Παρουσίαση τριών βιβλίων από τη Μαρία Αγγελίδου και τον Σβετλίν - Αθήνα, 19 Απριλίου 2008

Pit · 12 · 3624

Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, ώρα 12.30
 
ΜΑΡΙΑ ΑΓΓΕΛΙΔΟΥ - ΣΒΕΤΛΙΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ

ΠΑΙΔΙΚΟΣ IANOS

Ένας συναρπαστικός κόσμος ξεδιπλώνεται μέσα από τις σελίδες των τριών τόμων της Ελληνικής Μυθολογίας των εκδόσεων ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ με απόδοση κειμένου της ΜΑΡΙΑΣ ΑΓΓΕΛΙΔΟΥ.

Ένα βιβλίο που έχει τιμηθεί με το κρατικό βραβείο στην κατηγορία βιβλία γνώσεων για παιδιά θα μας ταξιδέψει με τη μοναδική εικονογράφηση του ΣΒΕΤΛΙΝ σε μια άλλη εποχή.

Ακολουθήστε μας.

Για παιδιά από 4 χρονών.

Είσοδος ελεύθερη

IANOS
Σταδίου 54


Υ.Γ.: Πραγματικά πολύ καλά!! Είναι τρία βιβλία. Το πρώτο το έχω διαβάσει.. Μην τα βλέπετε παιδικά, είναι φοβερά!!
Να 'στε όλοι εκεί!!!
« Last Edit: 19 Mar, 2008, 17:49:21 by wings »
Laughter translates into any language.


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Το περασμένο Σάββατο πήρα τα δύο από τα τρία βιβλία της σειράς για την κόρη μου. Είναι πράγματι τόσο καλογραμμένα που τα απολαμβάνουν και οι ενήλικοι.



Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Όντως!! Η Μαρία Αγγελίδου ξέρει τι κάνει και όταν γράφει και όταν μεταφράζει!! Το λέω, γιατί την είχα καθηγήτρια (είμαι από τους τυχερούς)! Επίσης, πολύ καλό είναι και το παιδικό της διήγημα "Το τετράδιο με τις συμπτώσεις" από τη σειρά ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ των Εκδόσεων Παπαδόπουλος. :)
Laughter translates into any language.


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Δεν θέλω αποκλεισμούς. Mία διόρθωση λοιπόν στην ανακοίνωση. «Τα βιβλία είναι για παιδιά από 4 χρονών» ... ως 84.



Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Φυσικά και δεν υπάρχουν αποκλεισμοί!! Απλώς η ανακοίνωση λέει ότι τα βιβλία είναι για άτομα το λιγότερο 4 χρονών... Εξ' άλλου, ήμουν ο πρώτος που είπε ότι έχει διαβάσει ένα απ' αυτά.
Laughter translates into any language.


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Όπως κατάλαβες, φίλε Pit, αστειεύτηκα. Ήθελα όμως, ταυτόχρονα, να τονίσω κι εγώ ότι το άρωμα της αθωότητας συγκινεί και πολύ, πολύ μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους. Ίσως περισσότερο εκείνους.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Συμφωνώ με όλους σας. Και θα ήθελα να χρησιμοποιούμε όλοι μας περισσότερο αυτή την ενότητα (που ως τώρα είναι "χωράφι" κυρίως του Σπύρου και δικό μου), αλλά και τη θυγατρική της ενότητα (Other events) για να προβάλουμε όσο περισσότερο μπορούμε μέσα από το Translatum και το παιδικό βιβλίο και κάθε άλλη καλλιτεχνική δραστηριότητα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Ελλάδας.

Pit, σ' ευχαριστούμε. Περνώ την εκδήλωση και στο ημερολόγιο του φόρουμ, ώστε όταν θα πλησιάζει η μέρα να εμφανίζεται στην κεντρική μας σελίδα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Και πολύ καλά θα κάνεις Βίκυ!! Είμαι σχετικά νέος στο forum, αλλιώς θα είχα ήδη πολλά posts σε αυτή την ενότητα!! Στο μέλλον θα είμαι, εννοείται, ακόμη πιο δραστήριος.
Α! Τα εν λόγω βιβλία έχουν πάρει και το Κρατικό Βραβείο Παιδικού Βιβλίου του 2006 (http://www.picturebooks.gr/el/index.asp) Όχι, παίζουμε!!!

Και ας μην ξεχνάμε και τις ιδιότητες των δημιουργών: Η Μαρία Αγγελίδου, όπως όλοι ξέρουμε, είναι από τις πρώτες διδάξασες του κλάδου και βραβευμένη για το μεταφραστικό και συγγραφικό της έργο (http://www.metafrasi.edu.gr/html/tutors_gr.html), ενώ ο Σβετλιν είναι ένας ταλαντούχος και επίσης βραβευμένος εικονογράφος (http://www.eikastikon.gr/zografiki/vasilev_cv.html).
Laughter translates into any language.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να σου, Pit. Είναι τόσο πολλοί οι σπουδαίοι καλλιτέχνες που δεν βραβεύτηκαν ποτέ ώστε ποσώς με απασχολεί αν κάποιο συγκεκριμένο έργο τους είναι βραβευμένο ή όχι. Μου αρέσει όμως να ακούω την προσωπική γνώμη του αναγνώστη ή του θεατή, όπως έγινε νωρίτερα στο νήμα αυτό.

Συνέχισε. Μου αρέσει το υλικό που αρχίζεις να δημοσιεύεις. Και επιτέλους μόλις γίναμε τριάδα εσύ, ο Σπύρος κι εγώ σ' αυτή την ενότητα. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Να 'στε καλά Βίκυ και Σπύρο, για τις διορθώσεις και τις τροποποιήσεις σας!! Στο μέλλον υπόσχομαι να υπάρχει αυτή η ομοιομορφία.

Έπεται και συνέχεια.....
Laughter translates into any language.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

angelloud

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Έχω διαβάσει κι εγώ την Ελληνική Μυθολογία  της Αγγελίδου, εικονογράφηση Σβετλίν. Μου άρεσε  πράγματι πολύ. Μέχρι που ξαναδιάβασα κάποιες από τις ιστορίες της. Η Αγγελίδου πάντως έχει γράψει και συνέχεια στο Τετράδιο με τις Συμπτώσεις. Το αναφέρω, μήπως δεν το έχετε πάρει είδηση. Λέγεται το Τετράδιο με τους Ορισμούς και είναι ακόμα καλύτερο από το πρώτο. Με τον ίδιο ήρωα, τον Ηλία Μακρή. Το ευχαριστήθηκα πολύ.


 

Search Tools