Επείγον: Ιοί σήμερα!

user2 · 15 · 6009

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Σέρνονται πολλοί ιοί μέσω η-ταχυδρομείου σήμερα.

-Ενημερώστε το αντιβιοτικό σας (*),
-Μην τρέχετε συνημμένα, κανείς ποτέ δεν στέλνει χύμα "ενημερώσεις" των Windows
-Μην ψαρώνετε από μηνύματα με θέμα "Mail server report" κλπ


* Το δωρεάν AVG που χρησιμοποιώ πρόλαβε και με έσωσε από έναν τέτοιο. Ήδη έχει χτυπηθεί κόσμος που χρησιμοποιεί τα Norton και McAffee (άχρηστα κατ' εμέ). Ελπίζω να μην θιχτεί κανείς από αυτό το σχόλιο. Αν θιχτεί, ξύδι!

Ιωάννης Εμμ. Μαρκομανωλάκης


Πληροφορίες υπάρχουν παντού, π.χ. http://www.f-secure.com/v-descs/warezov_at.shtml

Παραθέτω το κείμενο του μηνύματος που έλαβα:
------------------------------------
Mail server report.

Our firewall determined the e-mails containing worm copies are being sent from your computer.

Nowadays it happens from many computers, because this is a new virus type (Network Worms).


Using the new bug in the Windows, these viruses infect the computer unnoticeably.
After the penetrating into the computer the virus harvests all the e-mail addresses and sends the copies of itself to these e-mail
addresses

Please install updates for worm elimination and your computer restoring.

Best regards,
Customers support service
--------------------------------------------------------------------------------
Viruses found in the attached files.
The file Update-KB2406-x86.zm9: Virus identified I-Worm/Stration. The attachment was moved to the virus vault.

Checked by AVG Free Edition.
Version: 7.1.407 / Virus Database: 268.12.11/460 - Release Date: 1/10/2006

------------------------------------


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αφενός θίχτηκα, αφετέρου το ξύδι δεν μου αρέσει... πιες το μόνος σου.:PPPPPPPPPPPPPPPP

Ήδη έχουν περάσει τουλάχιστον 5 από δαύτα τα μηνύματα από μένα αλλά το norton internet security τα πέταξε στο καναβάτσο, τουτέστιν στον δικό του φάκελο spam.

Προσέχετε, τρανσλατουμόπαιδα, να μη σας πιάσουν Κώτσους οι (γ)ιοί και οι κόρες που ήδη ανέφερε ο Ξυδόγιαννος.:-)))
« Last Edit: 02 Oct, 2006, 16:46:26 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Kaspersky (ακόμη και το 5 με τα κατάλληλα updates). Δεν προφυλάσσει μόνο το pc, αλλά κι εσάς. Ούτε πυρετό πρόκειται να ξανασηκώσετε, ούτε ζαλάδες να έχετε, τίποτα. Εγγύηση.
McAffee, Norton, etc., ό,τι είπε ο συνονόματος.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν προφυλάσσει μόνο το pc, αλλά κι εσάς. Ούτε πυρετό πρόκειται να ξανασηκώσετε, ούτε ζαλάδες να έχετε, τίποτα. Εγγύηση.

Χυμούς στίβει; Κομπόστα φτιάχνει; Σουπίτσες;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Χυμούς στίβει; Κομπόστα φτιάχνει; Σουπίτσες;

Μόνο το Kaspersky Suite 6. Οι υπόλοιπες εκδόσεις, όχι, δυστυχώς. :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, μη μου πεις ότι τόσες ώρες αυτά έφτιαχνες για να ξέρεις να μου πεις επακριβώς.:-))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Να περιγράψω αυτό που εννοώ με τον επιστημονικό όρο "άχρηστα" που χρησιμοποιήσα ανωτέρω:

Εκτός από το ότι είναι πολύ "βαριά" για το σύστημα, είναι τόσο διαδεδομένα πλέον, που κάθε ένας που θέλει να φτιάξει ένα κακόβουλο προγραμματάκι θα προσπαθήσει να το κάνει να ξεπερνά τα πιο γνωστά αντιβιοτικά, άρα να 'κατακτήσει' το μεγαλύτερο δυνατό target-group. Όταν, δε, δημοσιευτεί κάποια ενημερωμένη έκδοση, λόγω της κοσμοσυρροής που σημειώνεται στους διακομιστές αυτών των μεγάλων εταιρειών με τους εκατομμύρια χρήστες, στην πραγματικότητα η ενημέρωση του πισιού του μέσου χρήστη αργεί χαρακτηριστικά. Έτσι, κάθε ιός που σέβεται τον εαυτό του φροντίζει να προλάβει εκείνο το μεσοδιάστημα.

