wingman → κολλητός, αβανταδόρος, παραστεκάμενος, συνοδός, φίλος που συνοδεύει στο καμάκι, ακραίος πιλότος σχηματισμού, μέλος πτέρυγας, πλάγιος παίκτης

Steven_Awesome

  • Newbie
  • *
    • Posts: 67
Πολύ διαφωτιστικό το Link σου Νίκο και ευχαριστώ, αλλά το πρόβλημα το έχω στην εξέβρεση της ελληνικής ερμηνείας... Ξέρω ακριβώς τι σημαίνει..


Χιονίζει, τι καλά, και δεν πήγα στη δουλειά...!!!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όχι μόνο "μεταφράστρια", αλλά και άλλα θηλυκά από -αστής: αγοράστρια, γυμνάστρια, διασκεδάστρια, διασκευάστρια, εξετάστρια, θαυμάστρια, θηριοδαμάστρια, μεταφράστρια, παρουσιάστρια, σπουδάστρια, συσκευάστρια, σχεδιάστρια.

Μην ψάχνεις για κανόνα, το θέμα είναι τόσο πονεμένο...

Στέφανε:
Αβανταδόρος: αυτός που κάνει αβάντες ή ζει από αυτές (ΛΚΝ) και αβάντα: βοήθεια, υποστήριξη.

Πού έχεις κολλήσει; Δεν ξέρεις τι σημαίνει αβανταδόρος στην πιάτσα;






aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Έχεις χώρο να το πεις περιφραστικά??
"προσκάλεσα τα κορίτσια για να γνωριστούμε καλύτερα, αλλά ως εδώ" (εννοώντας ότι δεν θα βοηθήσει άλλο...)
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Τι εννοείς αν θα το καταλάβει ο κόσμος? Μια εικόνα χίλιες λέξεις, ολόκληρη ταινία θα δουν, όχι σαν εμάς που σου βγάλαμε την πρόταση με το τσιγκέλι. :ΡΡ
Μια χαρά θα το καταλάβουν το αβανταδόρος.
Αν όμως δεν το θέλεις, βάλ'το περιφραστικά.
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ή αν θες περίφραση: Δεν έχω καμιά όρεξη να πάω για να τους πλέκω το εγκώμιο / να τους πλέξω το εγκώμιο / να τους κάνω και διαφήμιση από πάνω.




stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Αντίστοιχα, όταν βγαίνεις για καμάκι, έχεις και τον παραστεκάμενό σου, που ίσως διαθέτει τα απαραίτητα ταλέντα για να χτυπήσετε πιο εύκολα γκόμενες. Αν βέβαια διαθέτει αυτός περισσότερα ταλέντα, έχει και το δικαίωμα της πρώτης επιλογής. Δεν μου έρχεται πώς τον λέμε στην ελληνική αργκό (αν έχει κάποιο όνομα).

Νίκο, σε βρίσκω πολύ μέσα στα πράγματα (2ο κρούσμα ανηθικότητας στο Translatum, μετά τη διατριβή του Σπύρου περί μπάφων). Θέλω να πιστεύω ότι οι γνώσεις σου είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικές και είναι καρπός ενδελεχούς έρευνας στο Διαδίκτυο... ;-)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Οι γυναίκες δεν βγαίνουν δυο-δυο για καμάκι; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει PC όρος wingperson;

Το 98% των γυναικών στην Ελλάδα δεν κάνει καμάκι (ή μάλλον κάνει "παθητικό" καμάκι): βγαίνουν με την κολλητή τους και απλά υπάρχουν στο χώρο, περιμένοντας τον άλλο να έρθει σε αυτές.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Οι γνώσεις μου είναι γλωσσικές (linguistic) και μόνο. Και δεν σε ξαναπαίρνω μαζί μου για αβανταδόρο. Ούτε μια καλή κουβέντα δεν είπες για μένα...



