"Ετυμολογία" του debate

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο μου, δεν μου αρέσουν καθόλου οι ατέρμονες παραφιλολογικές συζητήσεις όπου προσπαθούν να μας εμπλέξουν ορισμένοι άνθρωποι, χωρίς να παραγνωρίζω το δικαίωμά τους να εκφράζονται ελεύθερα και να λένε ό,τι θέλουν.

Ο Σπύρος χθες μας έδωσε εδώ ένα τόσο δα μικρούλι στίγμα ενός πραγματικά μορφωμένου ανθρώπου και επιστήμονα.

Με μεγάλη μου θλίψη διαπιστώνω ότι οι μετρητές του Τρανσλάτουμ δεν χτύπησαν «κόκκινο» στο άρθρο για τον καθ. Εμμ. Κριαρά αλλά σπάνε «ταμεία» στο νήμα με αφορμή το λήμμα του κ. Αθανασίου. Αχ, αυτά τα μηχανάκια των στατιστικών...

Εκτός αν το μέγεθος του έργου του καθηγητή Κριαρά οφείλει να είναι στη σκιά της ανιδιοτελούς προσφοράς γνώσεων του κ. Αθανασίου και των παρεών του μέσω των ιστοσελίδων του. Κάτι δεν έχουμε καταλάβει σωστά σε τούτη τη χώρα και σε τούτο το φόρουμ ή ισχύει αυτό που συνηθίζω να σου λέω, Νίκο, δηλαδή: " Am I missing something here?" 
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
...οι μετρητές του Τρανσλάτουμ δεν χτύπησαν «κόκκινο» στο άρθρο για τον καθ. Εμμ. Κριαρά αλλά σπάνε «ταμεία» στο νήμα με αφορμή το λήμμα του κ. Αθανασίου.

Δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε τη δύναμη των σκυλοκαβγάδων σε φόρουμ και παράθυρα.

Αλλά, με την ευκαιρία, αυτό το διαβάσαμε;



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το διαβάσαμε και μεταφέρω το σύνδεσμο που μας δίνεις και στο σχετικό νήμα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Βίκη, μια και αναφέρθηκες στον Κριαρά:
Ο Κριαράς και παλιότερα αλλά και τώρα που βρίσκεται σε σχετικά
μεγάλη ηλικία, ποτέ δεν χαρίστηκε σε απόψεις που
τις θεωρούσε λανθασμένες. 'Ηταν πάντοτε
πολύ αυστηρός στην κριτική του.

Στην αγαπητή elena01 απάντησε ο αγαπητός
νίκελ. Εγώ μόνο να εκφράσω το θαυμασμό μου,
που ενώ γράφτηκε στο φόρουμ σήμερα το πρωί,
αντί να χάσει καιρό με συστάσεις, καλώς σας
βρίσκω παιδιά και άλλα τέτοια, πρόλαβε και
ενημερώθηκε αμέσως για την αντιπαράθεση με τον
κ. Αθανασίου και έσπευσε να πάρει θέση.

ν.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο μου, η αυστηρή κριτική σε θέματα αρχών είναι για μένα επιβεβλημένη.

Όσο για την αγαπητή elena01, ίσως γι' αυτό γράφτηκε στο φόρουμ κι εμείς την καλωσορίζουμε, αδιαφορώντας για τις προθέσεις της, μια και τις θεωρούμε καλή τη πίστει αγαθές.:-)
« Last Edit: 05 Apr, 2006, 16:44:33 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


kik

  • Newbie
  • *
    • Posts: 35
    • Gender:Male
Να κάνω τότε κι εγώ την αυστηρή κριτική μου.
Τα "ψεύτης", "για τα πανηγύρια" και τα περί σοβαρότητας και τιμιότητας του επιστήμονα, είναι άκρως απαράδεκτα. Ο άνθρωπος  προσπαθεί να συμβάλει στην ελληνική και να βοηθήσει αυτούς που θέλουν να την γνωρίσουν. Αν έχει κάνει λάθος θα πρέπει να επισημανθεί, όπως σωστά έπραξε ο αγαπητός tsioutsiou. Η επίθεση που δέχτηκε στη συνέχεια (ο κ. Αθανασίου)δεν ανήκει στα πλαίσια καμιάς ηθικής.

Με τιμή και χωρίς διάθεση αντιπαλότητας (σας πήρα από φόβο :)  )

kik


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αν έχει κάνει λάθος θα πρέπει να επισημανθεί...

Τα λάθη των άλλων πάντοτε συγχωρούνται, φίλε kik. Αν μη τι άλλο, για να συγχωρεθούν και τα δικά μας, που είναι ουκ ολίγα. Ιδιαίτερα εγώ, που τσαλαβουτάω όπου βρω νερά (Κατερίνα, δεν έχεις μόνο εσύ τη χάρη), είμαι βέβαιος ότι δίπλα σε μερικά ωραία μου, έχω βάλει το ονοματάκι μου και σε πολλές κουταμάρες. Αλλά αυτή τη δουλειά κάνουμε εδώ: προσπαθούμε να βοηθήσουμε με ό,τι ξέρουμε (και συχνά με ό,τι μαθαίνουμε ψάχνοντας). Αν περιμέναμε πότε θα πετύχουμε ερώτηση για το θέμα του ντοκτορά μας, άκρα του τάφου σιωπή θα έπεφτε τις περισσότερες φορές.

