Quickbeam, Shadowfax → Αστραπής, Ίσκιος

Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Ρε παιδιά επειδή το μυαλό μου έχει κολλήσει σαν ομελέτα καμμένη σε τηγάνι, θυμάται κανείς πώς έχει μεταφραστεί το Quickbeam στα ελληνικά στον Άρχοντα των δαχτυλιδιών;;;

Επίσης Shadowfax ήταν το όνομα του αλόγου του Γκάνταλφ. Ίσκιος δεν λεγόταν;; Σκέτος Ίσκιος ή μαζί με κάτι άλλο;

Δεν το θεώρησα σκόπιμο για δύο ονόματα να ανοίξω καινούριο topic, ωστόσο αν το θεωρείτε απαραίτητο μοδεράτορες πείτε το και θα το κάνω πάραυτα!
« Last Edit: 08 Mar, 2007, 13:02:48 by spiros »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν πειράζει που είναι και τα δύο ονόματα εδώ. Ελπίζω να τα ξέρει κάποιος γιατί εγώ δηλώνω πλήρη μεσάνυχτα. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Για κοίτα και στις σελίδες με τους υπότιτλους, αν δεν βαριέσαι.
http://subtitles.images.o2.cz/71/Ml


skaratso

  • Newbie
  • *
    • Posts: 46
    • Gender:Male
Sorry to revive a three week old thread, but...

Θέλετε τα ονόματα απο την ταινία η άπο τα βιβλία;

Μ' αρέσει το Τόλκιν πολύ και έχω της ταινίες με υπότιτλους, και ο πατέρας μου έχει τα βιβλία σε Ελληνική μετάφραση. Μπορώ να κοιτάξω αν θέλετε. Θα πάω να δω τον πατέρα αυτό το Σαββάτο.



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ο Quickbeam και ο Bregaland Bregalad είναι το ίδιο; Αν ναι, ''Αστραπής'' λέει ο ''Κέδρος''. Ο Shadowfax είναι ''Ίσκιος'' στο ίδιο βιβλίο.
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 12:38:44 by F_idάνι »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ο Shadowfax στην ταινία είναι Ίσκιος. Ο Βregaland είναι ο Brego; Αν ναι, στην ταινία απλώς μεταγράφεται Μπρέγκο. Quickbeam στην ταινία δεν αντιλήφθηκα (θα τον έφαγε η μαρμάγκα μαζί με τον Tom Bombadil).
Nick Roussos


skaratso

  • Newbie
  • *
    • Posts: 46
    • Gender:Male
Ο Shadowfax στην ταινία είναι Ίσκιος. Ο Βregaland είναι ο Brego; Αν ναι, στην ταινία απλώς μεταγράφεται Μπρέγκο. Quickbeam στην ταινία δεν αντιλήφθηκα (θα τον έφαγε η μαρμάγκα μαζί με τον Tom Bombadil).

F_idάνι beat me to it, hehe.

Bregalad (no n there) δεν είναι Brego. Brego είναι ο άλογος. Bregalad είναι το ξωτικό όνομα του Quickbeam. Ο Quickbeam είναι ένα απο τους Ents (έντ), όπως Ο Treebeard (Δεντρογένη στη ταινία).

Ο Quickbeam είναι στην ταινία, αλλα δεν ονομάζεται.

Don't get me started on Tom Bombadil (or the lack thereof in the films). :)
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 08:04:19 by skaratso »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Don't get me started on Tom Bombadil (or the lack thereof in the films). :)

Αν έχεις την πλήρη έκδοση με τα 12 dvd, θα δεις μια πλήρη ανάλυση του γιατί δεν υπάρχει ο Bombadil. Τα λόγια του, όμως, μπήκανε, στη φάση που το δέντρο πάει να φάει τα χόμπιτ. (Όπως και η ίδια η φάση μπήκε εμβόλιμη στο επεισόδιο του Φάνγκορν).
Πράγματι, ο Quickbeam είναι ο Bregaland στα εντιανά και είναι το "νεαρό" εντ που φυλάει τα χόμπιτ όσο οι "μεγάλοι" λείπουν. Στην ταινία δεν υπάρχει καν, διότι απλώς βλέπουμε ένα συμβούλιο των εντ και στη συνέχεια την επίθεσή τους στο Άιζενγκαρντ. Στο βιβλίο δεν νομίζω καν ότι συμμετείχε στο συμβούλιο.
Nick Roussos


skaratso

  • Newbie
  • *
    • Posts: 46
    • Gender:Male
Αν έχεις την πλήρη έκδοση με τα 12 dvd, θα δεις μια πλήρη ανάλυση του γιατί δεν υπάρχει ο Bombadil. Τα λόγια του, όμως, μπήκανε, στη φάση που το δέντρο πάει να φάει τα χόμπιτ. (Όπως και η ίδια η φάση μπήκε εμβόλιμη στο επεισόδιο του Φάνγκορν).

Χεχε, αυτά τα ξέρω. Έχω την πλήρη έκδοση με τα 12 DVD, και σε region 1 (US) και σε region 2 (τα αγόρασα στην Ελλάδα επειδή ο πατέρας μου της άρεσε πολύ της ταινίες και όταν της είδαμε στο θέατρο στην Αμερική βαρέθηκα που με ρώτησε όλη την ώρα να τον εξηγήσω τα πράματα γιατί δεν μιλάει καλά Αγγλικά).

Quote
Πράγματι, ο Quickbeam είναι ο Bregaland στα εντιανά και είναι το "νεαρό" εντ που φυλάει τα χόμπιτ όσο οι "μεγάλοι" λείπουν. Στην ταινία δεν υπάρχει καν, διότι απλώς βλέπουμε ένα συμβούλιο των εντ και στη συνέχεια την επίθεσή τους στο Άιζενγκαρντ. Στο βιβλίο δεν νομίζω καν ότι συμμετείχε στο συμβούλιο.

Έχω 4 χρόνια να τα διαβάσω τα βιβλία. Αλλα τώρα διαβάζω την σειρά History of the Lord of the Rings του Christopher Tolkien. Αυτή τη σειρά περιγράφει πως τα έγραψε τα βιβλία ο Τόλκιν.


 

Search Tools