involuntary manslaughter → ανθρωποκτονία εξ αμελείας, ανθρωποκτονία από αμέλεια

Guest · 15 · 4986

  • Guest
κατά λέξη έχουμε το ακούσια ανθρωποκτονία.
Αλλά και στη σχολή, στο λίγο δίκαιο που κάναμε δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Από αμέλεια ναι, αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα.
Επίσης, έχω και τον ορισμό του in.gr που λέει ότι

voluntary manslaughter ανθρωποκτονία εν βρασμώ ψυχής. Αν πάρω το αντίθετό του, έχω το εν ψυχρώ.

...τι να πω...
« Last Edit: 19 Jul, 2010, 11:29:40 by spiros »


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female



progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ναι και είναι το λεξικό που μοιράζουν στη Σχολή Αστυφυλάκων. Οπότε είσαι καλυμμένη.

"Αστυνομικός Θησαυρός - Αλφαβητικό λεξικό Αστυνομικής και Νομικής Ορολογίας" - Ιωάννη Πανούση (εκδόσεις: ΜΕΤΕΩΡΟΝ, Δεύτερη Έκδοση, Ιανουάριος 2001)
« Last Edit: 22 May, 2006, 22:07:16 by progvamp »




progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Σιγά τώρα που θα τρέχεις ν'αγοράσεις ένα λεξικό, επειδή έχει τη μία λέξη που δεν έχουν τα δικά σου!!

Δεν ξέρω αν το πουλάνε πάντως. Εμένα μου το δώσανε. Ένας γνωστός του πατέρα μου. Αστυνομικός επίσης...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Γενικότερη αξιοπιστία του έργου; Αριθμός σελίδων; Πιντιεφοποιησιμότητα;


  • Guest
ναι ναι, καλό είναι να μαζεύουμε διάφορα. Δεν ξέρεις πού χρησιμεύουν πάντα.


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Γενικότερη αξιοπιστία του έργου; Αριθμός σελίδων; Πιντιεφοποιησιμότητα;

Τώρα το είδα, συγγνώμη.

Παιδιά, είναι ένα κανονικότατο λεξικό με νομική και αστυνομική ορολογία και σκίτσα στο τέλος και ακρωνύμια και όλα όσα ένα λεξικό μπορεί να περιέχει. Όσο για την αξιοπιστία του, γενικά εντάξει το βλέπω. Δεν είμαι και δικηγόρος να έχω απαιτήσεις κι ούτε έχω μεγάλη εμπειρία για να πω.

Είναι 819 σελίδες! Δεν έχω σκάνερ, αλλά και ποιος θα κάτσει να κάνει αυτή τη δουλειά... :s
Αν σας ενδιαφέρει, να το φωτοτυπήσουμε κάπως. Γιατί όχι! :P
« Last Edit: 22 May, 2006, 22:09:41 by progvamp »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα καλά, είμαστε σοβαροί να σκανάρουμε 800 τόσες σελίδες; Ρε θείο, χωρατά λες τώρα;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μα σε ποια γλώσσα τα γράφω και δεν με καταλαβαίνετε; "Αριθμός σελίδων; Πιντιεφοποιησιμότητα;" Ερωτηματικά; Το δεύτερο θα μπορούσε να είναι ΝΑΙ αν το πρώτο ήταν 76.

Πληροφορίες: Έκδοση του 2000. Ίσως υπάρχει στου Σάκκουλα.


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Για την έκδοση, έκανα επεξεργασία στο αρχικό μήνυμα που έγραψα για το λεξικό και έγραψα την χρονολογία (Δεύτερη Έκδοση: Ιανουάριος 2001). Επίσης αυτό που έχω λέγεται "Αστυνομικός Θησαυρός Ι" που σημαίνει ότι ίσως έχει ακολουθήσει και δεύτερος τόμος.

Τα τηλέφωνα κι η διεύθυνση του εκδοτικού οίκου είναι: Εκδόσεις Μετέωρον, Μπουμπουλίνας 7, Χολαργός 15562, τηλ.: 6517025 / 6528843 fax: 6535918

Και στον πρόλογο του λεξικού γράφει:

"Μετά την έκδοση του θεματικού λεξικού 'Αστυνομικός Θησαυρός', αρκετοί φίλοι του (αστυνομικοί, διερμηνείς, κ.α.) μου διεμήνυσαν ότι αναμένουν και τη νέα έκδοσή του, αυτή τη φορά ως αλφαβητικού. Αυτό αποτέλεσε για μένα μια νέα πρόκληση που είχε ως αποτέλεσμα την επανέκδοση του 'Αστυνομικού Θησαυρού', με τη μορφή Αλφαβητικού Λεξικού Αστυνομικής και Νομικής Ορολογίας.

Στην απόφασή μου αυτή συνετέλεσε επίσης και η σχετική επιτυχία του 'Αστυνομικού Θησαυρού' στην Ελλάδα, αλλά και η αναγνώρισή του σε διεθνές επίπεδο. Το προμηθεύεται η Αστυνομική Ακαδημία και πολλοί Ελλαδίτες και Κύπριοι Αστυνομικοί. Παρά δε το γεγονός ότι ο 'Αστυνομικός Θησαυρός' είναι αγγλοελληνικό θεματικό λεξικό, το προμηθεύτηκαν επίσης αρκετοί αστυνομικοί από άλλες χώρες καθώς και το Μεταφραστικό Τμήμα της Γενικής Γραμματείας Ιντερπόλ, ο Άγγλος προϊστάμενος του οποίου το χαρακτήρισε ως μοναδικό στο είδος του!
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι, όπως και το προηγούμενο βιβλίο μου, το παρόν λεξικό απευθύνεται κυρίως προς αστυνομικούς και προϋποθέτει καλή γνώση της Αγγλικής.

