interaction → αλληλεπίδραση, διάδραση, αλληλοεπίδραση, αλληλενέργεια, αλληλεπενέργεια, αλληλόδραση, διαλογική συναλλαγή, διάλογος, διαντίδραση, διεπίδραση, επικοινωνία, συνεννόηση, συζήτηση, κουβέντα, συνεργασία, συντονισμός




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν το πολυκαταλαβαίνω για να σου πω την αλήθεια. Κάτι που είναι αμφίδρομο δεν σημαίνει ότι επιτρέπει την επικοινωνία.

ΜΕΛ
αμφίδρομος
: αυτός που ρέει ή τρέχει προς μία κατεύθυνση και επιστρέφει πάλι πίσω

ΛΚΝ
αμφίδρομος
-η -ο [amfíδromos] E5 : (λόγ.) που κινείται ή ασκεί επίδραση προς δύο αντίθετες κατευθύνσεις: Aμφίδρομη κίνηση. || (μτφ.): Aμφίδρομη ανταλλαγή εμπειριών. || (χημ.) αμφίδρομη αντίδραση, αντίδραση κατά την οποία δημιουργείται ισορροπία μεταξύ των αντιδρώντων σωμάτων και των προϊόντων της αντίδρασης.  αμφίδρομα EΠIPP: Aντίδραση που λειτουργεί ~.  [λόγ. < ελνστ. ἀμφίδρομος, αρχ. σημ.: `που περικλείει΄]


Στο παράδειγμα του ΛΚΝ, για παράδειγμα, μιλάει για «αμφίδρομη ανταλλαγή εμπειριών». Αν δεν συνοδεύεται από το κατάλληλο ουσιαστικό που να δείχνει την ανταλλαγή ή την επικοινωνία, πολύ λειψό μου φαίνεται.
« Last Edit: 08 Mar, 2007, 02:43:22 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Διαδραστική ή αλληλεπιδραστική (τηλεόραση).

Μόνο που κανένας δεν θα τολμούσε πια να την πει «αλληλεπιδραστική». Δεν έχει ενδιαφέρον; Κυρίως νομίζω γιατί το «αλληλεπιδραστική» κάτι ίσως να σημαίνει σε όλους και θ' αρχίσουν οι απορίες. Ενώ για τους πολλούς το «διαδραστική» ακούγεται μαγικό – κάτι σαν τον «ντερνέ».

(Αμφίδρομο;;;)



σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Μόνο που κανένας δεν θα τολμούσε πια να την πει «αλληλεπιδραστική».

Το ίδιο και για το θέατρο. Έχει κυριαρχήσει το διαδραστικό.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Υπάρχουν και ανέκδοτα διαδραστικά! Γενικά, ως προς τη διάδραση/διαδρώ και το interact/interaction, και επειδή είναι όροι που χρησιμοποιούνται πολύ συχνά σε κείμενα, θέλω να επισημάνω ότι, προς το παρόν, το διαδρώ και διάδραση χρησιμοποιούνται κυρίως στη σχέση του ανθρώπου με τις νέες τεχνολογίες.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Είχατε δεν είχατε, με αναγκάσατε να μπω κανονικά από τον δανεικό υπολογιστή στον οποίο βρίσκομαι.
Λοιπόν, όταν μιλάμε για  buisness/finance δεν έχω ακούσει ποτέ να λέμε διάδραση. Μόνο αλληλεπίδραση. Οπότε κρατήστε το διαδραστικό για την τεχνολογία.
Μήπως θα μπορούσε να ανοίξει και ένα νήμα στο τεχνικό κατέγκορι, ώστε να πάει εκεί η διάδραση και να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις στον κόσμο που δουλεύει κάποιο οικονομικό κείμενο;
Nick Roussos


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
 Παιδιά επειδή αυτή τη στιγμή δεν προλαβαίνω να δω όλο το νήμα, σας διαβεβαιώ ότι στις ΤΠΕ η σωστή απόδοση είναι διάδραση και τίποτα άλλο. Βέβαια, το βιβλίο Πληροφορικής του Γυμνασίου το έχει αποδώσει με τον εξής γελοίο τρόπο: "διαλογικότητα". Είπα στα παιδιά να το σβήσουν πάραυτα και να βάλουν στη θέση του "διάδραση". Αν ήταν το βιβλίο της Γ' Λυκείου όμως δυστυχώς δεν θα είχα το δικαίωμα να το κάνω αυτό, μιας και τα παιδιά θα συναντούσαν ενδεχομένως το εν λόγω μαργαριτάρι στις Πανελλήνιες και θα ψαχνόντουσαν...
Για οικονομικό κείμενο νομίζω μια χαρά πάει το "αλληλεπίδραση".




Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
interaction → συνεννόηση, διεπαφή, αλληλεπίδραση, συνεργασία, διάδραση, διάλογος, επικοινωνία
« Last Edit: 27 Sep, 2014, 11:31:12 by spiros »
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


 

Search Tools