Στην περίπτωση αυτή, όπου ίσως όλοι έχουμε βγει από κάποιο ΤΕΛΟΣ ΟΡΙΩΝ, το πρόβλημα δεν είναι τα λάθη. Το πρόβλημα είναι το hoodwinking. Είναι η μέθοδος των τσαρλατάνων: από τους αστρολόγους μέχρι τους Λιακόπουλους. Ανακατεύουμε το μύθο μας μαζί με τα γενικώς αποδεκτά και τον σερβίρουμε με την ελπίδα ότι θα τον χάψει ο άλλος.

Αυτά με διαολίζουν. Εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου μορφωμένο. Ένας σέρφερ της γνώσης είμαι και με τρομάζουν τα μύρια όσα αγνοώ. Αλλά δεν πουλάω φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Γι' αυτό από τους μορφωμένους και τους ερευνητές περιμένω και μια υπευθυνότητα.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το πρόβλημα το δικό μου, Νίκο, είναι το εξής: όταν αναφέρουμε ξανά και ξανά πράγματα και άτομα που παίρνουν δημοσιότητα δυσυνάλογη σε σχέση με το μπόι τους (όπως ένας από τους συνδέσμους που μας έδωσες μόλις), κάνουμε καλό;

Και επειδή, στο συγκεκριμένο σημείο, το φόρουμ μας με ενδιαφέρει, υπάρχουν πάμπολλα νήματα σε διάφορες ενότητες όπου κανείς δεν έβγαλε άχνα να πει τη γνώμη του για πράγματα εξαιρετικά σοβαρότερα. Για του λόγου το αληθές, κάνε μια βόλτα ξανά σε όλο το φόρουμ. Ενδεικτικά ανέφερα νωρίτερα το νήμα για τον καθηγητή Κριαρά κι έχω άλλα 100 να σου αναφέρω. Ωστόσο, κλωθογυρνάμε συνεχώς σε τούτο εδώ ενώ το θέμα έχει προ ημερών εξαντληθεί ως προς το επιστημονικό του μέρος. Είναι το τελευταίο μου μήνυμα σε τούτο το νήμα αλλά κρούω τον κώδωνα μια και δεν μπορώ να πάω σε άλλα σοβαρότερα νήματα και να εκλιπαρώ για τη συμμετοχή όλων. Ο νοών νοείτω...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ είμαι πιο πονηρός. Έβαλα το λινκ του Κριαρά σ' αυτό το νήμα...


elena01

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Female
Απευθύνομαι στους αναγνώστες της σελίδος, για να επισημάνω μία αλχημεία, που ίσως δεν έγινε αντιληπτή απ’ όσους δεν χρησιμοποιούν το λεξικό Liddell - Scott.
Στο «Μέγα Λεξικόν της Ελληνικής Γλώσσης» Liddell – Scott (Εκδόσεις Σιδέρη) δεν υπάρχει η λέξη «γρώνα», όπως πολύ σωστά υποστήριζε ο κ. Αθανασίου και κακώς κατηγορήθηκε ως ψεύτης.
Η λέξη «γρώνα» περιλαμβάνεται στο λεξικό του Κ. Δ. Γεωργούλη, το οποίο αποτελεί το ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ του ανωτέρω λεξικού, γεγονός το οποίο κάποιοι λίαν επιμελώς απέκρυψαν.
 Προς επικύρωση των όσων λέγω, παραθέτω τρία αποσπάσματα από τον πρόλογο του ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ.
1. Η ιδέα της εκδόσεως του ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ του Μεγάλου Λεξικού της Ελληνικής Γλώσσης της ημετέρας εκδόσεως οφείλεται εις τον αείμνηστον  Κ. Δ. Γεωργούλην, τον σοφώτατον Έλληνα φιλόλογον και εκπαιδευτικόν…
2. …Όλα τα εκ των ανωτέρω ερευνών προελθόντα νέα γλωσσικά στοιχεία, προς δε και ο εκ της επιμελούς διερευνήσεως των κειμένων των Εκκλησιαστικών Πατέρων και της λοιπής βυζαντινής γραμματείας κατά τον παρόντα αιώνα συγκομισθείς πλούσιος γλωσσικός θησαυρός, απεφασίσθη να ενταχθεί εις το Μεγα Λεξικόν της Ελληνικής Γλώσσης και να καταστή ούτω προσιτός εις τους Έλληνας σπουδαστάς και λογίους.
3. Το ούτω καταρτισθέν ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ πλουτίζει το παλαιόν μας Μέγα Λεξικόν της Ελληνικής Γλώσσης δια νέου γλωσσικού θησαυρού ανερχομένου εις το εν πέμπτον περίπου του πρότερον αποθησαυρισμένου γλωσσικού υλικού. Την επιστασίαν της συντάξεως του συμπληρώματος τούτου, εκλιπόντος του Κ. Δ. Γεωργούλη, ανέλαβεν ο γνωστός φιλόλογος Παναγιώτης Κ. Γεωργούντζος.
Επειδή όμως ενδέχεται κάποιος να αμφιβάλλει – και καλώς αμφιβάλλει – για τα προαναφερθέντα, θα διαλύσει κάθε αμφιβολία, αν επισκεφθεί την παρακάτω έγκυρη ιστοσελίδα του διαδικτύου (Perseus):
http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/resolveform?lang=greek&type=begin&formentry=1&doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057&layout=&lookup=grw

