Κλείστε τα φώτα του σπιτιού σας για 5 λεπτά - Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου 2007, 8.55 με 9.00μμ ώρα Ελλάδας

spiros · 36 · 5030

Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Τί φεστιβάλ απαισιοδοξίας είναι αυτό!
Η λύση σίγουρα δεν είναι να μη γεννάμε παιδιά. Είναι τα γεννάμε και να προσπαθούμε να τους δείξουμε έναν διαφορετικό τρόπο ζωής και αντίληψης των πραγμάτων από αυτόν που βλέπουν γύρω τους.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη διπλανή μου. Και επειδή αυτά τα παιδιά θα βλέπουν πώς καταντήσαμε εμείς τον κόσμο ίσως προσπαθήσουν να τον κάνουν καλύτερο!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Είναι τα γεννάμε και να προσπαθούμε να τους δείξουμε έναν διαφορετικό τρόπο ζωής και αντίληψης των πραγμάτων από αυτόν που βλέπουν γύρω τους.
Αυτό είναι θαυμάσιο και όλοι όσοι το καταφέρνετε πραγματικά αξιέπαινοι :-)



rebanalatz

  • Newbie
  • *
    • Posts: 15
    • Gender:Female
Και επειδή αυτά τα παιδιά θα βλέπουν πώς καταντήσαμε εμείς τον κόσμο ίσως προσπαθήσουν να τον κάνουν καλύτερο!
Μόνο που τότε, κατά την άποψη μου, θα είναι αργά...


Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female
Αυτό είναι θαυμάσιο και όλοι όσοι το καταφέρνετε πραγματικά αξιέπαινοι :-)

Δε ξέρω αν τα καταφέρνουμε, θα δείξει. Προσπαθούμε πάντως :)

Μόνο που τότε, κατά την άποψη μου, θα είναι αργά...

Ισως, αλλά ας πιστέψουμε οτι ποτέ δεν είναι αργά!
supergirls don't cry



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Μόνο που τότε, κατά την άποψη μου, θα είναι αργά...

Ποτέ δεν είναι αργά όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που συνειδητοποιούν το πρόβλημα και κάνουν κάτι! Και πραγματικά πιστεύω ότι η νέα γενιά επειδή θα ζει πιο έντονα το πρόβλημα θα είναι πιο συνειδητοποιημένη!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


rebanalatz

  • Newbie
  • *
    • Posts: 15
    • Gender:Female
Ποτέ δεν είναι αργά όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που συνειδητοποιούν το πρόβλημα και κάνουν κάτι! Και πραγματικά πιστεύω ότι η νέα γενιά επειδή θα ζει πιο έντονα το πρόβλημα θα είναι πιο συνειδητοποιημένη!
Μακάρι Χριστίνα... :) γι'αυτό σαν νέα γενιά ας κλείσουμε όλοι τα φώτα το βράδυ :)))


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Μακάρι Χριστίνα... :) γι'αυτό σαν νέα γενιά ας κλείσουμε όλοι τα φώτα το βράδυ :)))

Τουλάχιστον αυτό μπορούμε να το κάνουμε ΟΛΟΙ. Και είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
(Και να και μια θεωρία συνωμοσίας:)
Αρκεί μετά να μη μας πουν "Βλέπετε, αν κλείνετε τα φωτάκια σας, αρκεί για να γλιτώσουμε" και να τα ρίξουν όλα σε μας.
Nick Roussos


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Και πραγματικά πιστεύω ότι η νέα γενιά επειδή θα ζει πιο έντονα το πρόβλημα θα είναι πιο συνειδητοποιημένη!
Αρκεί, βέβαια, να μην θεωρεί αυτονόητο το κλιματιστικό, τις εκατοντάδες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, τα πισιά ως αποκλειστικό μέσο της επικοινωνίας και ότι βόλτα = Αλού φαν πάρκ ή Κίντομ κλπ.
Η ένστασή μου είναι ότι εμείς έχουμε ζήσει και χωρίς ασανσέρ και χωρίς αυτοκίνητα, έχουμε ανέβει σε μερικά βουνά, έχουμε κοιμηθεί σε παραλίες κ σε σκηνές (ψαρεύαμε για να φάμε, ψάχναμε φύλλα ευκάλυπτου να τριφτούμε για να μην έχουν τα κουνούπια να φάνε:-). Όλα αυτά μάλλον θα φαντάζουν επιστημονική φαντασία (ή, χειρότερα, ταινία εποχής) στα μάτια/αυτιά των περισσότερων πιτσιρικάδων (όχι όμως και στου δικού μου ανηψιού, χεχε :-)


