side-scroller

kingofnowhere

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 275
Side-scroller, or side-scrolling, refers to a game genre where the gameplay is viewed from a side angle and the characters move from left to right of the screen. Most side-scrollers have limited actions, allowing the character to do basic moves such as attack in a straight line movement, move forward or back (left to right), run, jump and climb. Gamers will usually advance in a side-scroller by completing levels.
...και ξανά βρήκε το νόημα, της υλακής του ο σκύλος


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Μιλάμε για τα παλιά βιντεοπαιχνίδια τύπου renegade, super wonderboy κλπ;



kingofnowhere

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 275
Ακριβώς :)
...και ξανά βρήκε το νόημα, της υλακής του ο σκύλος


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Τότε ίσως και να μην χρειάζεται να το μεταφράσεις καν, ειδικά αφού αμέσως μετά δίνεται και η επεξήγηση. Μιλάμε για την κλασική δισδιάστατη οθόνη όπου ο χαρακτήρας μετακινείται είναι προς τα αριστερά, είτε προς τα δεξιά. Tα παλιά τεύχη του Pixel (τι θυμήθηκα και τι πήγα να βρω τώρα...) που έχω αναφέρουν αυτά τα παιχνίδια απλά ως side scrolling, και σε κάποιες κριτικές παιχνιδιών (συγκεκριμένα των Dream Warrior και Project 5) αναφέρεται αντίστοιχα είτε ως οριζόντιο scrolling (με την έννοια πως δεν μπορείς να γυρίσεις σε προηγούμενη οθόνη) είτε σε «αριστερά-προς-δεξιά-και-αντίστροφα» (sic) scrolling.

Τώρα όλοι θα πουν πως το scrolling μεταφράζεται ως κύλιση, αλλά εγώ τουλάχιστον το ξέρω είτε ως scrolling (αυτούσιο και με λατινική γραφή) είτε ως πολύ ωραία εξελληνισμένο σκρολάρισμα.

Πάντως αν το έχεις ελέγξει πολλοί χρησιμοποιούν τον προσδιορισμό αμετάφραστο. Δες:

http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla%3Ael%3Aofficial&q=side+scrolling+%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=cr%3DcountryGR

Τι μου θύμισες τώρα...



kingofnowhere

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 275
Χεχε, σ' ευχαριστώ πολύ! νομίζω το κάλυψες πλήρως το θέμα :)
...και ξανά βρήκε το νόημα, της υλακής του ο σκύλος


 

Search Tools