φθέγμα → voice, speech, sound of the voice, saying, word, utterance, musical note, bird song, nightingale's song, roaring of a bull

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Τι σημαίνει «φθέγμα»;

Ευχαριστώ.
Δεν το βρήκα στο ΛΚΝ. Μήπως δεν είναι νεοελληνικό;
« Last Edit: 29 May, 2021, 10:16:21 by spiros »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Λεξικό Πάπυρος

φθέγμα

και φθέγγμα, τὸ, Α [φθέγγομαι]· 1. φωνή («μὴ γένοιτο ἑκάστῳ τὸ φθέγμα», Πλάτ.)· 2. λαλιά («καὶ φθέγμα καὶ ἀνεμόεν φρόνημα καὶ ἀστυνόμους ὀργὰς ἐδιδάξατο», Σοφ.)· 3. λόγος, ομιλία· 4. φωνή τών πτηνών· 5. μυκηθμός ταύρου· 6. μουσικός φθόγγος· 7. κελάηδημα αηδονιού· 8. (φρ.) α) «ὦ φθέγμ' ἀναιδὲς»· λέγεται για αναιδή ομιλητή (Σοφ.)· β) «φθέγμα θυείας»· κρότος γουδιού (Αριστοφ.).
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ευχαριστώ Βίκυ.

Ηλεκτρονικά λεξικά Κριαράς και Πάπυρος υπάρχουν στα resources; Αν όχι πού;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το Λεξικό της σύγχρονης ελληνικής δημοτικής γλώσσας του Εμμ. Κριαρά υπάρχει μόνο σε έντυπη μορφή.

Το Μέγα λεξικό της ελληνικής γλώσσας Πάπυρος υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή και μπορείς να το αγοράσεις και να το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
φθέγμα
φθέγ-μα, ατος, τό (written φθέγγμα in late Inscrr., Epigr.Gr.1002, 1003),
sound of the voice, voice, Pi.P.8.31, A.Pr.588 (lyr.), S.OC1623, Ar.Nu.319 (anap.), etc.; periphr. of a person, ὦ φθέγμ' ἀναιδές, for ὦ φθεγξάμενε ἀναιδῆ, S.OC863, cf. Aj.14, El.1225.
language, speech, Id.Ant.354 (lyr.).
saying, word, utterance, Id.OC1177, Pl.R.616a, LXXWi.1.11: pl., accents, words, Pl.Lg.655a, Polyzel. 12.
of other sounds, as of birds, cries, S.El.18, E.Hel.747; of a bull, roaring, Id.Hipp.1215; βροντᾶς φ. Pi.P.4.198; θυείας φ. the grinding of the mortar, Ar.Pax235; of musical notes, Id.Av.683 (lyr.), Pl.Lg.812d; of the nightingale's song, Ar.Av.204, 223.

LSJ


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Πολύ ενδιαφέρον, παιδιά :-)

φθέγγομαι, φθόγγος, φθέγμα...

Το φθέγμα , μια λεξούλα που απαντάται στα ΑΕ σε σύνθεση με πολλές προθέσεις, όπως (σύμφωνα με TLG - LSJ):

ἀνάφθεγμα, ατος, τό → utterance (σήμερα: εκφώνημα)

ἀντίφθεγμα, ατος, τό → echo (σήμερα: ηχώ, αντίλαλος)

ἀπόφθεγμα, ατος, τό → terse pointed saying, apophthegm (σήμερα: απόφθεγμα, γνωμικό, ρητό)

επίφθεγμα, ατος, τό → refrain και interjection (σήμερα: επωδός, ρεφρέν και επιφώνημα)

μεσόφθεγμα, ατος, τό - = ἐφύμνιον burden, refrain (σήμερα: επωδός, ρεφρέν)

παράφθεγμα, ατος, τό → qualification added, incidental remark (σήμερα: τροποποίηση του λόγου ή σχόλιο εν παρόδω)

πρόσφθεγμα, ατος, τό → address, salutation, και epithet (σήμερα: προσφώνηση και προσωνύμιο)

πρόφθεγμα, ατος, τό και πρόφθεγξις, εως, ἡ → a speaking before (σήμερα: προλεχθέν, που έχει προειπωθεί)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σπύρο, θα την κάνεις εσύ την παλικαριά ή εγώ τώρα;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλημέρα :-) Και γω παλικάρι είμαι. Πώς μπορώ να φανώ χρήσιμη και σε τι; :-)
Κώστα, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι όταν κάνω μιαν απλή ερώτηση για μια λέξη που δεν καταλαβαίνω... και ταυτόχρονα με την απάντησή σου μας προσφέρεις... χίλιες καινούριες για να ακονίζουμε το μυαλό μας και να μαθαίνουμε ωραία πράγματα του Θεού τα θάματα.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εννοούσα ν' ανοίξουμε νέα θέματα για τις λέξεις που μας έδωσε ο Κώστας. Θα το κάνω εγώ αργότερα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Καλημέρα, σε όλα τα ...παλικάρια :-)

Χαίρομαι κι εγώ Frederique, που μου δίνεις την ευκαιρία να αναφθέγγομαι: Νά μια σημαντική/παραγωγική.../...εύηχη/ωραία λέξη, με τόσες έννοιες και/ή τόση οικογένεια πίσω της!

Βίκυ, σε ευχαριστώ για την ...παλικαριά που αναλαμβάνεις. Θα την έκανα κι εγώ, αλλά έχω πολλή δουλειά με το Συνέδριο και - αν παρατήρησες - μπαίνω "κλεφτά" στο Translatum και ξαναβγαίνω γρήγορα (εκτός αν ξεχαστώ και κάνω άλλη δουλειά και είμαι μεν αλλά "ωσεί παρών" :-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το ξέρω, Κώστα. Κάνε τη δουλειά σου και μη σε νοιάζει. Άμα χρειαστούμε κάτι επειγόντως, θα βάλω φωνή μεγάλη. Ξέρεις εσύ. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools