Problem importing Trados txt translation memory file (solution: the header was missing)

vmelas · 5 · 2258

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Παιδιά,

Έχω ένα κείμενο σε μορφή DOC που είναι η "επικολλημένη" μορφή από δίγλωσσο αρχείο TagEditor. Υπάρχει κάποιο κόλπο ώστε να περάσει από το cleanup του Trados; Δοκίμασα να το σώσω ως XML ή ακόμα και να το περάσω ως έχει για "καθαρισμό". Needless to say απέτυχα παταγωδώς. Το κείμενο είναι ό,τι απέμεινε από μια παλιά δουλειά και ο πελάτης το θέλει να το χρησιμοποιήσω ως αναφορά / παραπομπή αλλά το βρίσκω χρονοβόρο να κάνω αναζητήσεις όρων εάν υπάρχει τρόπος να βγάλω μία ΤΜ και να κάνω  concordance.

Καμιά ιδέα;
« Last Edit: 29 Feb, 2008, 00:05:35 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
1. Χρησιμοποιείς ένα εργαλείο τύπου Search & Replace για αναζήτηση στο αρχείο.



2. Επειδή δεν κατάλαβα πώς ακριβώς είναι το αρχείο σου, μπορείς να μου το στείλεις και να δω εγώ τι μπορώ να κάνω γι' αυτό.



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
1. Χρησιμοποιείς ένα εργαλείο τύπου Search & Replace για αναζήτηση στο αρχείο.



2. Επειδή δεν κατάλαβα πώς ακριβώς είναι το αρχείο σου, μπορείς να μου το στείλεις και να δω εγώ τι μπορώ να κάνω γι' αυτό.

Sent! :)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Διορθώθηκε.

Απ' ό,τι είδα δεν επρόκειτο για επικολλημένο αρχείο ttx αλλά για αρχείο μνήμης Trados σε txt.

Ο κώδικας του αρχείου ξεκινούσε από μια τελική ετικέτα </RTF Preamble>. Καθώς έλειπε η αρχική καθώς και ο προδιορισμός του είδους αρχείου το Trados δεν μπορούσε να το κάνει εισαγωγή (παλαιότερες εκδόσεις μπορούσαν ωστόσο σε ορισμένες παρόμοιες τέτοιες περιπτώσεις).

Όπως ήταν:


</RTF Preamble>
<TrU>
<CrD>29102007, 15:33:36
<CrU>MMC
<Seg L=EN-US>Technical Bulletin 17
<Seg L=EL>Τεχνικό{\lang1033\f2  }δελτίο{\lang1033\f2  17}
</TrU>


Όπως διορθώθηκε:


<TWBExportFile version="7.0" generator="TW4Win" build="7.0.0.615">
<RTF Preamble>
</RTF Preamble>

<TrU>
<CrD>29102007, 15:33:36
<CrU>MMC
<Seg L=EN-US>Technical Bulletin 17
<Seg L=EL>Τεχνικό{\lang1033\f2  }δελτίο{\lang1033\f2  17}
</TrU>



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Διορθώθηκε.

Απ' ό,τι είδα δεν επρόκειτο για επικολλημένο αρχείο ttx αλλά για αρχείο μνήμης Trados σε txt.

Ο κώδικας του αρχείου ξεκινούσε από μια τελική ετικέτα </RTF Preamble>. Καθώς έλειπε η αρχική καθώς και ο προδιορισμός του είδους αρχείου το Trados δεν μπορούσε να το κάνει εισαγωγή (παλαιότερες εκδόσεις μπορούσαν ωστόσο σε ορισμένες παρόμοιες τέτοιες περιπτώσεις).


Σε ευχαριστώ Σπύρο. Την επόμενη φορά θα κοιτάξω με περισσότερη προσοχή την αρχή του κειμένου :)



 

Search Tools