Είμαι γάιδαρος, παρκάρω όπου γουστάρω

spiros · 54 · 10121



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όντως, τα επόμενα φυλλάδια τα ετοιμάζω εγώ με λίγο διαφορετική θεματολογία...

Είμαι γάιδαρος, καπνίζω όπου γουστάρω.
« Last Edit: 19 Apr, 2008, 16:31:47 by spiros »


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Όντως, τα επόμενα φυλλάδια τα ετοιμάζω εγώ με λίγο διαφορετική θεματολογία...

Είμαι γάιδαρος, καπνίζω όπου γουστάρω.


ΟΛΕ! :)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ γι' αυτή τη συμπαιγνία (αν όχι συνομωσία) σε βάρος των αυτοκινήτων. Πρώτα-πρώτα, ο γάιδαρος είναι πλάσμα γλυκύτατο και συμπαθέστατο και αυτή η υποτιμητική αναφορά στο όνομά του υποδηλώνει προκατάληψη. Μετά, αν και δεν οδηγώ και ουδέποτε ήμουν κάτοχος αυτοκινήτου, εκπροσωπώ εδώ το Κίνημα Πολιτών για την Ελευθερία (του αυτοκινήτου). Το Κίνημά μας διακηρύσσει ότι ο άνθρωπος μπορεί να είναι ελεύθερος μόνο στον βαθμό που η ελευθερία του δεν περιορίζει την ελευθερία του αυτοκινήτου. Το αυτοκίνητο έχει τη δική του προσωπικότητα, τον δικό του ευαίσθητο ψυχικό κόσμο και τη δική του αξιοπρέπεια και η συμπεριφορά μας απέναντί του θα πρέπει να είναι ανάλογη τουλάχιστον με τη συμπεριφορά μας προς τους άλλους οδηγούς.

Όπως έχει αποδειχθεί από σειρά επιστημονικών μελετών, ο πεζός αποτελεί ένα παράδοξο φαινόμενο προσωρινής αναστολής ή και εκτροπής της εξελικτικής διαδικασίας. Ο άνθρωπος έχει εξελιχθεί ελάχιστα ανά τις χιλιετίες (ο πεζός καθόλου), ενώ το αυτοκίνητο έχει προοδεύσει με άλματα στον ένα αιώνα περίπου της ύπαρξής του. Είναι μεγαλύτερο, αναπαυτικότερο, ταχύτερο, ωραιότερο, ανθεκτικότερο, ακριβότερο και σύντομα ευφυέστερο από τον άνθρωπο. Να μην μακρηγορώ όμως. Παραθέτω μικρό μόνο μέρος από τη διακήρυξή μας.

Δηλώνουμε ότι τα πεζοδρόμια, όπως παραδοσιακά και παραπλανητικά αποκαλούνται, είναι χώροι στάθμευσης, ενίοτε και κίνησης, των αυτοκινήτων και βεβαίως δεν ανήκουν στους συνήθως απείθαρχους και ασυνείδητους πεζούς. Το ίδιο ισχύει και για τις πλατείες, τα πάρκα, τις διαβάσεις, τις ράμπες, τις αυλές των σχολείων, τα προαύλια και τις εισόδους των πολυκατοικιών και για κάθε επιφάνεια του εδάφους.

Απαιτούμε να καταργηθούν οι παιδικές χαρές, να κοπούν τα δέντρα που προκαλούν φθορές στα αυτοκίνητα με τα κλαδιά τους, να εξαφανιστεί το κακόγουστο πράσινο με ασφαλτόστρωση, να επικαλυφθούν τα άχρηστα αρχαία ευρήματα, να κατεδαφισθούν όσες πολυκατοικίες χρειάζεται, να επιχωματωθεί μεγάλο μέρος του Σαρωνικού και του Θερμαϊκού, και να ανεγερθούν πολυώροφα πάρκιν για τη στοιχειώδη έστω προστασία κα εξυπηρέτηση του αυτοκινήτου. Τα υπόλοιπα επιγραμματικά μόνο.

Για λόγους υγείας, οι ειδικοί γιατροί συνιστούν να μην παραμένει τα αυτοκίνητο αδρανές και αγύμναστο. Όλα τα αυτοκίνητα στον δρόμο, ας είναι το σύνθημά μας.

Απαιτούμε η Βουλή να ψηφίσει νόμο με τον οποίο να περιοριστεί αυστηρά η ούτως ή άλλως επιβλαβής και ενοχλητική κυκλοφορία των πεζών.

Απαιτούμε να ληφθεί ιδιαίτερη μέριμνα για τα προβλήματα που δημουργούνται στα αυτοκίνητα και τα ατυχήματα που προκαλούνται από την ασύδοτη ως σήμερα κυκλοφορία των ηλικιωμένων και των ατόμων με ειδικές ανάγκες. Ας αντιληφθούμε ότι στους δρόμους, στις πλατείες και τα πάρκα, και σε κάθε ακάλυπτο χώρο, θα παίζουν τα αυτοκίνητα ενώ τα παιδιά μπορούν να παίζουν άνετα και ακίνδυνα στα σπίτια τους.

Δεν είναι δυνατόν οι κάτοχοι οχημάτων να παρέχουν δωρεάν τα καυσαέρια και τους λοιπούς ρύπους και να αναλαμβάνουν έτσι αυτοί αποκλειστικά το κόστος της θεσμοθετημένης ήπιας και μακροπρόσθεσμης μεθόδου ελέγχου του υπερπληθυσμού της χώρας μας. Να φορολογηθούν οι πεζοί, ιδίως εκείνοι που κατοικούν σε περιοχές υψηλής ρύπανσης.

Συνιστούμε να θεσπιστούν ετήσια κρατικά βραβεία για τους δήμους μέσα στα όρια των οποίων εκκαθαρίζονται από κοινωνικά υπεύθυνους οδηγούς οι περισσότεροι πεζοί (με ειδικό μπόνους όταν αυτό συμβαίνει στο πεζοδρόμιο).

Ένα αυτοκίνητο για κάθε χρήστη και ένα αυτοκίνητο για κάθε χρήση είναι το έμβλημά μας. Άλλο για τον άνδρα, άλλο για τη γυναίκα, άλλο για τους γονείς, άλλο για καθένα από τα παιδιά. Άλλο για την κίνηση προς και από την εργασία, άλλο για τις οικογενειακές εξόδους, άλλο για την εξοχή και άλλο για τα ορεινά.

Τέλος στους τεχνητούς διαχωρισμούς, τέλος στον ρατσισμό κατά των υλικών αγαθών. Το αυτοκίνητο συμβολίζει την πορεία προς ένα νέο ανθρωπισμό του χρέους δια της κατανάλωσης και της κατανάλωσης δια του χρέους. Η κατοχή αυτοκινήτων από τους ανθρώπους θα βρίσκεται σε πλήρη αντιστοιχία με την κατοχή ανθρώπων από ανθρώπους και ανθρώπων από αυτοκίνητα.

Οραματιζόμαστε μια κοινωνία πλήρους ελευθερίας, ισότητας και αδελφοσύνης, μια κοινωνία αγάπης και δικαιοσύνης, αληθινά χριστιανική και σοσιαλιστική, στην οποία το αντικείμενο δεν θα διαφέρει από τον άνθρωπο και ο άνθρωπος από το αντικείμενο. Όλοι στον αγώνα για την απελευθέρωση του αυτοκινήτου.
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 02:37:10 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι εγώ οραματίζομαι 2-3 εκατομμύρια ευρώ για να κάνω τη δουλειά μου, αλλά δεν το έχω αναγάγει ποτέ σε μείζον εθνικό θέμα.

Σπύρο, κάτω τα χέρια από τους καπνιστές γιατί θ' αρχίσω να σου πετάω ό,τι βρίσκω μπροστά μου.
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 11:08:28 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
@ Τόλης: Χαχαχα, καλό το κείμενο αν είναι αστείο. Εάν όχι τότε σίγουρα να το κοιτάξουμε το πρόβλημά σου:)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

Σπύρο, κάτω τα χέρια από τους καπνιστές γιατί θ' αρχίσω να σου πετάω ό,τι βρίσκω μπροστά μου.

Μήπως τα τσιγάρα σου; Ε, καλό θα σου κάνω τότε.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ και πιο βαριά αντικείμενα μπροστά μου. Και μια συσκευή Voip οψίμως. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλά. Να το απομακρύνω τότε από το οπτικό μου πεδίο, φοβητσιάρη μου. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Το κείμενο είναι αστείο, Βαλεντίνη μου, το πρόβλημα καθόλου. Καθότι, με την κακή συμπεριφορά μας προς τα αυτοκίνητα, τους έχουμε δημιουργήσει ψυχικά τραύματα και πρέπει να επιληφθείς το γρηγορότερο.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, αλλά τα αυτοκίνητα αποφάσισαν να διεκδικήσουν από μόνα τους όσα τους αξίζουν και πάνε πια και τρυπώνουν παντού με απίστευτη δεξιοτεχνία. Ακόμα μια «μειονότητα» με αγώνες κατακτάει τα δικαιώματά της.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Το κείμενο είναι αστείο, Βαλεντίνη μου, το πρόβλημα καθόλου. Καθότι, με την κακή συμπεριφορά μας προς τα αυτοκίνητα, τους έχουμε δημιουργήσει ψυχικά τραύματα και πρέπει να επιληφθείς το γρηγορότερο.

Δεν θα επιληφθώ .... απλά γιατί δε με νοιάζει. Δεν οδηγώ (στην Ελλάδα τουλάχιστον) και με το μετρό, τα λεωφορεία και ταξί δεν έχω αισθανθεί και ανάγκη να πάρω αυτοκίνητο εδώ και σχεδόν 2 χρόνια που είμαι πλέον Ελλάδα. Το μόνο που θα με έκανε να πάρω αυτοκίνητο είναι για τα σαβ/κάτικα ταξίδια στον Ωρωπό όταν πρέπει να πάω τους σκύλους μου στον κτηνίατρο.

Άσε δε που δε θέλω να πάρω τη θέση της "Δρ. Ρουθ" για τα αυτοκίνητα. Εκεί ας λύσουν τα προβλήματά τους οι ιδιοκτήτες τους .... γιατί από εκεί ξεκινά το πρόβλημα. Αν θέλετε να δείτε το ύψιστο επίπεδο βλακείας να σας στέλνω κάθε μέρα φωτό από τη μικρή διαδρομή που περπατώ από το σταθμό Εθνική Άμυνα προς τα γραφεία της εταιρείας για την οποία δουλεύω .... το πεζοδρόμιο γίνεται εφευρετικά μέρος που παρκάρουν, τα μέρη για να ανέβουν καροτσάκια ΜΟΝΙΜΩΣ κλεισμένα με ένα σμαρτ παρκαρισμένο πάνω τους ... τα συνεργεία που είναι επί της Μεσογείων να μη θυμούνται ότι υπάρχουν και πεζοί κτλ κτλ κτλ ....



 

Search Tools