Χαλασμένοι γαλλικοί χαρακτήρες στο Word με Trados 8

Dimi · 9 · 724

Dimi

• Full Member
Ένα από τα γνωστά προβλήματα που δεν περίμενα να ξαναδώ.

Μεταφράζω γαλλικό κείμενο σε Word 2003, με Trados 8 (OS Win XP). Όταν ανοίγω το segment, οι γαλλικοί χαρακτήρες χαλάνε στο source segment. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να το λύσω το ζήτημα;

Δήμητρα

vmelas

• Hero Member
Δοκίμασες να αλλάξεις τη γραμματοσειρά στο κείμενο-πηγή που έχεις; Ορισμένες γραμματοσειρές δεν πάνε το τράντος :)

Dimi

• Full Member
To δοκίμασα ήδη, είναι σε Verdana και άλλαξα σε Arial / Times New Roman. η πλάκα είναι ότι δεν μου χαλάει όλες τις προτάσεις, μια εδώ και μια εκεί... Μπορεί να φταίει η μνήμη; Άνοιξα το κείμενο και με αγγλική μνήμη, αλλά πάλι τα ίδια.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Dimi

• Full Member
Όχι, δεν δοκίμασα γιατί μου το έδωσαν προμεταφρασμένο στο Word, αλλά δεν μπορώ να αποθηκεύσω το bilingual σε Word έτσι και αλλιώς.

vmelas

• Hero Member
Εγώ θα έκανα τη μετάφραση στο TagEditor και μετά θα έπαιρνα το DOC όπως μου το έστειλαν και θα το πέρναγα ένα Translate και θα τέλειωνε η υπόθεση. Ή θα το έσωζα σε RTF και θα δοκίμαζα να δω μήπως αυτό λύσει το πρόβλημα.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Όχι, δεν δοκίμασα γιατί μου το έδωσαν προμεταφρασμένο στο Word, αλλά δεν μπορώ να αποθηκεύσω το bilingual σε Word έτσι και αλλιώς.

Εννοείς σε TagEditor; Πώς δεν μπορείς. Στείλ' το να σ' το κάνω εγώ.

Dimi

• Full Member
Δεν θέλω να σε βάλω σε κόπο, είναι 10 αρχεία. Αλλά όταν ρίχνω το αρχείο στο ΤΤΧ μου βγάζει σφάλμα 80005 This file cannot be processed as ttx because it was saved as a bilingual document in Word. Αν δεν υπάρχει εύκολη λύση, το αφηνω όπως είναι.

Search Tools