rosebud → μπουμπούκι τριαντάφυλλου, ωραίο κορίτσι, μανούλι, μπουμπούκι, ροδανθός

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εμένα πάντως μου άρεσε η πρόταση της Νάντιας ("Δεν πας να δεις τον Πολίτη Κέιν ν' αποκαλύψεις το μυστικό του ροδανθού;") ακριβώς επειδή δεν αποκαλύπτει το μυστικό στο ελληνικό κοινό.

Ήταν από τα πρώτα πράγματα που έμαθα στα παιδιά μου, ιδιαίτερα όταν καθόμασταν μαζί να δούμε ταινία που κάποιος απ' όλους είχε ήδη δει. Κανόνας 1ος: Δεν λέμε ποτέ τίποτε για την ταινία! (Κανόνας 2ος: Δεν απαντάμε τηλέφωνα την ώρα που βλέπουμε ταινία. Και ακολουθούν άλλοι είκοσι οκτώ...)

Γιάννη, θυμάμαι το κόλπο της κατατρομοκράτησης της ουράς, ιδιαίτερα γιατί συνήθως ήμουν στην ουρά (πάντοτε της τελευταίας προβολής). Εσύ θυμάσαι για τον έξαλλο τύπο που είχε κάποτε δείρει έναν εξερχόμενο από θρίλερ του Χίτσκοκ; Εγώ ήμουν ο έξαλλος τύπος.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ήταν από τα πρώτα πράγματα που έμαθα στα παιδιά μου, ιδιαίτερα όταν καθόμασταν μαζί να δούμε ταινία που κάποιος απ' όλους είχε ήδη δει. Κανόνας 1ος: Δεν λέμε ποτέ τίποτε για την ταινία! (Κανόνας 2ος: Δεν απαντάμε τηλέφωνα την ώρα που βλέπουμε ταινία. Και ακολουθούν άλλοι είκοσι οκτώ...)

Κανόνας 3ος: Έχουμε αυτόματη καρπαζιέρα για όποιον μιλάει στη διάρκεια της ταινίας, έστω και ψιθυριστά.
Κανόνας 4ος: Αντικαθιστούμε την καρπαζιέρα με μαστίγιο (πάντα αυτόματο) για όποιον τρώει φασαριόζικα στη διάρκεια της ταινίας.
Κανόνας 5ος: Γα.........ουμε όποιον περνάει μπροστά από την οθόνη, έστω και μία φορά.

Και ακολουθούν άλλοι 25...
« Last Edit: 14 Aug, 2006, 15:29:01 by nickel »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Κανόνας 5ος: Γα.........ουμε όποιον περνάει μπροστά από την οθόνη, έστω και μία φορά.
Γαργαλούμε ;
Γαλουχούμε ;
Γαβγίζουμε ;

Ερώτηση ρητορική(;) → Γιατί πήγε όλος ο κόσμος και είδε τον Τιτανικό αφού ήξερε το τέλος;

Ταινία δίχως σχόλια δεν έχει νοστιμάδα! Έχω 'διαφωνήσει' κάμποσες φορές γι' αυτό το θέμα (κατά προτίμηση στη διάρκεια της ταινίας :-))


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Κανόνας 3ος: Έχουμε αυτόματη καρπαζιέρα για όποιον μιλάει στη διάρκεια της ταινίας, έστω και ψιθυριστά.
Κανόνας 4ος: Αντικαθιστούμε την καρπαζιέρα με μαστίγιο (πάντα αυτόματο) για όποιον τρώει φασαριόζικα στη διάρκεια της ταινίας.

Πες τα, χρυσόστομη Βίκυ!

Πρόσφατη εμπειρία μου σ' αυτό το πλαίσιο:
Ένα ζευγάρι δεν βρήκε θέσεις να καθίσουν δίπλα-δίπλα και κάθισαν ο ένας πίσω από τον άλλον. Ο κύριος, που πολύ του αρέσει φαίνεται να μιλάει με τη συμβία του την ώρα του σινεμά, της μιλούσε μεγαλοφώνως για να τον ακούει στην πίσω σειρά! Περιττό να σας πω ότι τον έκραξα και σταμάτησε.
 
Κανόνας 6ος: Φοράμε γουρουνοκεφαλή στους συν-θεατές που φεύγοντας από τη θέση τους απαξιούν να πάρουν μαζί τους τα σκουπιίδια τους και τα παρατάνε στο πάτωμα του κινηματογράφου για να φτιάξουν ωραίο περιβάλλον για τους επόμενους.

Quote
Ταινία δίχως σχόλια δεν έχει νοστιμάδα!
Τότε είναι καλύτερα να την βλέπεις στο dvd, δε συμφωνείς;
« Last Edit: 14 Aug, 2006, 15:51:04 by nickel »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κανόνας 7ος: Δεν καλούμε το Γιάννη να δει σινεμά μαζί μας.
Κανόνας 8ος: Δεν κάνουμε ερωτήσεις για τα αυτονόητα.

Quote
Ερώτηση ρητορική(;) → Γιατί πήγε όλος ο κόσμος και είδε τον Τιτανικό αφού ήξερε το τέλος;

Ερώτησης ρητορικής απάντηση: Για τον ίδιο λόγο που έβλεπαν όλες τις ταινίες με τη ζωή του Χριστού. Για τον ίδιο λόγο που γ...αργαλάς (κι ας ξέρεις το τέλος).


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Άλλη ερώτηση ρητορική: "Εγώ τι είμαι που δεν είδα τον Τιτανικό (εννοείται με Ντι Κάπριο και Γουΐνσλετ - μπρρρρ ξενέρωμα);;; Πρέπει να πάω στο γιατρό;;;

Και μία δήλωση: Γιάννη, πάμε σινεμά όποτε θέλεις... ταινία στη μούγγα, δεν έχει νοστιμάδα... φυσικά, δεν λέω να πιάσουμε και συζήτηση ή να μου πεις τι έφαγες το μεσημέρι... όπως κάνει το Νουσάκι... και ώρες-ώρες μου 'ρχεται να γίνω μητροκτόνος :-((
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εσύ είσαι ο άνθρωπος που κατατρόπωσε τους κανόνες: Πας σινεμά με τη μάνα σου, σε λίγο θα πας με το Γιάννη, δεν έχεις δει τον Τιτανικό...

Λύση: Δες τον Τιτανικό (4 ώρες) με τη μάνα σου και το Γιάννη, μαζί, ανσάμπλ. Θ' αρχίσεις να πιστεύεις στους κανόνες. Μην τον δεις σε μάλτιπλεξ, όπως τον είδα εγώ – 4 ώρες χωρίς διάλειμμα για κάπνισμα! Μόνο όταν κοιμάμαι το παθαίνω αυτό.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Είμαι από αυτούς που πρεσβεύουν τη "μούγγα" ως απαραίτητο συστατικό για να απολαύσω μια ταινία. Πιστεύω ότι όταν κάποιος θέλει να πει κάτι στον διπλανό του, πρέπει να του το πει ψιθυριστά, στο αφτί. Θεωρώ ότι σε καμιά περίπτωση δεν έχουμε δικαίωμα να ενοχλούμε τους άλλους θεατές που θέλουν να μπουν απερίσπαστοι στο κλίμα της ταινίας. Γι' αυτό υπάρχουν τα βίντεο και τα dvd, για να βλέπεις τις ταινίες στο σπίτι σου και να τραγουδάς, αν θέλεις, συγχρόνως.
Κι επειδή δεν έχω καμιά διάθεση να συζητάω την ώρα της προβολής, πολύ άνετα πάω σινεμά και μόνη μου, δε θεωρώ ότι χρειάζεται παρέα για να δεις μια ταινία.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
φυσικά μιλάω για οικιακή προβολή - παραξενιά μου, αλλά δεν βρίσκω λογικό το να "βγω" για να μπω αμέσως σε μια μεγάλη και σκοτεινή αίθουσα και να δω μια γιγάντια τηλεόραση, χωρίς μάλιστα να μπορώ να κουνηθώ/μιλήσω/καπνίσω!

Τα περί κινηματογράφου είναι μια μεγάλη κουβέντα που μετά χαράς να την κάνουμε - θα χαρώ να με κράξετε και εσείς, αυτοπροσώπως όμως :-)


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Συμφωνώ μαζί σου, Γιάννη, ως προς αυτό. Για μένα το σινεμά δεν είναι "έξοδος". Δηλαδή, αν θέλω να απολαύσω την παρέα ενός φίλου, προτιμώ να είμαστε σε χώρο που θα συζητάμε, όχι θα έχουμε προσηλωμένη την προσοχή μας σε μια προβολή.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Εσύ είσαι ο άνθρωπος που κατατρόπωσε τους κανόνες: Πας σινεμά με τη μάνα σου, σε λίγο θα πας με το Γιάννη, δεν έχεις δει τον Τιτανικό...

Ξανακοίταξα τους κανόνεςτου φόρουμ, μα δεν είδα πουθενά "δεν πάμε σινεμά με το Γιάννη"!
Α, κατάλαβα: κάποιος διαρρέι πληροφορίες για μένα. Πού θα μου πάει, δεν θα τον βρώ; Θα τον πάρω μαζί μου σινεμά - σε ταινία Αγγελόπουλου (νο οφένς) με σχολιασμό δικό μου. Μετά τις 25/8 όμως....


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Είμαι από αυτούς που πρεσβεύουν τη "μούγγα" ως απαραίτητο συστατικό για να απολαύσω μια ταινία. Πιστεύω ότι όταν κάποιος θέλει να πει κάτι στον διπλανό του, πρέπει να του το πει ψιθυριστά, στο αφτί. Θεωρώ ότι σε καμιά περίπτωση δεν έχουμε δικαίωμα να ενοχλούμε τους άλλους θεατές που θέλουν να μπουν απερίσπαστοι στο κλίμα της ταινίας. Γι' αυτό υπάρχουν τα βίντεο και τα dvd, για να βλέπεις τις ταινίες στο σπίτι σου και να τραγουδάς, αν θέλεις, συγχρόνως.
Κι επειδή δεν έχω καμιά διάθεση να συζητάω την ώρα της προβολής, πολύ άνετα πάω σινεμά και μόνη μου, δε θεωρώ ότι χρειάζεται παρέα για να δεις μια ταινία.


Μπράβο, βρε Αλεξάνδρα. Κι εγώ προτιμώ να δω σινεμά μόνη μου και κάπου μακριά από τους συν-θεατές για να μην αναγκαστώ να κράζω κάθε 3 λεπτά και να γαβ...γίζω. Επίσης, λατρεύω το Filmnet γιατί μπορώ να καπνίζω στη διάρκεια, δεν μου σπάνε την ταινία σε 1.128 κομμάτια με ανόητες διαφημίσεις και μετά παίρνω και τον Νίκο τηλέφωνο και συζητάμε για τις εντυπώσεις μας από την ταινία.:-)))

Νάντια, να μας ενημερώσεις όταν κάνεις το τόλμημα που σου συνέστησε ο Νίκος για να ξέρουμε να δούμε τις ειδήσεις εκείνο το βράδυ... μπορεί και να σε δείξουν τα κανάλια.:-))))))))))))
« Last Edit: 14 Aug, 2006, 16:16:41 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ξανακοίταξα τους κανόνεςτου φόρουμ, μα δεν είδα πουθενά "δεν πάμε σινεμά με το Γιάννη"!
Α, κατάλαβα: κάποιος διαρρέι πληροφορίες για μένα. Πού θα μου πάει, δεν θα τον βρώ; Θα τον πάρω μαζί μου σινεμά - σε ταινία Αγγελόπουλου (νο οφένς) με σχολιασμό δικό μου. Μετά τις 25/8 όμως....

Αν παρεξηγηθεί ο Αγγελόπουλος, κάνε καλά μαζί του. Για το σχολιασμό σου, εμπίπτεις στο πλαίσιο αυτόματης καρπαζιέρας και αυτόματου μαστίγιου, ενδεχομένως και σοβαρού γαβ...γίσματος.

Οι κανόνες πάλιωσαν και θέλουν απντέιτινγκ... θα κάνουμε ένα μίτινγκ κορυφής όταν επιστρέψει ο Σπύρος για να γίνει η σχετική αναθεώρηση.:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Εσύ είσαι ο άνθρωπος που κατατρόπωσε τους κανόνες: Πας σινεμά με τη μάνα σου, σε λίγο θα πας με το Γιάννη, δεν έχεις δει τον Τιτανικό...

Λύση: Δες τον Τιτανικό (4 ώρες) με τη μάνα σου και το Γιάννη, μαζί, ανσάμπλ. Θ' αρχίσεις να πιστεύεις στους κανόνες. Μην τον δεις σε μάλτιπλεξ, όπως τον είδα εγώ – 4 ώρες χωρίς διάλειμμα για κάπνισμα! Μόνο όταν κοιμάμαι το παθαίνω αυτό.

Ως γνωστό, η Νούσυ δεν μπορεί να πάει σινεμά, άρα βλέπουμε μαζί ταινίες στην τηλεόραση ή στο βίντεο... και τότε θυμάται να μου πει τα της ημέρας (που -μεταξύ μας μ' αφήνουν παγερά αδιάφορη), το πάω σινεμά με τον Γιάννη το θεωρώ υγιές γιατί θα μπορώ να πω και μια κουβέντα... τον Τιτανικό δεν θα τον δω ποτέ μου... όπως δεν έχω δει και το Aviator... o Di Caprio έπαψε να είναι ηθοποιός μετά από κείνη την ταινία που έπαιξε πιτσιρικάς με τον De Niro... μετά έγνε ντίβος... και ταινίες 4ωρες σε σινεμά, ούτε αν εξαρτάται η ζωή μου απ' αυτό δεν θα πάω να δω... η τελευταία ήταν αυτή η (κατά τη γνώμη μου ανιαρή αηδία) με την Κριστίν Σκοτ Τόμας και τον Feines στην έρημο... ανατριχιάζω ακόμα όταν τη θυμάμαι (και την ταινία και την ταλαιπωρία... κι ας ήταν θερινός κινηματογράφος...)

....... Πιστεύω ότι όταν κάποιος θέλει να πει κάτι στον διπλανό του, πρέπει να του το πει ψιθυριστά, στο αφτί. Θεωρώ ότι σε καμιά περίπτωση δεν έχουμε δικαίωμα να ενοχλούμε τους άλλους θεατές που θέλουν να μπουν απερίσπαστοι στο κλίμα της ταινίας.


Ε, δεν είπα ότι βάζω και ντουντούκα Αλεξάνδρα μου... μια-δυο λέξεις ψιθυριστά... είπαμε, σχόλιο... όχι ανάλυση της σκηνής... και σαφώς συμφωνώ πως σε καμία περίπτωση δεν έχουμε δικαίωμα να ενοχλούμε τους άλλους, όχι μόνο στο σινεμά, αλλά οπουδήποτε... Ίσως δε επειδή ενοχλούμε από τους άλλους... έχω περιοριστεί στο Nova...

Εσύ είσαι ο άνθρωπος που κατατρόπωσε τους κανόνες: Πας σινεμά με τη μάνα σου, σε λίγο θα πας με το Γιάννη, δεν έχεις δει τον Τιτανικό...

Ξανακοίταξα τους κανόνεςτου φόρουμ, μα δεν είδα πουθενά "δεν πάμε σινεμά με το Γιάννη"!
Α, κατάλαβα: κάποιος διαρρέι πληροφορίες για μένα. Πού θα μου πάει, δεν θα τον βρώ; Θα τον πάρω μαζί μου σινεμά - σε ταινία Αγγελόπουλου (νο οφένς) με σχολιασμό δικό μου. Μετά τις 25/8 όμως....

Μαζί σου Γιάννη κι εγώ... κινέζικο μαρτύριο... ταινία του Αγγελόπουλου χωρίς να μπορείς να πεις έστω και μία φορά... "μα τι μα...ες" είναι αυτά;
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κανόνας 9ος: Δεν γράφετε SMS στη διάρκεια της προβολής.

Η κόρη μου, επιχειρώντας να παρακάμψει τον κανόνα Νο 2, επικοινωνούσε με SMS με διάφορους φίλους της την ώρα που βλέπαμε σοβαρές ταινίες, από εκείνες που απαιτούν μια κάποια αφοσίωση. Εκεί διαπίστωσα ότι το καμάρι μου είχε μάθει τυφλό σύστημα στο κινητό. (Εγώ ακόμα ξεστραβώνομαι για να στείλω SMS.)

(Το παραπάνω για να ξέρετε πόσο περίεργος είμαι – όταν η ταινία απαιτεί μια κάποια αφοσίωση. Άντε, και πόσο χαζομπαμπάς είμαι.)


 

Search Tools