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Αρκεί, βέβαια, να μην θεωρεί αυτονόητο το κλιματιστικό, τις εκατοντάδες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, τα πισιά ως αποκλειστικό μέσο της επικοινωνίας και ότι βόλτα = Αλού φαν πάρκ ή Κίντομ κλπ.
Η ένστασή μου είναι ότι εμείς έχουμε ζήσει και χωρίς ασανσέρ και χωρίς αυτοκίνητα, έχουμε ανέβει σε μερικά βουνά, έχουμε κοιμηθεί σε παραλίες κ σε σκηνές (ψαρεύαμε για να φάμε, ψάχναμε φύλλα ευκάλυπτου να τριφτούμε για να μην έχουν τα κουνούπια να φάνε:-). Όλα αυτά μάλλον θα φαντάζουν επιστημονική φαντασία (ή, χειρότερα, ταινία εποχής) στα μάτια/αυτιά των περισσότερων πιτσιρικάδων (όχι όμως και στου δικού μου ανηψιού, χεχε :-)

Συμφωνώ. Πιστεύω ότι θα έρθει μια εποχή που θα θέλουμε να στραφούμε πάλι στη φύση (που δεν θα έχουμε). Και τότε θα γίνει μια συντονισμένη προσπάθεια να την ξαναποκτήσουμε! Δεν διαφωνώ ότι θα έρθει κάποια στιγμή που τα παιδιά μας θα βλέπουν τα δέντρα σε φωτογραφίες και θα τους φαίνεται επιστημονική φαντασία ότι υπήρχαν τέτοια πράγματα στον πλανήτη (ότι γίνεται δηλαδή με τους δεινόσαυρους).
Τα παιδιά που έχουν ακόμη και σήμερα την ευκαιρία να μεγαλώνουν στη φύση είναι πραγματικά προνομιούχα. Δεν έχουν, όμως, όλοι την δυνατότητα και την πολυτέλεια να το προσφέρουν αυτό στα παιδιά τους. Ο ανιψιός σου είναι πραγματικά τυχερός. Μπορεί να μην το καταλαβαίνει ακόμη αλλά κάποια στιγμή θα το καταλάβει.
Στη δική μου γειτονιά για να κάνει ένα παιδάκι ποδήλατο πρέπει όλη η οικογένεια να μην έχει τίποτα να κάνει γιατί κατεβαίνει ο ένας γονιός στη μία άκρη του δρόμου, ο άλλος στην άλλη για να σταματούν τα αυτοκίνητα και να φωνάζουν στο παιδί να κάνει στην άκρη. Τραγικό, αν σκεφτείς ότι στην ίδια γειτονιά μεγάλωσα και εγώ όταν είχε ακόμη χωματόδρομους και χωράφια και η μητέρα μου ούτε έβγαινε να κοιτάξει πού ήμασταν.
« Last Edit: 01 Feb, 2007, 17:17:15 by nickel »
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Αρκεί, βέβαια, να μην θεωρεί αυτονόητο το κλιματιστικό, τις εκατοντάδες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, τα πισιά ως αποκλειστικό μέσο της επικοινωνίας και ότι βόλτα = Αλού φαν πάρκ ή Κίντομ κλπ. Αυτό ξαναπέστο!Η ένστασή μου είναι ότι εμείς έχουμε ζήσει και χωρίς ασανσέρ και χωρίς αυτοκίνητα, έχουμε ανέβει σε μερικά βουνά, έχουμε κοιμηθεί σε παραλίες κ σε σκηνές (ψαρεύαμε για να φάμε, ψάχναμε φύλλα ευκάλυπτου να τριφτούμε για να μην έχουν τα κουνούπια να φάνε:-). Και μολόχες για τις τσουκνίδες. Όλα αυτά μάλλον θα φαντάζουν επιστημονική φαντασία (ή, χειρότερα, ταινία εποχής) στα μάτια/αυτιά των περισσότερων πιτσιρικάδων (όχι όμως και στου δικού μου ανηψιού, χεχε :-)
Αν και - λόγω ιδιοσυγκρασίας - κοιμήθηκα σε σκηνή μόνο στον στρατό και επειδή με υποχρεώσανε, συμφωνώ. Το λιγότερο που έχω καταφέρω με την εκούσια εξορία μου εκτός Αθηνών είναι ότι έχω δώσει στα παιδιά μου να καταλάβουν ότι το φαγητό δεν μεγαλώνει μες στα κουτιά στο σούπερ-μάρκετ (ο μεγάλος μου έχει γίνει μανούλα και στο μάζεμα των αγριοσπαραγγιών). Η προσπάθεια, όμως, είναι τεράστια, σε όλα τα επίπεδα.
Nick Roussos