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Οι γνώσεις μου είναι γλωσσικές (linguistic) και μόνο. Και δεν σε ξαναπαίρνω μαζί μου για αβανταδόρο. Ούτε μια καλή κουβέντα δεν είπες για μένα...
Ως γνωστόν, είναι καλύτερο να λένε για σένα κακά πράγματα από το να μην λένε τίποτα. Ενίοτε δε, είναι καλύτερο να λένε κακά πράγματα από το να λένε καλά...
Μόλις βρω λίγο χρόνο πάντως, λέω να κάνω μια έκθεση των χθεσινών πεπραγμένων. Εκεί να δεις...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Uh- huh. And I ' m your wingman.   Και θα είμαι μαζί σου.      
Reuben, I ' m your wingman.   Ρούμπεν, είμαι ο κολλητός σου.      
I ' m your wingman.   Είμαι ο κολλητός σου.
TAUS

I invited the girls, but I didn' t want to have to be a wingman for these guys   Προσκάλεσα τα κορίτσια, αλλά δεν ήθελα να είμαι ο " μέντοράς " τους   
Well, I' m more of a wingman than a tail man   Καλά, είμαι περισσότερο ένας συνοδός παρά μία ουρά   
There might only be two of them, but I want you to stick with your wingman and do not get overconfident   Μπορεί να ' ναι μόνο δύο, αλλά θέλω να ' στε μαζί με τον συν- πιλότο σας και να μην ξεθαρρεύετε   
Reuben, I' m your wingman   Ρούμπεν, είμαι ο κολλητός σου   
Do you think maybe you might... need a wingman again?   Ναι, Μπάρνυ;Νομίζεις   
I am not your wingman   Δεν είμαστε σύντροφοι   
Get with the program, wingman   Κάνε το σωστό, σύντροφε   
Essentially, you' il be my wingman   Βασικά, θα είσαι η βοηθός μου   
What happened to not leaving your wingman?   Τι έγινε το, " Μην εγκαταλείπεις τον αβανταδόρο σου "   
Well, recap it for our wingman   Ξαναπές τα για τον φτερωτό μας   
Affirmative, ‧, his wingman.- Can he ditch near the destroyers?   Είναι άλλο τζετ μαζί του;- Ναι, το ‧ είναι το νούμερο   
And you need a wingman   Και χρειάζεσαι βοηθό   
Well, I can' t leave my wingman, right?   Δεν μπορούσα να αφήσω τον κολλητό μου, σωστά   
My dad was your wingman?   Επιπλέον, μην ξεχνάς την υπόθεση του ' ‧, Σμιθ έναντι Ρόζενμπλατ   
I need a wingman to C. M. A   Έχουμε;- Χρειάζομαι πιλότο κάλυψης σμήνους   
I' ve just lost my wingman   Κάντε άνοιγμα για τον δικό μου με τα φτερά   
In two on two engagements,... cylon raiders like to isolate individual vipers,... and then gang up on one,... hoping to kill it before his wingman has a chance to protect him   Στις τελευταίες δύο " εξόδους " μας,... αρέσει στα κυλωνικά καταδιωκτικά να απομονώνουν μικρές ομάδες βάιπερς,... και μετά να επιτίθενται από κοινού στο ένα,... ελπίζοντας να το καταστρέψουν πριν το βάιπερ που το συνοδεύει προλάβει να κάνει τίποτα   
My first job, I was just this wingman to a merc   Πρώτη μου δουλειά ήταν βοηθός σ' έναν έμπορο πρέζας   
I chatter him, turn back to get his wingman   Τον καταδίωξα και γύρισα να πάρω το σήμα του   
You want me to wingman you with your ex- stepdaughter?   Θες να σε υποστηρίξω στην πρώην θετή σου κόρη   
I chatter him, turn back to get his wingman …   Τον καταδίωξα και γύρισα να πάρω το σήμα του   
Meet these ladies, be my wingman, and you can get out of here   ' Eλα με τiς κυρίες viα λίvo καi μετά φύvε
Subtitles

A wingman (or wingmate) is a pilot who supports another in a potentially dangerous flying environment. Wingman was originally a term referring to the plane flying beside and slightly behind the lead plane in an aircraft formation.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wingman

Wingman is a role that a person may take when a friend needs support with approaching potential partners. A wingman is someone who is on the "inside" and is used to help someone with relationships. There seem to be sex differences such that females' friends help them avoid undesirable potential partners, while males' friends help them attract desirable potential females.

The 'pre-wing' refers to the talking up of one friend to another in order to build an attractive persona before any direct interactions. The pre-wing is then usually followed up by the wingman role; the follow-up support often involving befriending associates of the potential partner.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wingman_(social)
« Last Edit: 24 Nov, 2012, 20:50:51 by spiros »


 

Search Tools