Το παρόν λεξικό δεν αντικαθιστά τα συνήθη λεξικά, αλλά τα συμπληρώνει σε ό,τι αφορά στην αστυνομική και νομική ορολογία. Συγκεκριμένα συμπεριλαμβάνει τους όρους του 'Αστυνομικού Θησαυρού' εμπλουτισμένους με επιπλέον όρους που εντωμεταξύ κατάφερα να συγκεντρώσω.

Θα είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε παρατήρηση ή κριτική."

Ιωάννης Πανούσης
« Last Edit: 23 May, 2006, 12:35:23 by progvamp »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αναφέρει πουθενά και ποιος Ιωάννης Πανούσης είναι; Ο γνωστός καθηγητής της Εγκληματολογίας;



greggan

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 9
Για την έκδοση, έκανα επεξεργασία στο αρχικό μήνυμα που έγραψα για το λεξικό και έγραψα την χρονολογία (Δεύτερη Έκδοση: Ιανουάριος 2001). Επίσης αυτό που έχω λέγεται "Αστυνομικός Θησαυρός Ι" που σημαίνει ότι ίσως έχει ακολουθήσει και δεύτερος τόμος.

Τα τηλέφωνα κι η διεύθυνση του εκδοτικού οίκου είναι: Εκδόσεις Μετέωρον, Μπουμπουλίνας 7, Χολαργός 15562, τηλ.: 6517025 / 6528843 fax: 6535918

Και στον πρόλογο του λεξικού γράφει:

"Μετά την έκδοση του θεματικού λεξικού 'Αστυνομικός Θησαυρός', αρκετοί φίλοι του (αστυνομικοί, διερμηνείς, κ.α.) μου διεμήνυσαν ότι αναμένουν και τη νέα έκδοσή του, αυτή τη φορά ως αλφαβητικού. Αυτό αποτέλεσε για μένα μια νέα πρόκληση που είχε ως αποτέλεσμα την επανέκδοση του 'Αστυνομικού Θησαυρού', με τη μορφή Αλφαβητικού Λεξικού Αστυνομικής και Νομικής Ορολογίας.

Στην απόφασή μου αυτή συνετέλεσε επίσης και η σχετική επιτυχία του 'Αστυνομικού Θησαυρού' στην Ελλάδα, αλλά και η αναγνώρισή του σε διεθνές επίπεδο. Το προμηθεύεται η Αστυνομική Ακαδημία και πολλοί Ελλαδίτες και Κύπριοι Αστυνομικοί. Παρά δε το γεγονός ότι ο 'Αστυνομικός Θησαυρός' είναι αγγλοελληνικό θεματικό λεξικό, το προμηθεύτηκαν επίσης αρκετοί αστυνομικοί από άλλες χώρες καθώς και το Μεταφραστικό Τμήμα της Γενικής Γραμματείας Ιντερπόλ, ο Άγγλος προϊστάμενος του οποίου το χαρακτήρισε ως μοναδικό στο είδος του!
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι, όπως και το προηγούμενο βιβλίο μου, το παρόν λεξικό απευθύνεται κυρίως προς αστυνομικούς και προϋποθέτει καλή γνώση της Αγγλικής.

Το παρόν λεξικό δεν αντικαθιστά τα συνήθη λεξικά, αλλά τα συμπληρώνει σε ό,τι αφορά στην αστυνομική και νομική ορολογία. Συγκεκριμένα συμπεριλαμβάνει τους όρους του 'Αστυνομικού Θησαυρού' εμπλουτισμένους με επιπλέον όρους που εντωμεταξύ κατάφερα να συγκεντρώσω.

Θα είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε παρατήρηση ή κριτική."

Ιωάννης Πανούσης

Αγαπητοί φίλοι, το βιβλίο αυτό δεν υπάρχει πουθενά. Ο εκδότης φαίνεται να είναι άφαντος. Δεν απαντάει ούτε σε τηλέφωνα ούτε σε φαξ. Επειδή όμως το έψαξα λίγο, δεν είναι του Γιάννη Πανούση αλλά της Ιωάννας Πανούση. Το μόνο που απομένει είναι να το φωτοτυπήσουμε για όσους το θέλουν (με το αζημίωτο φυσικά) και ένας από αυτούς είμαι κι εγώ. Μπορεί να μπει ο φίλος που το έχει στον κόπο; Θα μας υποχρέωνε! Έτσι τουλάχιστον έλεγε στο σάιτ του βιβλιοπωλείου της Εστίας από όπου το παρήγγειλα και περίμενα μέχρι να ανακαλύψουν ότι δεν το έχουν. Κάνα ξεσκονισματάκι στο σάιτ δεν θα έβλαπτε πού κια πού.
Έρρωσθε
« Last Edit: 21 Jul, 2010, 08:38:26 by greggan »


 

Search Tools