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Ακούω τώρα στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1 τον Χωμενίδη να σχολιάζει ότι συνήθως τα μεγάλα μπλακ άουτ ακολουθούνται από αύξηση των γεννήσεων μετά από 9 μήνες :-)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Πιστεύω ότι θα έρθει μία εποχή που θα θέλουμε να στραφούμε πάλι στη φύση (που δεν θα έχουμε). Και τότε θα γίνει μία συντονισμένη προσπάθεια να την ξαναποκτήσουμε! Δεν διαφωνώ ότι θα έρθει κάποια στιγμή που τα παιδιά μας θα βλέπουν τα δέντρα σε φωτογραφίες και θα τους φαίνεται επιστημονική φαντασία ότι υπήρχαν τέτοια πράγματα στον πλανήτη (ότι γίνεται δηλαδή με τους δεινόσαυρους).
Ο άνθρωπος και η δράση του στον πλανήτη ίσως να μπορεί να παρομοιαστεί με την ύπαρξη και λειτουργία προγραμμάτων, διεργασιών κλπ σε έναν υπολογιστή. Όλα αυτά λειτουργούν, τρέχουν, εκτελούνται, κλπ κλπ. Σιγά-σιγά, όμως επιβραδύνουν τη λειτουργία του μηχανήματος, αφήνουν πίσω τους δυσβάσταχτα log και λάθος καταχωρήσεις στο μητρώο. Και η καλύτερη λύση είναι, ως γνωστόν, το φορμάτ.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Ο άνθρωπος και η δράση του στον πλανήτη ίσως να μπορεί να παρομοιαστεί με την ύπαρξη και λειτουργία προγραμμάτων, διεργασιών κλπ σε έναν υπολογιστή. Όλα αυτά λειτουργούν, τρέχουν, εκτελούνται, κλπ κλπ. Σιγά-σιγά, όμως επιβραδύνουν τη λειτουργία του μηχανήματος, αφήνουν πίσω τους δυσβάσταχτα log και λάθος καταχωρήσεις στο μητρώο. Και η καλύτερη λύση είναι, ως γνωστόν, το φορμάτ.

Είσαι απίστευτος ;-))))
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


titipoilony

  • Newbie
  • *
    • Posts: 16
    • Gender:Female
Θα το κάνω. Όμως πιστεύω ότι κάτι τέτοια αποτελούν μια ύπουλη προσπάθεια να μετακυλισθεί η ευθύνη από τους πραγματικά υπεύθυνους στον πολίτη. "Κοίτα μικρέ σιχαμένε που άνοιξες το ψυγείο δύο φορές αντί για μία: εσύ φταις για όλα, όχι η βιομηχανία". Είναι σαν την υπόθεση με τα τσεκ-απ: εσείς φταίτε, που δεν εξετάζεστε κάθε δύο μήνες, όχι εμείς που δεν θα σας περιθάλψουμε.

Συμφωνώ απόλύτως


 

Search Tools