real estate speculation → κερδοσκοπία στην αγορά ακινήτων

user10 · 8 · 1978

user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Μήπως, λέω μήπως, το έχει τρακάρει κανείς πουθενά;
« Last Edit: 25 Nov, 2006, 00:55:56 by wings »


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Δεν το έχω πετύχει στο διάβα μου, αλλά το 'κερδοσκοπία' δεν νομίζω πως είναι ακριβές εδώ. Σύμφωνα με το ΛΚΝ, κερδοσκοπία είναι η επιδίωξη με κάθε μέσο κέρδους μεγαλύτερου από το θεμιτό ή το νόμιμο· (πρβ. αισχροκέρδεια).
Εδώ πιστεύω ότι εννοεί απλώς την 'προσδοκία κέρδους'. Αγοράζω γη επειδή πιστεύω ότι θα ανέβει η τιμή, άρα θα ωφεληθώ αν την πουλήσω στο μέλλον (ή αντίστροφα, δεν θα 'ζημιωθώ' αν θελήσω να αγοράσω στο μέλλον). Η μόνη σχέση με την κερδοσκοπία μπορεί να είναι το γεγονός ότι, εάν πολλοί πιστεύουν το ίδιο με μένα και βαλθούμε όλοι να αγοράζουμε, οι τιμές θα ανέβουν δυσανάλογα πολύ σε σχέση με την πραγματική εκτίμηση της μελλοντικής αξίας της γης.



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Σα να 'χεις δίκιο· παρασύρθηκα από το κείμενό μου που την αναφέρει σε ένα κατεβατό οικονομικών εγκλημάτων με σκοπό το αθέμιτο κέρδος. Ας περιμένουμε μήπως εμφανιστεί κανείς ειδικότερος... Ευχαριστώ πάντως :)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Σα να 'χεις δίκιο· παρασύρθηκα από το κείμενό μου που την αναφέρει σε ένα κατεβατό οικονομικών εγκλημάτων με σκοπό το αθέμιτο κέρδος. Ας περιμένουμε μήπως εμφανιστεί κανείς ειδικότερος... Ευχαριστώ πάντως :)
Ααααααα, τότε αλλάζει! Αφού την περιλαμβάνει σε εγκλήματα οικονομικής φύσης, ναι, μπορείς να την πεις κερδοσκοπία...



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν νομίζω ότι η σπέκουλα έχει πια σχέση με παράνομα και αθέμιτα κέρδη. Είναι απολύτως αποδεκτός από την κοινωνία μας θεσμός.

Προτεινόμενα μεταφράσματα:
σπέκουλα με τα ακίνητα
κερδοσκοπία στα ακίνητα
κερδοσκοπία στην αγορά ακινήτων
κερδοσκοπία στη γη


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ιδού και πόσο πιο ακριβής είναι ο ορισμός του OED:

speculation: 8: The action or practice of buying and selling goods, land, stocks and shares, etc., in order to profit by the rise or fall in the market value, as distinct from regular trading or investment; engagement in any business enterprise or transaction of a venturesome or risky nature, but offering the chance of great or unusual gain.

Υπάρχει το στοιχείο του ρίσκου, του μη κανονικού, του άνω του συνηθισμένου, του καιροσκοπικού (η αρχική σημασία της σπέκουλας), αλλά πουθενά δεν μιλάει το OED για αθέμιτα και παράνομα. Δεν πρέπει να θεωρούμε την αισχροκέρδεια συνώνυμο της κερδοσκοπίας.


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Καλησπέρα! Συμφωνώ με το Νίκο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει, αλλά όταν στο Πανεπιστήμιο καταρτίζαμε γλωσσάρι για τα παράγωγα και σκοντάψαμε στον όρο, τον αποδώσαμε «κερδοσκοπία», χωρίς να εννοούμε το αθέμιτο αλλά το στόχο των χρηματιστηριακών συναλλαγών: αγοράζω και πουλώ μετοχές με σκοπό το κέρδος. Κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει και με τα ακίνητα;
« Last Edit: 25 Nov, 2006, 01:24:08 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Παιδιά καλημέρα, μόλις τώρα είδα τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ όλους!
Νομίζω πως "κερδοσκοπία στην αγορά ακινήτων" είναι η καλύτερη απόδοση, ευχαριστώ και τον φίλτατο μοδεράτορα για την αλλαγή του όρου!


 

Search Tools