Στη σελίδα αυτή παρατίθεναι 6 λέξεις της αρχαίας ελληνικής γλώσσας ως εξής:
γρώνα  (LSJ)
γρωνάδες (LSJ)
γρώνη (LSJ, Middle Liddell)
γρώνος (LSJ)
γρωθύλοι (LSJ)
γρωθώνη (LSJ)

Όπως βλέπετε (ιδίοις όμμασι) μόνο η λέξη γρώνη (γρώνος, η, ον) καταχωρίζεται στο λεξικό Liddell.
Επομένως δικαιώνεται πλήρως ο κ. Αθανασίου.
Ο έχων νουν νοείτω.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Έλενα01,

Το πρώτο μήνυμα του κ. Αθανασίου σ' αυτό το νήμα έγραφε:

...Επειδή το TLG ή το λεξικό  Liddell - Scott δεν καταγράφουν π.χ. τις λέξεις δίβατον ή γρώνα (=θηλυκό γουρούνι), αυτό δεν σημαίνει ότι οι παραπάνω λέξεις δεν υπάρχουν στην αρχαία ελληνική γλώσσα...

Η δική μου αντίδραση, χωρίς χαρακτηρισμούς (είμαι βραδυφλεγής στις αντιδράσεις μου), ήταν να φωτογραφίσω και να παραθέσω το σχετικό λήμμα (για τη γρώνα, όχι για το ανύπαρκτο δίβατον) από το λεξικό Liddell & Scott του 1968 που φιλοξενώ στα ράφια μου. Τίποτε περισσότερο. Καμία αλχημεία. Αν εσύ διακρίνεις εδώ αλχημεία, αλλά όχι αλλού, σε άλλες σελίδες άλλων ιστότοπων, δικαίωμά σου. Αλλά διαστρεβλώσεις της πραγματικότητας σ' αυτές τις σελίδες δεν θα περνούν αναπάντητες.
« Last Edit: 11 Apr, 2006, 14:17:20 by nickel »


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Εγώ είμαι πιο πονηρός. Έβαλα το λινκ του Κριαρά σ' αυτό το νήμα...
Εβαλες και το άλλο,
Κριαρας ν. Λιακόπουλος... τον έκαψες τον παππού


Ευχαριστώ για το άλλο, το φλύαρο :)


Και στο προκείμενο, αν καταλαβαίνω,
σχετικά πια μόνο με το λήμμα "γρώνα".
1. Καταχωρίζεται στο LSJ (1940)
2. Καχωρίζεται με τη σημασία που λέμε (sow), την οποία παρέβλεψε ο ralfaki, καθώς ομόρριζα και παρώνυμα σημ. σπήλαιο
3. Δεν δίνει στατιστικές εγγραφές να βλέπαμε κανά παρδγμ. σε κείμενο
Το ΤLG (πλήρης έκδ) τί να λέει;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ αυτά που είχα από Ησύχιο σε L & S και TLG τα έδωσα πιο πάνω φωτογραφικά -- έχω κάνει το καθήκον μου απέναντι στις γουρούνες και δεν βλέπω γιατί να ασχολούμαστε περισσότερο με κάτι που, από λάθος η απροσεξία του ίσως, επικαλέστηκε ο κ. Αθανασίου ως επιχείρημα. Οι γρωνάδες υπάρχουν όχι επειδή υπάρχουν στα λεξικά αλλά επειδή μας τις μεταφέρει ο Ησύχιος. Απλώς εμείς εδώ στα γραφεία μας δεν έχουμε άμεση πρόσβαση στον Ησύχιο, αλλά διαμεσολαβημένη. Εκλιπαρώ να μου δοθεί μια άμεση ή έστω διαμεσολαβημένη πρόσβαση στο δίβατον, αλλά "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε". Παραμένει δύσβατον.


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Εκλιπαρώ να μου δοθεί μια άμεση ή έστω διαμεσολαβημένη πρόσβαση στο δίβατον, αλλά "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε". Παραμένει δύσβατον.

Αν είναι απόκρυφη γνώση, τότε... άβατον


 

Search Tools