings · 166 · 111496

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Με την κακία σου θα μείνεις.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Καλά, τότε. Θα σε πάω ταξίδι στα Βουρλά !
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Να δείτε και το σπίτι του Σεφεριάδη. Ο παπόύς μου γεννήθηκε στην (στο) Οινόη του Πόντου. Τι γνωρίζετε για αυτή την πόλη;
« Last Edit: 30 Jan, 2011, 23:10:06 by wings »


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
mavrodon, ευχαριστώ. Συγγνώμην για την πρόκληση παρανόησης αλλά αστειεύτηκα με την Βίκυ ώς προς το ταξίδι.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Μακάρι να επισκεφτώ τα πάτρια εδάφη της γυναίκας μου. Προς το παρόν επισκεύτηκα κάτι παράριζα στην Ικαρία και Λέσβο.


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Πέρα απο το χαριτολόγημα που ανέφερα θέλω και εγώ να πάω κάποτε στα Βουρλά.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


lambrosbouk

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Male
Καλησπέρα.
Επανέρχομαι στο θέμα, μετά από πολλά χρόνια, με αφορμή μια εργασία που θέλω ξεκινήσω.
Θα ήταν εύκολο να στείλετε ξανά το υλικό σας, διότι τα links που είδα στην ανάρτησή σας δε λειτουργούν;;;
Ευχαριστώ πολύ.

Ίσως αυτό σας λύσει μερικά μυστήρια...

http://rs103.rapidshare.com/files/24367323/Toponimia_Tourkias_2.zip

Μέσα εκεί θα βρείτε Τοπωνύμια και σε πολλά υπάρχουν παραπομπές ή η ιστορία τους. Η δουλειά αυτή όπως καταλαβαίνεται δεν έγινε σε λίγες ώρες. Τα placemarks είναι απο την λίστα που βρίσκεται εδώ:
http://www.defencenet.gr/forum/index.php?topic=427.0

Επειδή κάποια στιγμή χάθηκα σε όλα αυτά, και δεν ήξερα ποια ήταν σε placemarks και ποια στο .doc όταν τελείωσα έκανα το πιο έυκολο. Έλεγξα και πέρασα στο G.E. την συντριπτική πλειοψηφία 95%+ του καταλόγου. Είμαι βέβαιος ότι τα Placemarks είναι περισσότερα αλλά δεν ήταν καθόλου ευκολο να βρω ποια είναι...

Ευχαρίστως να το μοιραστώ μαζί σας μιας και μία πηγή μου είσασταν και εσείς. Τα υπόλοιπα είναι ταξιδιωτικοί οδηγοί, οδοιπορικά και αφιερώματα, και αρχαολογικά sites της Τουρκίας και ενα δύο Ελληνικά. Η δυσκολία που συνάντησα ήταν ότι υπάρχουν πολλές πόλεις και χωριά στην Τουρκία με την ίδια ονομασία. Πρόσθετη δυσκολία οι πολλές Ελληνικές ονομασίες που έχουν αλλάξει στην πορεία του χρόνου.

Επισημάνσεις, διορθώσεις και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες.

Ίσως ακολουθήσει και v.3 αλλά αυτήν την περίοδο ασχολούμε με κάτι άλλο...

Υ.Γ. Στο G.E. δεν το έχω ανεβάσει γιατί θα πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές όπως π.χ. να σβηστούν τα Ελληνικά κείμενα και να μείνουν μόνο οι ιστοσελίδες. Ίδωμεν...




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν ο χρήστης Γεράκι διαθέτει ακόμη τα στοιχεία αυτά, ας περιμένουμε να δούμε τι θα μας απαντήσει.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lambrosbouk

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Male
Γενικά θα ήθελα να συγκεντρώσω υλικό, κατ' αρχάς για τα ελληνικά τοπωνύμια της Μ. Ασίας. Όλες οι αναρτήσεις σας ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες και σας ευχαριστώ πολύ. Θα με ενδιέφεραν και τυχόν αποδεικτικά στοιχεία, που θα πιστοποιούν την αντιστοίχιση ελληνικών-τούρκικων ονομασιών. Δεν είμαι μεταφραστής, ούτε γλωσσολόγος, ούτε ιστορικός, βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες τις τοποθετήσεις σας.
Σας ευχαριστώ θερμά.

@wings, σας έχω στείλει και σχετικό email μέσα από τη φόρμα του translatum.
« Last Edit: 06 Apr, 2021, 14:30:41 by lambrosbouk »



lambrosbouk

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Male
Ευχαριστώ πάρα πολύ @spiros.
Η συγκεκριμένη ανάρτηση υπήρχε στην αρχή, όμως δεν την πρόσεξα... Συγνώμη.
Για τις ανάγκες της ακαδημαϊκής έρευνας, έχει πολύ μεγάλη σημασία η απόδειξη της αντιστοίχισης μεταξύ Ελληνικών-Τούρκικων τοπωνυμίων. Αν υπάρχει κάποια δυνατότητα σε αυτό το σημείο, είναι ευπρόσδεκτη.
« Last Edit: 06 Apr, 2021, 14:52:24 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854559
    • Gender:Male
  • point d’amour

lambrosbouk

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Male
Δεν την πρόσεξες γιατί μόλις τώρα την έβαλα στην αρχή :)

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι μεγάλωσα πολύ και δε βλέπω καλά :D:D:D


Geraki_gr

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Male
Καλημέρα, έχω προσπαθήσει να προσθέσω μια συγκεντρωτική λίστα αλλά μου έβγαζε μήνυμα ότι είναι spam. Προσπάθησα μερικές φορές αλλά δεν βλέπω να έχει δημοσιευθεί.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854559
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σε τι μορφή το βάζεις; Δοκίμασε πχ από δίστηλο Excel μετατροπή σε BBC code TheEnemy | Table Converter, διαφορετικά, απαντάς στο e-mail ειδοποιήσεων με το αρχείο και το βάζω εγώ στην παραπάνω δημοσίευση :)
« Last Edit: 31 Jan, 2023, 09:42:55 by spiros »


 

Search Tools