Εδώ έρχεται το δίλημμα: ο εχθρός είναι ένα ευέλικτο και ναζιάρικο προγραμμάτακι μερικών kbyte. Ποιος θα τον δείρει πιο αποτελεσματικά; Ένα ογκώδες γαϊδούρι των 60 ΜΒ που έχει καταλάβει 40ΜΒ στη RAM (και τα διπλάσια στην εικονική RAM) και που ο τρόπος λειτουργίας και ενσωμάτωσής του στο σύστημα είναι πασίγνωστος ή ένα δραστήριο, αν και λιγότερο γνωστό, δημιούργημα μιας ομάδας pc geeks, με έξυπνο κώδικα και δεν ξέρω και γω τι άλλο....

Έχω χρησιμοποιήσει μερικά από αυτά τα προγράμματα κατά καιρούς (τουλάχιστον για 1 - 1,5 χρόνια το καθένα). Ο σκωτσέζος ο Μακάφης ήταν απλώς αστείος, δεν έπιανε τίποτα. Ο Νόρτονας βαρύς και ασήκωτος, ήθελε τρεις βαρείς γλυκούς για να ανοίξει το μάτι. Μετά πήγα στα δωρεάν προγράμματα. Ούτε που θυμάμαι από πόσα πέρασα. Παράπονο σοβαρό από κανένα. Έχω μείνει στο AVG για έναν και μόνο λόγο: είναι το μοναδικό που έχω δει να βγάζει ενημερώσεις μέσα στο σαββατοκύριακο...


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
χαχαχα
Απολαυστικός και κατατοπιστικός όπως πάντα. :)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Τι είναι το AVG; Εγώ πριν κανά μήνα έβαλα το AVAST που είναι και δωρεάν και μέχρι στιγμής νομίζω ότι είμαι μια χαρά. Δεν ξέρω κιόλας... :s


Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Καλημέρα!

Το AVG είναι ένα ακόμα antivirus το οποίο είχα παλιότερα σε trial version για αρκετό καιρό και ήμουν ευχαριστημένη. Τώρα βλέπω ότι το δίνουν μόνο για 30 μέρες δωρεάν στο http://www.grisoft.com/doc/downloads-trials/lng/us/tpl/tpl01 και δεν χάνεις τίποτα να το κατεβάσεις έστω και για έναν έλεγχο στο σύστημά σου.

Αυτή την περίοδο έχω κι εγώ το Avast, το οποίο έχει αρκετά συχνές ενημερώσεις (αν και πλέον όχι τόσο συχνές) και "τσίμπησε" και ένα trojan χτες.


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Το AVG υπάρχει δωρεάν στη διεύθυνση http://www.grisoft.com/doc/products-avg-anti-virus-free-edition/lng/us/tpl/tpl01, όμως δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την επαγγελματική έκδοση. Εγώ χρησιμοποιώ το δωρεάν AntiVir (http://www.free-av.com/), το οποίο δε μου γονατίζει την απόδοση του Η/Υ, όπως το Νόρτον που είχα παλιότερα, κάθε φορά που ελέγχει για καινούριες γρίπες :))


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Ναι, υπάρχει ακόμα η δωρεάν έκδοση (εκτός από τη δοκιμαστική εμπορική). Είναι στη διεύθυνση http://free.grisoft.com/doc/5390/lng/us/tpl/v5#avg-free
:-)


Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Τι καλά! Κι εγώ νόμιζα ότι το έχουν σταματήσει!

:-)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ωραία! Ευχαριστώ πολύ, παιδιά! Καλή υγεία εύχομαι (σε σας, στα ζώα σας και στους υπολογιστές σας)! ;)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και στις σουπίτσες και τους χυμούς μας.:-))) Προληπτικά μέτρα είναι τούτα για τους ιούς που σούρνονται μετά το καλοκαίρι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools