Πρόγραμμα αποθήκευσης - ταξινόμησης σημειώσεων

mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Για όσους δεν το έχουν υπόψη τους: Ένα πολύ βολικό και καλό πρόγραμμα σημειώσεων το οποίο μ' ένα click αποθηκεύει, ταξινομεί οποιαδήποτε σημείωση, κείμενο από το WEB κλπ. Το χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό και το θεωρώ ένα από τα πιο χρήσιμα προγράμματα που διαθέτω. Χρησιμοποιώ την απλή έκδοση free ware η οποία με καλύπτει πλήρως.
   
                                                                http://www.evernote.com/en/
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.




mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Firefox add-ons
https://addons.mozilla.org/firefox/1407/
https://addons.mozilla.org/firefox/427/

Ποιά είναι η γνώμη σου για το δικό μου πρόγραμμα σε σύγκριση με το Mozzila?
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Το δικό μου αποθηκεύει όλων των ειδών των σημειώσεων, είτε από το WEB, είτε WORD, είτε τα πάντα. Το shortcut στην επιφάνεια εργασίας σου δίνει άμεση πρόσβαση, είτε είσαι on line είτε όχι.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.



kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Το έστησα και το τρέχω, πολύ χαριτωμένο και εύχρηστο δείχνει. Ωστόσο από την στιγμή που το έβαλα μου παρουσιάζει ένα ψιλοπρόβλημα ο firefox, δηλαδή όταν ανοίγω νέα καρτέλα και επικολλώ κάποια διεύθυνση αργεί να πάρει μπρος, κολλάει. Πρέπει να επιλέξω άλλη καρτέλα και καπάκι να γυρίσω στην προηγούμενη ώστε να ξεκολλήσει και να "τρέξει" το url.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η (χαμηλοβόρεια) Βίκη κι εγώ χρησιμοποιούμε το Kana Reminder. Πανεύκολο, πανάλαφρο και το μοναδικό που μου έχει κάτσει καλά και χρησιμοποιώ σταθερά στα 22 χρόνια που χρησιμοποιώ υπολογιστές.



kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997

Χμ...δεν πρόκειται για πρόγραμμα διαφορετικό από το Evernote; Λίγο που το κοίταξα νομίζω πως το Kana Reminder είναι αμιγώς προγραμματάκι υπενθυμίσεων ενώ το Evernote πρόγραμμα συγκέντρωσης και οργάνωσης σημειώσεων.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εκεί μέσα κάνω και όλες τις προσωρινές σημειώσεις μου, αυτές που δεν θα χρειάζομαι σε έξι μήνες, για παράδειγμα. Με το σκεπτικό ότι καλό είναι να μας υπενθυμίζει κάποιος πότε-πότε τι έχουμε σημειώσει. Οτιδήποτε περισσότερο πηγαίνει σε Word ή στο πρόγραμμα διευθύνσεων / τηλεφώνων κ.λπ.


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997



Η αλήθεια είναι ότι χρειάζομαι ένα πρόγραμμα οργάνωσης σημειώσεων για να περνάω ενδιαφέροντα πράγματα που βρίσκω στο νετ (πληροφορίες για εστιατόρια, βιβλία που θέλω να αγοράσω, κάτι φωτό από τραπεζαρίες γιατί φτιάχνω σπίτι κλπ) αλλά θα μου άρεσε περισσότερο αν αυτό το πρόγραμμα μπορούσε να συνδυαστεί και με υπενθυμίσεις (πράγμα που το Evernote δεν έχει). Νομίζετε ότι το Kana Reminder μπορεί να με καλύψει σ' αυτό ή μήπως έχετε υπόψη κάποιο άλλο προγραμματάκι που να συνδυάζει αυτά τα δυο στοιχεία;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, το ίδιο κάνω κι εγώ. Εδώ και ενάμιση χρόνο που μου σύστησε το πρόγραμμα αυτό ο Νίκος, έχω βρει την αγιά χαρά μου.

Λογικά στον πρώτο, Σπύρο, όπως κι εγώ. Πάντως εγώ δεν χρειάζομαι βετέξ. :-))) Ρίχνω μια ματιά στο Kana Reminder και θυμάμαι πώς να κάνω τον καφέ χωρίς τις σχετικές συμφορές.

Κατερίνα, εγώ χρησιμοποιώ το Kana και για όλα τούτα που λες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός

Το έστησα και το τρέχω, πολύ χαριτωμένο και εύχρηστο δείχνει. Ωστόσο από την στιγμή που το έβαλα μου παρουσιάζει ένα ψιλοπρόβλημα ο firefox, δηλαδή όταν ανοίγω νέα καρτέλα και επικολλώ κάποια διεύθυνση αργεί να πάρει μπρος, κολλάει. Πρέπει να επιλέξω άλλη καρτέλα και καπάκι να γυρίσω στην προηγούμενη ώστε να ξεκολλήσει και να "τρέξει" το url.
Δεν μου παρουσιάζει πρόβλημα πουθενά. Δεν σου βγήκε στο toolbar? Απλά κάνω click και κάτω δεξιά σου λέει ότι αποθηκεύτηκε. Στο outlook είναι στο toolbar επίσης, στα άλλα προγράμματα, δεξί click και το βλέπεις. Για να δω και το Kana Reminder.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Τελικά βλέπω πως το Kana είναι πρόγραμμα υπενθύμισης ενώ το Evernote αρχείο.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


 

Search Tools