snuff → ταμπάκος αναρροφούμενος από τη μύτη, πρέζα ταμπάκου, εισπνοή, ρούφηγμα μύτης, εισπνέω με ρουθούνια, ρουφώ τη μύτη μου, παίρνω πρέζα ταμπάκου, ανθρακοποιημένο τμήμα φιτιλιού, κάφτρα, καύτρα, κόβω κάφτρα, αφαιρώ κάφτρα, αφανίζω, πρεζάρω ταμπάκο, σβήνω, οσφραίνομαι, μυρίζω εξεταστικά, τετραπέρατος, πρεπούμενος, οσμή, μυρωδιά, μύρισμα











elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Η λέξη-κλειδί είναι το ταμπάκο.

ΚΑΠΝΟΣ, ΕΝΑΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ

Γράφει ο : Δρ. Χαράλαμπος Τσιλτικλής Ιατρός Βιοπαθολόγος – Κλινικός Χημικός

Βραβείον Ακαδημίας Αθηνών


   Η εισροή της σκόνης καπνού από τη μύτη (πρέζα ταμπάκου) αποδίδεται στους Γάλλους φαρμακοποιούς. Ισπανοβοημική εφεύρεση φαίνεται να είναι το σιγαρέτο. Τελικά, το τσιμπούκι με τη συνηθισμένη  μορφή, όπως έχουμε αναφέρει, το επινόησε ο Άγγλος Ράλεϊ, έχοντας ως πρότυπο τις καπνοσύριγγες των ιθαγενών.

:-)))

Ταμπακ(ι)έρα (snuff box) είναι η λέξη κλειδί. Kαι σε Limoges, ακόμα καλύτερα.
;-)
« Last Edit: 06 Apr, 2020, 15:31:44 by spiros »




spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
ταμπάκος αναρροφούμενος από τη μύτη, πρέζα ταμπάκου, εισπνοή, ρούφηγμα μύτης, εισπνέω με ρουθούνια, ρουφώ τη μύτη μου, παίρνω πρέζα ταμπάκου, ανθρακοποιημένο τμήμα φιτιλιού, κάφτρα, καύτρα, κόβω κάφτρα, αφαιρώ κάφτρα, αφανίζω, πρεζάρω ταμπάκο, σβήνω, οσφραίνομαι, μυρίζω εξεταστικά, τετραπέρατος, πρεπούμενος, οσμή, μυρωδιά, μύρισμα

Και το ποίημα:
Give Me Women, Wine, And Snuff - John Keats (Τζων Κητς: Δώστε μου γυναίκες, ταμπάκο και κρασί | μετάφραση: Σπύρος Δόικας)
« Last Edit: 18 Apr, 2022, 21:50:21 by spiros »


 

Search Tools