shortcut για αλλαγή γλώσσας

user · 5 · 2567

user

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
γεια


γράφω συχνά κείμενα που περιέχουν τόσο ελληνικούς όσο και αγγλικούς χαρακτήρες

υπάρχει κάποιος τρόπος να συσχετίσω ένα άλλο shortcut για αλλαγή γλώσσας εκτός από το shift+alt και αυτά που υπάρχουν στο Regional Settings? ένα πιο γρήγορο shortcut

thanks


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ χρησιμοποιώ πάντοτε τον συνδυασμό Control+Shift. Δίπλα-δίπλα είναι και απορώ γιατί δεν είναι αυτός η προεπιλογή των Windows.

Αν θες κάτι πιο γρήγορο, δηλαδή ένα πλήκτρο, δεν ξέρω ποια τεχνική θα ήταν καλύτερη, πιο εργονομική. Νομίζω η IBM είχε πληκτρολόγια με Alt Greek κάποτε. Ξέρει κανείς αν θα μπορούσαμε να προγραμματίσουμε το Alt που είναι δεξιά από το Space Bar ή κάποιο από τα F-keys;



maverick

  • Newbie
  • *
    • Posts: 68
    • Gender:Female
Σε κάποια πληκτρολόγια, όπως της Logitech π.χ., υπάρχουν τέσσερα συνήθως πλήκτρα F που λειτουργούν ως "μπαλαντέρ" δηλαδή μπορείς να τα αντοιστοιχήσεις σε διάφορες λειτουργίες ακόμα και σε ολόκληρες σειρές ενεργειών, άνοιγμα συγκεκριμένων αρχείων κ.λπ. Το δοκίμασα και για την αλλαγή γλώσσας και λειτουργεί μια χαρά. Φυσικά υπάρχει κι ένα πέμπτο κουμπί F mode που σου επιτρέπει να απ/ενεργοποιείς την προσαρμοσμένη λειτουργία αυτών των πλήκτρων.


user

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
thanks

το πρόβλημα με το shift+alt, εκτός του ότι δεν είναι γρήγορο, ενεργοποιεί την μπάρα "File, Edit, View, etc" που έχουν όλα σχεδόν τα προγράμματα πάνω-πάνω και γίνεται πολύ σπαστικό

δουλεύει δηλαδή και ως shortcut για αυτή τη μπάρα

μπορώ να το απενεργοποιήσω αυτό?

ή τελικά θα πρέπει να πάω στο shift+ctrl? (το οποίο μου φαίνεται πιο αργό από το shift+alt ή τουλάχιιστον δεν έχω βρει ποια δάχτυλα να χρησιμοποιώ για πιο γρήγορα)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όχι Shift-Control, αλλά Control-Shift (και φαντάζομαι ότι ξέρεις από πού γίνεται η αλλαγή, το προανέφερες).

Εγώ δουλεύω αρκετά με το Control (π.χ. στο Word κάνω κάθε τόσο Control-S) και το έχω συνηθίσει από τον καιρό που δούλευα DOS με τον ίδιο συνδυασμό για την αλλαγή γλώσσας. Αλλά μια καλή λύση είναι και η πρόταση της crisa, με μια μικρή επένδυση αν το τωρινό πληκτρολόγιό σου δεν έχει προγραμματιζόμενα function keys.


 

Search Tools