Coinages and neologisms - νεολογισμοί και λεξιπλασίες!

diceman · 1383 · 263973

Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Ευρυματικότητα : η ιδιότητα του ανοιχτομάτη.
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
ανανίψας: Γνωστός και ως stathis, ανανήψαν μέλος του φόρουμ και Ο ανιψιός ΤΟΥ θείου. :-)))
Συνήθως με κάνουν γιο του προαναφερθέντος θείου...

Το δεύτερο πιο τρελό μου όνειρο σχετικά με το φόρουμ (το πρώτο είναι να διαλυθεί πανηγυρικά) είναι, με κάποιο μαγικό τρόπο, να παίρνεις ειδοποίηση όποτε γράφεται κάποιο ποστ που σε αφορά ή σε αναφέρει τέλος πάντων...
Ντουζ πουάν στον Ζαζού και καλώς σας βρήκα σε Chris & Çabuki. Ωστόσο, ουσιαστικά δεν έχω ανανήψει ακόμη. Ίσως στο μέλλον...
(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εννοώ ότι δεν έχω ανανήψει ως προς το φόρουμ, και όχι από άποψη υγείας φερ' ειπείν...)
« Last Edit: 24 Nov, 2007, 22:49:27 by stathis »



jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Ελλάδωμα: the Greek equivalent for bonus; additional payment (esp. in the public sector)

Πομόλωπας: ελαφρύς τραυματισμός από χερούλι πόρτας

Προσωπικότα: ελλιπής προσωπικότητα 
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
μισογυμνισμός

α. Η εκδήλωση μίσους για το φαινόμενο του γυμνισμού.
β. Η τάση ατόμων που συχνάζουν σε παραλίες γυμνιστών να μην διατηρούν την κλασική αδαμιαία περιβολή.



prazantrau?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 245
    • Gender:Male
λεξηλασία

Το επινόησα (κοινώς "μου ήρθε ξεκάρφωτα"), αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει.
Βοήθειες δεκτές.
Tarapia tapioco. Prematurata alla supercazzola o scherziamo? - Come se fosse antani anche per lei soltanto in due, oppure in quattro anche scribai con cofandina; come antifurto, per esempio.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
λεξηλασία
Το επινόησα (κοινώς "μου ήρθε ξεκάρφωτα"), αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει.

1. αρπαγή λέξεων [κατ' αντιστοιχία προς τη λεηλασία] (π.χ. Κάποιοι έρχονται στο τρανσλάτουμ και ασκούν συστηματική λεξηλασία, με αποτέλεσμα να βλέπεις τις τρανσλατούμιες λεξιπλασίες να ξεφυτρώνουν κάθε τόσο και σε κάποιο μπλογκ.)
2. κατεργασία λέξεων, διαμόρφωση λεξιλογικού πλούτου [κατ' αντιστοιχία προς τη σφυρηλασία] (π.χ. Μου αρέσουν αυτοί που αφιερώνουν λίγο χρόνο στη λεξηλασία και το τόρνεμα του λόγου τους.)
3. [σπάνιο] καβάλημα λέξεων, λεξιλαγνεία [κατ' αντιστοιχία προς την αρματηλασία] (π.χ. Άμα αποφασίσει να βάλει κάτω μια λέξη, της αλλάζει τα φώτα. Όταν πια ξεφύγει από τα χέρια του, αγνώριστη έχει γίνει. Καλύτερα φυλακισμένη στη Βραζιλία, παρά θύμα της δικής του λεξηλασίας.)


Costas

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 132
  • -Πετάει ο γάιδαρος; -Πετάει!
λεξηλασία

Το επινόησα (κοινώς "μου ήρθε ξεκάρφωτα"), αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει.
Βοήθειες δεκτές.

Αποσκορακισμός, αποπομπή λέξεων από ένα λεξιλόγιο (κατά το ξενηλασία).
Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε.


Costas

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 132
  • -Πετάει ο γάιδαρος; -Πετάει!
Ελλάδωμα: the Greek equivalent for bonus; additional payment (esp. in the public sector)
Γαμάτο!
Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε.


prazantrau?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 245
    • Gender:Male
1. αρπαγή λέξεων [κατ' αντιστοιχία προς τη λεηλασία] (π.χ. Κάποιοι έρχονται στο τρανσλάτουμ και ασκούν συστηματική λεξηλασία, με αποτέλεσμα να βλέπεις τις τρανσλατούμιες λεξιπλασίες να ξεφυτρώνουν κάθε τόσο και σε κάποιο μπλογκ.)
2. κατεργασία λέξεων, διαμόρφωση λεξιλογικού πλούτου [κατ' αντιστοιχία προς τη σφυρηλασία] (π.χ. Μου αρέσουν αυτοί που αφιερώνουν λίγο χρόνο στη λεξηλασία και το τόρνεμα του λόγου τους.)
3. [σπάνιο] καβάλημα λέξεων, λεξιλαγνεία [κατ' αντιστοιχία προς την αρματηλασία] (π.χ. Άμα αποφασίσει να βάλει κάτω μια λέξη, της αλλάζει τα φώτα. Όταν πια ξεφύγει από τα χέρια του, αγνώριστη έχει γίνει. Καλύτερα φυλακισμένη στη Βραζιλία, παρά θύμα της δικής του λεξηλασίας.)

Μπουχάχάχάχάχ  ... φοβερός σκεψαναγνώστης

Το πρώτο και το τρίτο κάτω από τη γλώσσα μου ήτανε, αλλά δε θέλανε να βγούνε από πάνω.
Το δεύτερο ... δεν ήτανε.


Tarapia tapioco. Prematurata alla supercazzola o scherziamo? - Come se fosse antani anche per lei soltanto in due, oppure in quattro anche scribai con cofandina; come antifurto, per esempio.


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

λεξηλασία:
4. Πολύ προσεκτική και αφοσιωμένη αναζήτηση της σωστής ερμηνείας ή της σωστής ετυμολογίας μιας λέξης (κατά το ιχνηλασία).
-Ο Νίκος; Μα, το ξέρεις, είναι γνωστός λεξηλάτης!


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Τελικά η "λεξηλασία" κατήντησε σωστό λεξιλαστήριο θύμα των λεξηλαστείων σας. Έπαθα λεξιλυσία κανονική απ' τα γέλια (όπως και για το "Ελλάδωμα"). :-)))

Συνήθως με κάνουν γιο του προαναφερθέντος θείου...
Εγώ Relatives 101 διδάχθηκα από την Ντίσνεϊ - θείος Σκρουτζ εγέννησε θείο Ντόναλντ, θείος Ντόναλντ εγέννησε Χιούι και τους αδελφούς αυτού...
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
παπαγγελία

Πολλαπλή ανάγνωση και αποστήθιση ποιήματος (no pun intended), με σκοπό την απαγγελία του.


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
παπαραγγελία: αγγελία - μούφα, αγγελίες αβάδιστες και αβασάνιστες ;))

(no BAN intended)
Αυτό εννοούσες; :))
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
λεξοβελίζω: Παίζω βελάκια με στόχο συγκεκριμένα λήμματα του λεξικού του Μπαμπινιώτη.

- Μα το λεξοβέλισες το αγώρι;
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
προπαγάδα (εναλλακτική γραφή: προπαΓΑΔΑ)

Η (έντυπη ή προφορική) συστηματική και οργανωμένη προσπάθεια παραπληροφόρησης και διάδοσης κίβδηλων στοιχείων από την αστυνομική διεύθυνση, με σκοπό τον επηρεασμό της συνείδησης της κοινής γνώμης και την εναντίωσή της σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο.


 

Search Tools